Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 08:18:33 +0200 Jak przygotować się na wymagającą jazdę na rowerze? https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jak-przygotowac-sie-na-wymagajaca-jazde-na-rowerze.html c0529a35450dda78de53f58347a765d2 Mon, 19 Jun 2023 08:14:31 +0200 Experto24.pl Jazda na jednośladzie to świetny pomysł na połączenie aktywności fizycznej, przebywania na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Jak jednak przygotować się na naprawdę wymagającą wycieczkę albo na jazdę po wyjątkowo trudnym terenie?< Jak przygotować się na wymagającą jazdę na rowerze?

Jak przygotować się na wymagającą jazdę na rowerze?

Experto24.pl

Jazda na jednośladzie to świetny pomysł na połączenie aktywności fizycznej, przebywania na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą. Jak jednak przygotować się na naprawdę wymagającą wycieczkę albo na jazdę po wyjątkowo trudnym terenie?

Dopasuj rodzaj roweru do terenu

Pierwszym krokiem do przygotowania się do intensywnej jazdy na rowerze jest wybór odpowiedniego modelu, który będzie dopasowany do rodzaju nawierzchni oraz celu, jaki chcesz osiągnąć. W sklepach rowerowych i sportowych wybór jednośladów jest ogromny.

Nie bez powodu różne rodzaje rowerów różnią się między sobą wielkością, konstrukcją, grubością ramy, wielkością kół, kształtem siodełka czy innymi czynnikami. Jeśli chcesz łatwo porównać różne modele, możesz skorzystać ze strony internetowej sklepu sportowego. Zwykle jest tam dostępna szeroka gama rowerów, z której nietrudno jest coś wybrać.

Kupując rower w specjalistycznym sklepie sportowym, masz gwarancję, że korzystasz z rozwiązań sprawdzonych i cenionych producentów z całego świata. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do wymagającej jazdy, postaw na wysoką jakość wykonania i dobre materiały oraz nowoczesne technologie.

Przygotowanie roweru do jazdy

Bezpieczeństwo i komfort jazdy na rowerze bezpośrednio zależą od stanu technicznego Twojego sprzętu oraz dobrej konserwacji poszczególnych części. Przede wszystkim upewnij się, że siodełko i kierownica są na odpowiedniej wysokości względem typu roweru oraz Twojej budowy ciała.

Rower należy przygotować zawsze do konkretnej osoby, a zwłaszcza jej wzrostu. To, że Twój znajomy jeździ z wysoko podniesionym siodełkiem, nie znaczy wcale, że również dla Ciebie będzie to optymalne rozwiązanie. Ustalając wysokość siodełka, zwróć na przykład uwagę na to, czy przy dolnej pozycji pedału noga jest lekko zgięta, bo nie powinno dochodzić do pełnego wyprostu.

Wyposażenie i akcesoria rowerowe oraz stan techniczny

Przy niektórych typach rowerów duże znaczenie może mieć także wybór obuwia. Na przykład buty na rower szosowy mają wyprofilowany kształt i muszą dobrze trzymać się pedałów oraz zapewniać ergonomię w trakcie szybkiej jazdy. Z kolei buty do BMX, freeride czy downhill mają zupełnie inny kształt. Możesz sprawdzić buty do pedałów platformowych w ofercie sklepu Sportano lub w innym sklepie sportowym a przekonasz się, jak bardzo różnią się od zwykłych butów lub od tych przeznaczonych na szosę. Co jeszcze ma znaczenie?

Aby przygotować się na wymagającą jazdę, przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić stan techniczny roweru: hamulce, oświetlenie, przerzutki, łańcuch oraz opony. Jeśli jeździsz sporadycznie i potrzebujesz roweru na kilkudniowy wypad z przyjaciółmi, wystarczy, jeśli oddasz sprzęt do serwisu raz na sezon albo bezpośrednio przed bardziej wymagającymi trasami.

Jeśli natomiast jeździsz często i intensywnie, na przykład bierzesz udział w obozach rowerowych i zorganizowanych rajdach, to rower najlepiej jest serwisować zarówno przed, jak i po intensywnej jeździe. Dobrze przygotowany pod względem technicznym rower to nie tylko bardziej komfortową jazda i lepsze wyniki, ale także bezpieczeństwo Twoje i innych rowerzystów czy uczestników ruchu.

Zadbaj nie tylko o kondycję roweru, ale także swoją własną

Nawet najdroższy i najlepszy rower na świecie nie pomoże, jeśli Twoje ciało oraz umysł nie będą przygotowane na intensywny wysiłek. Uprawianie sportu na bardziej zaawansowanym poziomie to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale także i psychiczne. Spróbuj wyobrazić sobie potencjalnie trudne czy niebezpieczne sytuacje i zaplanuj wcześniej w głowie, jak możesz zareagować i znaleźć rozwiązanie.

W trakcie jazdy często okazuje się, że coś stało się nagle i gwałtownie, a rowerzysta jest na taką sytuację kompletnie nieprzygotowany. Mowa choćby o potencjalnej usterce roweru, złapaniu gumy czy kolizji z innym rowerzystą lub samochodem.

Jeśli planujesz intensywny sezon rowerowy albo chcesz przygotować się na wakacyjny wyjazd ze znajomymi, zadbaj wcześniej o przygotowanie fizyczne i zbuduj kondycję. Podczas jazdy na rowerze szosowym pracują głównie nogi, ale już jazda downhill czy MTB to także silna praca rąk, dlatego rodzaj treningu najlepiej jest dopasować do konkretnego typu jazdy. Oczywiście dobre przygotowanie do intensywnej jazdy to także ogólny trening siłowy na siłowni i wzmacnianie większości partii mięśni.

Regeneracja – kluczowa przed i po intensywnym wysiłku

Jeśli intensywnie trenujesz, przygotowując się do wymagającej trasy, obozu sportowego czy zawodów, nie możesz zapomnieć także o regeneracji organizmu. Kluczowe elementy to przede wszystkim nawodnienie, które pozwala na uzupełnienie utraconych elektrolitów i poprawę metabolizmu. Duże znaczenie ma też rozgrzewka przed i rozciąganie mięśni po wysiłku, co pozwala zmniejszyć napięcie, zwiększyć zakres ruchu i ograniczyć ryzyko kontuzji.

Kluczowy jest jednak przede wszystkim zdrowy sen o odpowiedniej długości i jakości. Warto zadbać o niższą temperaturę w sypialni, przewietrzyć pomieszczenie, wybrać dopasowany indywidualnie materac do spania i poduszkę.

Dobierz sprzęt na miarę swoich potrzeb

Podczas intensywnej jazdy docenisz nie tylko jakość roweru, ale także dodatkowych akcesoriów, butów i odzieży. Obowiązkowe wyposażenie dla każdego rowerzysty – i to bez względu na poziom zaawansowania czy typ roweru – to także kask ochronny na głowę.

Są różne kształty i technologie. Na przykład kask na rower turystyczny powinien zapewniać podstawową ochronę głowy, podczas gdy kask do jazdy freeride na BMX typu orzeszek ma bardziej zaokrąglony kształt, aby chronić całość głowy przed uderzeniami o różne powierzchnie czy wystające elementy takie jak rury czy rampy. Możesz zobaczyć wytrzymałe kaski rowerowe na Sportano, gdzie łatwo przefiltrujesz produkty pod kątem np. przeznaczenia, wielkości czy koloru lub skorzystać z oferty podobnego sklepu internetowego.

Przygotowanie do intensywnej jazdy na rowerze – podsumowanie

Podsumowując, przygotowania do wymagającej trasy należy zacząć odpowiednio wcześniej. Zadbaj o stan techniczny, oddaj rower do profesjonalnego i autoryzowanego serwisu, dokonaj odpowiednich napraw czy modernizacji, sprawdź odzież i dodatkowe akcesoria takie jak kask, licznik rowerowy, pompka czy zbroja ochronna do jazdy downhill. Oprócz samego roweru musisz też przygotować na wysiłek swoje ciało i umysł. Potem już tylko można cieszyć się jazdą!

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak poruszać się po ścieżkach rowerowych i kontrapasach https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jak-poruszac-sie-po-sciezkach-rowerowych-i-kontrapasach.html 818367533ed92ad5014f604afd25ff88 Tue, 14 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W polskich aglomeracjach powstaje coraz więcej elementów infrastruktury drogowej z przeznaczeniem dla rowerzystów. Jednak wiele osób jeżdżących jednośladami po mieście nie wie jak poruszać się po ścieżkach rowerowych czy coraz bardziej popularnych kontrapasach.< Jak poruszać się po ścieżkach rowerowych i kontrapasach

Jak poruszać się po ścieżkach rowerowych i kontrapasach

Experto24.pl

W polskich aglomeracjach powstaje coraz więcej elementów infrastruktury drogowej z przeznaczeniem dla rowerzystów. Jednak wiele osób jeżdżących jednośladami po mieście nie wie jak poruszać się po ścieżkach rowerowych czy coraz bardziej popularnych kontrapasach.

Ścieżka rowerowa

Tego typu rozwiązanie spotyka się często w obrębie chodnika, jako jego wydzielona część, przeznaczona do jazdy rowerem. Często ścieżki rowerowe są całkowicie wyodrębnione.

Podczas jazdy należy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Poruszamy się zawsze prawą stroną, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju ruchem prawostronnym.
  • Pod żadnym pozorem nie jedźmy środkiem drogi rowerowej. W ten sposób uniemożliwiamy szybszemu rowerzyście wyprzedzenie nas lub wyminięcie przez osobę jadącą z naprzeciwka.
  • Ponadto pamiętajmy, że na takiej ścieżce nie jesteśmy sami. Nie rozwijajmy zatem dużych prędkości i nie poruszajmy się od krawędzi do krawędzi.
  • Po drogach dla jednośladów często chodzą piesi, dlatego przyda nam się dużo cierpliwości i bardzo dobry, donośny dzwonek.
  • Wytężajmy także naszą uwagę w miejscach, gdzie ścieżka rowerowa krzyżuje się z ciągami pieszych lub ulicami.

Kontrapasy

Takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych,jest jednokierunkowe. Oznacza to, że po kontrapasie można jechać tylko w jedną stronę. Pasy te znajdują się zawsze w obrębie jezdni i spotyka się je na drogach jednokierunkowych, umożliwiając rowerzystom poruszanie się w obie strony, co jest niemożliwe w przypadku samochodu.

Kontrapasy są elementem jezdni, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i starać się przewidzieć, czy jakiś samochód nie zajeżdża nam drogi. Należy uważać także przy zjeżdżaniu z takich ścieżek i przy przejściach dla pieszych. To rozwiązanie jest stosunkowo nowe - wielu rowerzystów i kierowców jeszcze się do niego nie przyzwyczaiło, dlatego podczas jazdy kontrapasem trzeba szczególnie wytężyć uwagę i mieć szeroko otwarte oczy.

W przemieszczaniu się po mieście należy także pamiętać o akcesoriach, które sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza i wygodniejsza. Bez wątpienia należą do nich dzwonek, kask oraz lusterko wsteczne montowane na kask lub kierownicę roweru, które umożliwia nam obserwację sytuacji za nami. Przydatne są także wszelkiego rodzaju odblaski i kamizelka, która sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Które zabezpieczenie roweru jest najlepsze https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/ktore-zabezpieczenie-roweru-jest-najlepsze.html 5e2228964d3db8cab11d11b6dbe5458c Tue, 14 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które pomagają nam zabezpieczyć nasz rower przed kradzieżą. Wśród nich są propozycje mniej lub bardziej skuteczne. Które z nich w największym stopniu chroni nas przed zniknięciem naszego jednośladu?< Które zabezpieczenie roweru jest najlepsze

Które zabezpieczenie roweru jest najlepsze

Experto24.pl

Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które pomagają nam zabezpieczyć nasz rower przed kradzieżą. Wśród nich są propozycje mniej lub bardziej skuteczne. Które z nich w największym stopniu chroni nas przed zniknięciem naszego jednośladu?

Linka sprężynowa i łańcuchy do rowerów

Linka sprężynowa to najpopularniejsze zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Spiralnie zakręcony kawałek stalowej linki, owinięty tworzywem sprawia wrażenie solidnego, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Najcieńsze linki można przeciąż ogrodowym sekatorem, a nawet nożyczkami. Grubsze spisują się nieco lepiej, ale i tak z reguły większość z nich da się przeciąć.

Takie zabezpieczenie można owinąć wokół ramy roweru lub na rurce pod siodełkiem. Podczas transportu nie sprawia problemów i nie jest zbyt ciężkie.

Nieco mocniejsze i trudniejsze do sforsowania są łańcuchy o grubych ogniwach, owinięte materiałem lub tworzywem. Jednak są one stosunkowo ciężkie i mogą stanowić problem podczas transportu i wnoszeniu roweru np. na klatkę schodową lub do autobusu.

U-lock

Takie zabezpieczenie jest znacznie bardziej skuteczne od linek i łańcuchów. Stalowy lub też tytanowy pręt wygięty w kształt wyciągniętej litery „U” jest zamocowany do klamry. Ten rodzaj kłódki jest odporny na przecięcia, a materiał, z którego jest wykonany stawia opór wysokim i niskim temperaturom. Zamek w takich zabezpieczeniach jest bardzo trwały i często posiada przypisaną klasę bezpieczeństwa.

W tym przypadku, im droższy sprzęt, tym lepiej ochroni nas przed kradzieżą. Obecnie kłódki typu u-lock są najskuteczniejszymi zapięciami rowerowymi.

Sposób zapięcia

Nieważne, jakim zabezpieczeniem dysponujemy, ważne jest też, w jaki sposób z niego korzystamy. Pamiętajmy, żeby nie przypinać rowerów do niestabilnych konstrukcji, jak np. liche płoty, znaki drogowe lub niskie słupy. Co więcej, zakładając zabezpieczenie spróbujmy zrobić to w taki sposób, żeby obejmowało jak najwięcej elementów roweru, np. koło i ramę jednocześnie.

Nie ma zapięć rowerowych, których wprawny złodziej by nie otworzył. Możemy jednak zadać mu trochę trudu. Pamiętajmy też, że jednoślad warto zostawiać w miejscach często uczęszczanych, dobrze oświetlonych, a najlepiej objętych miejskim monitoringiem. Zdejmijmy też wszystkie elementy wyposażenia, które nie są na stałe przypięte do rowery, czyli oświetlenie, liczniki, dzwonek.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak bezpiecznie jeździć rowerem w korku https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jak-bezpiecznie-jezdzic-rowerem-w-korku.html 98dc0ea087e8080622d4a976ec88bd0e Tue, 31 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ulice polskich miast często są bardzo zakorkowane i nie sposób zdążyć do pracy jadąc samochodem czy komunikacją miejską. Rozwiązaniem tego problemu jest jazda na rowerze. Jednak jeżdżąc zgodnie z przepisami, często będziemy musieli zrezygnować z podróżowania po chodnikach czy drodze rowerowej na rzecz jazdy po jezdni. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy przyjdzie nam jechać w korku?< Jak bezpiecznie jeździć rowerem w korku

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w korku

Experto24.pl

Ulice polskich miast często są bardzo zakorkowane i nie sposób zdążyć do pracy jadąc samochodem czy komunikacją miejską. Rozwiązaniem tego problemu jest jazda na rowerze. Jednak jeżdżąc zgodnie z przepisami, często będziemy musieli zrezygnować z podróżowania po chodnikach czy drodze rowerowej na rzecz jazdy po jezdni. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy przyjdzie nam jechać w korku?

Opanowanie

Jazda rowerem po ulicy może być bardzo stresująca, szczególnie rano, gdy wszyscy uczestnicy ruchu śpieszą się, żeby zdążyć do swoich miejsc pracy, a przy okazji są zaspani. Podróżując rowerem powinniśmy też zachować szczególną ostrożność i cierpliwość. Niektórzy kierowcy samochodów mogą być zdenerwowani i zajeżdżać nam drogę, dlatego należy być bardzo skupionym podczas jazdy. Dodatkowo warto przewidywać sytuację na drodze.

Nie bądźmy też niemili dla innych uczestników ruchu. Patrzmy dokąd jedziemy i czy przypadkiem nie zajeżdżamy komuś drogi.

Widoczność

Podróżując rowerem w korku warto zadbać o to, żeby kierowcy i inni rowerzyści nas widzieli. Zmniejsza to ryzyko potrącenia przez nieuważnego kierowcę. Do tego celu warto zaopatrzyć się w odblaskową kamizelkę. Można ją kupić w sklepach rowerowych, a także w supermarketach w dziale części samochodowych. To szczególnie ważne zimą i jesienią, gdy słońce wschodzi później, ale też szybciej przychodzi zmrok oraz widoczność jest znacznie zmniejszona.

Dla własnego bezpieczeństwa można także wyposażyć rower w dodatkowe odblaski na kołach oraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Przydatne są również odblaskowe opaski na nogi lub breloki, które możemy przypiąć do odzieży.

Oprócz widoczności powinniśmy też zadbać o sygnalizowanie wykonywanych manewrów z odpowiednim wyprzedzeniem. Pomoże to zapobiec zajeżdżaniu nam drogi przez innych uczestników ruchu. Wyciągnięcie ręki w stronę, w którą skręcamy powinno być wyraźne i trwać przez pewien czas, żeby jadący za nami zauważyli i zarejestrowali naszą wolę wykonania skrętu. Nie można tylko machnąć dłonią, ponieważ może to pozostać pominięte przez kierowców i innych rowerzystów, a w konsekwencji spowodować wypadek.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jak-jezdzic-na-rowerze-zeby-schudnac.html cc9d11e89d665c3d486bd510f223b8a0 Thu, 26 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Jazda na rowerze to nie tylko dobry sposób na omijanie porannych korków i utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Może być także świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie lepszej sylwetki. Jak więc jeździć na rowerze, żeby waga pokazała mniejszą wartość?< Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć

Experto24.pl

Jazda na rowerze to nie tylko dobry sposób na omijanie porannych korków i utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Może być także świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie lepszej sylwetki. Jak więc jeździć na rowerze, żeby waga pokazała mniejszą wartość?

Regularność jazdy na rowerze

Kluczową kwestią w sprawie jazdy na rowerze w celu zrzucenia zbędnych kilogramów jest systematyczność. Nawet najbardziej wyczerpujący trening na nic się nie zda, jeśli nie będziemy ćwiczyć regularnie. Nie trzeba jeździć długo. Już godzina pedałowania z umiarkowaną prędkością pozwala spalić nawet ponad 400 kalorii.

Dobrze jest zaplanować swój trening kilka razy w tygodniu. Pamiętajmy też, że pierwsze efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie, co często wymaga wielu wyrzeczeń i cierpliwości.

Metoda jazdy na rowerze

Niezależnie od wybranej opcji, warto jest przed wejściem na rower zrobić krótką rozgrzewkę. Kilka skłonów, podskoków i wymachów nóg sprawi, że jazda będzie lżejsza i mniej męcząca.

Na początek nie wybierajmy długich i trudnych tras. Dopasuj prędkość pedałowania do swojej kondycji i umiejętności. Jedną z metod jazdy, którą można zastosować w celu schudnięcia jest jazda na przemian: szybko i wolno. Dobrze jest rozpocząć cykl od jazdy z normalną, przeciętną prędkością. Potem nagle przyspieszmy i intensywnie, mocno pedałujmy. Gdy już czujemy, że dłużej nie damy rady – zwolnijmy do normalnego, spokojnego tempa. W sytuacji, gdy nasz organizm się uspokoi znów zwiększmy prędkość i natężenie pedałowania.

Inną metodą jest wyjeżdżanie na dłuższe, kilkugodzinne wycieczki rowerowe. Warto pamiętać, że w parze z aktywnością fizyczną powinna pójść zbilansowana, zdrowa dieta. Powinny się w niej znaleźć owoce, ziarna zbóż i dużo warzyw.

Jazda na rowerze z pewnością pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dodatkowo jest przyjemna i ładnie modeluje sylwetkę. Pamiętajmy jednak, że uda, łydki i brzuch to nie wszystko i powinniśmy zadbać również o trening górnych partii ciała, które podczas jazdy na rowerze pracują mniej intensywnie.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie są zalety jazdy na rowerze https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jakie-sa-zalety-jazdy-na-rowerze.html 825d654affa3bd5f154e169f56265362 Thu, 19 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Jeżdżenie na rowerze to wielka przyjemność, a do tego służy naszemu zdrowiu (w tym sercu i układowi krążenia) oraz kondycji. Już godzina jazdy pomaga spalić ponad 400 kalorii. Podróżowanie tym środkiem transportu to nie tylko korzyść dla nas, ale również dla naszego środowiska.< Jakie są zalety jazdy na rowerze

Jakie są zalety jazdy na rowerze

Experto24.pl

Jeżdżenie na rowerze to wielka przyjemność, a do tego służy naszemu zdrowiu (w tym sercu i układowi krążenia) oraz kondycji. Już godzina jazdy pomaga spalić ponad 400 kalorii. Podróżowanie tym środkiem transportu to nie tylko korzyść dla nas, ale również dla naszego środowiska.

Rower ma wpływ na zdrowie i urodę

Jazda na rowerze jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia i urody. Wysiłek, jaki wykonujemy podczas jazdy znacznie poprawia pracę naszego układu krążenia oraz poprawia wydolność organizmu. Osoby często jeżdżące na jednośladach znacznie rzadziej chorują i często unikają schorzeń kręgosłupa czy żylaków.

Pedałując pozwalamy też naszemu organizmowi się dotlenić i dzięki temu poprawiamy pracę naszego układu oddechowego. Dodatkowo podczas podróży na rowerze mamy możliwość wysmuklenia swojej sylwetki. Oprócz ud i łydek pracują także mięśnie pleców i rąk. Regularna jazda na rowerze wspomaga ponadto funkcjonowanie serca i chroni nas przed nadciśnieniem.

Rower daje szczęście

Jazda na rowerze nie tylko dobrze wpływa na nasze zdrowie. Powoduje także, że jesteśmy większymi optymistami. Ruch i wysiłek podczas podróżowania jednośladem sprawia, że organizm wydziela endorfiny, tzw. hormon szczęścia. Dodatkowo na lepsze samopoczucie wpływa duże dotlenienie mózgu. Ponadto jazda pozwala nam się odstresować i zapomnieć o zgiełku i problemach.

Rower oszczędza czas i środowisko

Na ulicach widać coraz więcej samochodów, które częstokroć stoją w kilometrowych korkach, a kierowcy tracą wiele minut zanim dojadą do celu. Rowerem często można szybciej dostać się np. do pracy lub na zakupy. W miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a w wielu miejscach jednoślady mogą poruszać się po chodnikach. Nie musimy stać w długich korkach i często możemy skorzystać ze skrótów i przyjemnych tras przez parki.

Dodatkowo rower jest przyjazny środowisku. Nie wydziela spalin i nie zużywa paliwa, ponieważ napędza go jedynie siła naszych nóg. Co więcej, porusza się cicho.

Jak widać jazda na rowerze daje nam wiele korzyści i pozwala aktywnie spędzać czas. Już godzina pedałowania daje nam lepsze samopoczucie, pomaga spalić zbędne kalorie i jest przyjazna środowisku.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Na czym polega kolarstwo górskie https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/na-czym-polega-kolarstwo-gorskie.html c84d1a6efb3d8f33ea46747eecfbc605 Mon, 11 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Lubisz przygodę i nie straszne są Ci rozbite kolana? Nie lękasz się trudnego terenu, a przy okazji lubisz jeździć rowerem? Zastanów się nad uprawianiem kolarstwa górskiego, zyskującego sobie w ostatnim czasie wielu zwolenników. < Na czym polega kolarstwo górskie

Na czym polega kolarstwo górskie

Experto24.pl

Lubisz przygodę i nie straszne są Ci rozbite kolana? Nie lękasz się trudnego terenu, a przy okazji lubisz jeździć rowerem? Zastanów się nad uprawianiem kolarstwa górskiego, zyskującego sobie w ostatnim czasie wielu zwolenników.

Czym jest kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie, zwane również MTB, jest coraz bardziej modną formą kolarstwa turystycznego. Ten sport jest dobrą formą aktywnego wypoczynku oraz otrzymania solidnej dawki adrenaliny. Polega ono na przejeździe rowerem w trudnym, górskim terenie. W tym sporcie człowiek nie porusza się po wytyczonych szlakach i ścieżkach.

Jest to niełatwa dyscyplina sportu - z jednej strony wymaga od rowerzysty umiejętności podjęcia ryzyka, a z drugiej strony zdroworozsądkowego myślenia.

Rower górski

Bezpieczne uprawianie kolarstwa górskiego wymaga wyposażenia się w niezbędny sprzęt. Rower, na którym jeździ się w trudnym terenie musi być odpowiednio wytrzymały, ale jednocześnie lekki.

Taki dwukołowiec ma dodatkowo wzmocnioną ramę, żeby nie połamał się podczas gwałtownej jazdy lub skoków. Jest ona także krótsza niż w przypadku tradycyjnego roweru miejskiego, dzięki czemu rower jest bardziej zwrotny i daje się lepiej kontrolować.

Oprócz tego nie posiada błotników, a zamontowane w nim opony są grube i mają bardzo głęboki bieżnik, ułatwiający poruszanie się w trudnym terenie. Posiada też sprawne i skuteczne amortyzatory.

Sprzęt do kolarstwa górskiego

Zawodnik uprawiający kolarstwo górskie musi zadbać również o własne bezpieczeństwo. Konieczny jest solidny, wygodny kask. Nikt nie ma zamiaru się rozbijać, jednak dobrze jest się zabezpieczyć na taką ewentualność. Przyda się także odpowiedni, wystarczająco przewiewny strój, kolarskie okulary. , a także rękawiczki do jazdy rowerowej, które zapewnią dobre trzymanie kierownicy.

Zaczynając swoją przygodę z kolarstwem górskim warto uprzednio zadbać o swoją kondycję. Bez przygotowania lepiej nie wyjeżdżać w teren. Dobrze będzie wzmocnić mięśnie łydek i rąk oraz poprawić wydolność organizmu.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pierwsza jazda na nowym rowerze https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/pierwsza-jazda-na-nowym-rowerze.html e95070982fce141cca154d0c9ce527a9 Sun, 03 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Przed pierwszą jazdą musisz dokonać regulacji i ustawień Twoich punktów podparcia, a więc kierownicy i siodełka. Ich wysokość oraz kąt pochylenia należy ustawić zależnie od wzrostu. Bardzo ważne jest również sprawdzenie powietrza w oponach.< Pierwsza jazda na nowym rowerze

Pierwsza jazda na nowym rowerze

Experto24.pl

Przed pierwszą jazdą musisz dokonać regulacji i ustawień Twoich punktów podparcia, a więc kierownicy i siodełka. Ich wysokość oraz kąt pochylenia należy ustawić zależnie od wzrostu. Bardzo ważne jest również sprawdzenie powietrza w oponach.

Ustawienie kierownicy

Kierownicę typu „jaskółka” ustawia się na takiej wysokości, aby przy jej swobodnym trzymaniu tułów był lekko pochylony do przodu (10-15 stopni od pionu). Kierownicę typu „baran” ustawia się na jednym poziomie z siodełkiem lub nieco poniżej. W wersji turystycznej kierownica powinna być ustawiona nieco wyżej i bliżej noska siodełka. Ze względów bezpieczeństwa należy pozostawić minimum 7 cm wspornika w widelcu!

Niektóre kierownice mają mostek typu „zoom”, pozwalający na jego wydłużenie lub skrócenie, a także ruchomą głowicę sterującą dla jej optymalnego ustawienia względem kierującego.

Ustawienie siodełka

Wysokość siodełka ustala się siadając na nim wygodnie i opierając piętę na pedale. Pedał powinien znajdować się w najniższym swoim punkcie, a noga lekko zgięta w kolanie. Górną powierzchnię siodełka ustawia się równolegle do ramy. Siodełko można jeszcze przesunąć - w niewielkim zakresie – do przodu lub tyłu (bliżej lub dalej od kierownicy).

Przesunięcie siodełka to także przesunięcie środka ciężkości roweru. Podczas regulacji wysokości nie wolno przekroczyć skrajnego dopuszczalnego punktu wysunięcia wspornika z ramy, minimum 7 cm! Wielu producentów oznacza sztyce i wsporniki w widoczny sposób. Przekroczenie tej granicy grozi poważnym uszkodzeniem ramy, a ponadto zagraża bezpieczeństwu użytkownika.

Pamiętaj, że zmiana wysokości kierownicy, to dla hamulca cantilever zmiana długości linki hamulca przedniego; skoryguj jej naciąg!

Sprawdzenie powietrza w kołach

Po przeprowadzonej regulacji rower jest już prawie gotowy do jazdy. Prawie, bo trzeba jeszcze zwrócić uwagę na mało docenianą czynność obsługową roweru, mianowicie właściwe ciśnienie powietrza w oponach. Jak sam się przekonasz w praktyce, odpowiednio dobrana wartość ciśnienia ma niemały wpływ na właściwości trakcyjne Twojego pojazdu. Wartość tego ciśnienia będzie zawsze zależna od struktury i twardości podłoża oraz od ciężaru rowerzysty.

Jeżdżąc po utwardzonych drogach i kamieniach staraj się utrzymywać w oponach większe ciśnienie; koła łatwiej się toczą ze względu na mniejsze opory i mniejsze jest niebezpieczeństwo uszkodzenia obręczy. Na miękkim podłożu (piasek, śnieg) ciśnienie obniż na tyle, by miękka, lekko ugięta opona stykała się z większą powierzchnią gruntu. Wartość ciśnienia dla roweru MTB wynosi od 0.250 do 0.600 MPa (2,5–6,0 atm.). Wartość ciśnienia w kole tylnym powinna być większa o 10-15 % niż w kole przednim.

Wielu producentów opon podaje wartości zalecanego ciśnienia na obwodzie opony. Pamiętaj, że zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponach zwiększa podatność roweru na wibracje i wstrząsy oraz poślizg kół. Zbyt niskie ciśnienie powoduje zwiększenie oporów toczenia, a także zwiększa ryzyko uszkodzenia opony i obręczy. W przypadku uszkodzenia ogumienia, naprawie podlega przeważnie tylko dętka, którą po prostu łatamy. W systemie bezdętkowym naprawiamy tylko oponę. Każda pęknięta lub przetarta opona podlega bezwzględnej wymianie na nową.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie są modele rowerów https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/jakie-sa-modele-rowerow.html 82ad201e8cfa63d042a3a3dbdaed006c Sat, 02 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Warto wiedzieć, że rowery są konstruowane i montowane stosownie do ich przeznaczenia, stąd taka różnorodność modeli. W jego wyborze i zakupie zapewne pomocna będzie znajomość klasyfikacji rowerów, która pozwoli Ci rozeznać się w temacie na tyle, że będąc już w sklepie rowerowym nie będziesz się rozglądał z miną laika.< Jakie są modele rowerów

Jakie są modele rowerów

Experto24.pl

Warto wiedzieć, że rowery są konstruowane i montowane stosownie do ich przeznaczenia, stąd taka różnorodność modeli. W jego wyborze i zakupie zapewne pomocna będzie znajomość klasyfikacji rowerów, która pozwoli Ci rozeznać się w temacie na tyle, że będąc już w sklepie rowerowym nie będziesz się rozglądał z miną laika.

Oto pięć podstawowych klas:

  • citybike czyli rower miejski. Solidna konstrukcja pozwalająca zarówno na jazdę w mieście jak i w łagodnym, płaskim terenie. Ze względu na swój miejski charakter wyposażony jest w błotniki, bagażnik i kompletne oświetlenie,
  • trekkingbike to swego rodzaju krzyżówka roweru górskiego z rowerem szosowym. Polecany zwłaszcza do jazdy w terenie i mieście. Ze względu na swoją uniwersalność zwany rowerem hybrydowym,
  • allroundbike „góral” dla tych, którzy uznają tylko teren, jednakże jego delikatna konstrukcja nie pozwala na szarżowanie ze względu na średniej klasy osprzęt,
  • funbike to już rasowa maszyna. Można nim zdobywać szczyty. Odpowiednio wzmocniona konstrukcja, rama ze stali chromowo-molibdenowej i wysokiej klasy osprzęt czynią go niezawodnym w każdych warunkach,
  • racebike to wyrafinowana konstrukcja i kosmiczna technologia. Niektóre modele posiadają niezależne zawieszenie kół tłumione amortyzatorami, tarczowe, hydraulicznie sterowane hamulce, pracujące skutecznie przy prędkościach nawet powyżej 100 km/godz.

Powyższą ofertę można uzupełnić o:

  • rowery szosowe (wyścigowe) wyposażone w lekką ramę, cienkie opony, duże przełożenia,
  • rowery wycieczkowo-turystyczne, podobne do citybike, lecz o lżejszej konstrukcji i cieńszych oponach z bieżnikiem szosowym (slick, semislick),
  • rowery o specjalnych konstrukcjach, np. przeznaczone do downhillu (zjazd po bardzo stromym zboczu z zawrotną prędkością); mocna, sprawdzona konstrukcja, szerokie opony z wydatnym protektorem,
  • BMX (Bicycle Moto Cross); rower posiadający wzmocnioną i bardzo uproszczoną konstrukcję (bez przerzutek).
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Systematyczna pielęgnacja i konserwacja roweru - przydatna tabela https://www.experto24.pl/lifestyle/hobby/sport/rower/systematyczna-pielegnacja-i-konserwacja-roweru-przydatna-tabela.html 8d66756be9b310c27d08f5ae17428c97 Sat, 02 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Pielęgnacja i konserwacja roweru zależy od częstotliwości i długości jazdy oraz rodzaju jego części. < Systematyczna pielęgnacja i konserwacja roweru - przydatna tabela

Systematyczna pielęgnacja i konserwacja roweru - przydatna tabela

Experto24.pl

Pielęgnacja i konserwacja roweru zależy od częstotliwości i długości jazdy oraz rodzaju jego części.

Systematyczną pielęgnację i konserwację roweru możesz wykonywać posługując się poniższą tabelą:

Nazwa podzespołuPo dłuższej jeździeCo 3 miesięcyCo 6 miesięcy
Cięgna hamulców C C+O
Cięgna przerzutek C C+O
Dźwignie hamulców C+O
Manetki przerzutek C+O
Łańcuch C+O C+O
Mechanizmy hamulców C C+O+S
Mechanizm korbowy C C+S
Pedały C C+S
Piasty C C+S
Przerzutka przednia C+O C+O+S
Przerzutka tylna C+O C+O+S
Ster C+S
Wielotryb i trójtarcz C+O C+O

C – czyszczenie/mycie
O – olejenie
S – smarowanie

Przeczytaj poradę jak pielęgnować i konserwować rower. Znajdziesz ją tutaj

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>