Jakie właściwości ma czerwona herbata

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-08-2012 r.

Ojczyzną czerwonej herbaty jest chińska prowincja Yunnan. W starożytnych Chinach napój ten mógł pić tylko i wyłącznie cesarz. Dziś ten gatunek herbaty jest ogólnodostępny, a jego właściwości, zwłaszcza odchudzające, docenia coraz więcej ludzi.

Sekret czerwonej herbaty – półfermentacja

Czerwona herbata swoje prozdrowotne właściwości oraz ziemisty i cierpki smak zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki. Po zwiędnięciu i wysuszeniu liście krzewu herbacianego przesypuje się do kosza z wikliny i od czasu do czasu potrząsa. W ten sposób fermentacja ulega przyspieszeniu, a liście herbaty zachowują czerwony kolor.

Dzięki temu czerwona herbata jest bogatym źródłem garbników, flawonoidów (przeciwutleniaczy, odpowiadających za oczyszczanie organizmu z toksyn oraz smak i aromat napoju), witaminy C oraz minerałów, takich jak magnez, mangan, cynk, wapń, miedź i selen. Ponadto znajdziemy w niej śladowe ilości taniny oraz kofeiny.

Wyróżnia się kilka odmian czerwonej herbaty m.in. najpopularniejsza Pu-Erh, Oolong i Puochong.

Pogromca tłuszczu i nie tylko

Najbardziej docenianą właściwością czerwonej herbaty jest jej działanie odchudzające. Wyniki badań naukowych pokazują, że u ponad 80 procent osób pijących przez miesiąc „pogromcę tłuszczu”, a jednocześnie nie zmieniających sposobu odżywiania się, zaobserwowano spadek wagi od 3 do nawet 10 kilogramów. Wpływa na to kilka zasadniczych kwestii.

Napar z tej herbaty pobudza wytwarzanie soków trawiennych, poprawia pracę jelit, co z kolei wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a w efekcie intensyfikuje spalanie tkanki tłuszczowej. Czerwona herbata działa moczopędnie oczyszczając organizm z toksyn oraz wielu szkodliwych substancji. Wpływa również na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Ponadto wspomaga pracę wątroby i usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego.

 

Czerwoną herbatę należy zalewać wodą w temperaturze 90-95 stopni, parzyć pod przykryciem około 3-5 minut i pić bez żadnych dodatków substancji słodzących np. cukru. Zaleca się picie 3-5 filiżanek napoju dziennie.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28380 )
Array ( [docId] => 28380 )