Zwolnienie dyscyplinarne możliwe nawet za 1 dzień „wagarów”

Data: 24-01-2014 r.

Niestawienie się pracownika w pracy i niepoinformowanie pracodawcy o przyczynie nieobecności jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych – a zatem może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy utrudnia pracodawcy nie tylko planowanie czasu pracy pozostałych pracowników, ale może też wyrządzić szkodę (np. konieczność zatrzymania taśmy produkcyjnej w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony przy jej obsłudze nie stawił się do pracy bez usprawiedliwienia i nie można szybko zorganizować za niego zastępstwa).

 

Zdaniem SN: Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (wyrok SN z 14 grudnia 2000 r., I PKN 15/00, OSNP 2002/15/357). W zależności od okoliczności konkretnego przypadku nawet 1-dniowa nieusprawiedliwiona nieobecność może uzasadniać wręczenie pracownikowi zwolnienia dyscyplinarnego (wyrok SN z 28 września 1981 r., I PRN 57/81, niepublikowany). Absencja podwładnego po zawiadomieniu pracodawcy, że będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego, bez oczekiwania na decyzję o udzieleniu mu wolnego, jest nieobecnością nieusprawiedliwioną, która może uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (wyrok SN z 3 kwietnia 2001 r., I PKN 587/00, PiPS 2002/12/25).

Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno wówczas nastąpić na piśmie.

Wzór rozwiązania umowy o pracę

Z dniem …… rozwiązuję z Panią/Panem umowę o pracę bez wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania umowy jest nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy w dniach ……………………………... W ciągu 14 dni od dnia doręczenia powyższego zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę przysługuje Pani/Panu prawo odwołania do Sądu Pracy w ……………………………………………………..


Praktycy radzą jednak, aby przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracownika spróbować wyjaśnić okoliczności jego nieobecności w zakładzie. Być może istnieją ważne powody uzasadniające jego absencję, a jedynie podwładny z przyczyn od niego niezależnych nie jest w stanie powiadomić o tym pracodawcy w odpowiednim terminie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33343 )
Array ( [docId] => 33343 )