Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Sat, 27 Apr 2024 00:44:14 +0200 Dieta na Wielkanoc i na co dzień https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/dieta-na-wielkanoc-i-na-co-dzien.html d9ffe21b8bed97764aa83eaa47b60e6d Mon, 11 Mar 2013 00:00:00 +0100 Experto24.pl Niedługo Wielkanoc, a więc jak nakazuje tradycja… przygotowujemy się do uczty. Staramy się nie myśleć jak nadmiar kalorii wpłynie na naszą dietę i jak długo będziemy pracować nad zgubieniem kilogramów. A tak naprawdę wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i nieznaczna modyfikacja receptur naszych potraw, aby nie obciążać naszego sumienia i zachować dobrą formę fizyczną na co dzień i od święta.< Dieta na Wielkanoc i na co dzień

Dieta na Wielkanoc i na co dzień

Experto24.pl

Niedługo Wielkanoc, a więc jak nakazuje tradycja… przygotowujemy się do uczty. Staramy się nie myśleć jak nadmiar kalorii wpłynie na naszą dietę i jak długo będziemy pracować nad zgubieniem kilogramów. A tak naprawdę wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i nieznaczna modyfikacja receptur naszych potraw, aby nie obciążać naszego sumienia i zachować dobrą formę fizyczną na co dzień i od święta.

Chcąc zachować prawidłową dietę nie musimy zmieniać tradycji rodzinnych spotkań przy wielkanocnych stołach pełnych smakołyków. Wszystkim osobom ceniącym swoje zdrowie, które w 50% zależy od stylu życia, a więc również od sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej, przedstawiamy parę sposobów, które pomogą wygrać pojedynek z pokusami świątecznego stołu.

Wielkanocne potrawy w technologii LIGHT

  • potrawy piec, smażyć i dusić bez udziału tłuszczu lub z niewielkim dodatkiem oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek, wystarczającym do posmarowania formy pędzelkiem,
  • po krótkim obsmażeniu mięsa na patelni beztłuszczowej, wkładać je do rękawa i kontynuować obróbkę w piecyku lub przełożyć do garnka z grubym dnem, aby zapobiec przypaleniu,
  • wykorzystywać funkcję grillowania - to najzdrowsza metoda cieplnej obróbki każdego mięsa,
  • warzywa blanszować lub krótko gotować w małej ilości wody i zawsze do stanu al dente w ten sposób zachowane są witaminy i składniki mineralne, a także niski indeks glikemiczny, istotny w profilaktyce chorób dietozależnych, w tym cukrzycy typu 2,
  • solić symbolicznie; w zamian starać się używać jak największej ilości różnych przypraw,

Stosujmy w diecie zamienniki

Wystarczy wprowadzić parę drobnych zamienników produktów w recepturach tradycyjnych potraw, co nie będzie miało wpływu na ich smak, zapach i wygląd, np.:

  • stewii jako naturalnej substancji słodzącej zamiast cukru,
  • margaryny miękkiej lub oleju do świątecznej babki drożdżowej zamiast masła czy smalcu. które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery trans, będące najgroźniejszym wrogiem naszego układu sercowo-naczyniowego,
  • mąki pszennej z dodatkiem otrąb /w proporcji 3:1/ lub mąki gryczanej do świątecznych ciast, farszów mięsnych i warzywnych, a także ciasta naleśnikowego,
  • masy z gorzkiej czekolady z owocami zamiast słodkiego kajmaku do mazurka,
  • płatków kukurydzianych zamiast panierki,
  • jogurtu naturalnego lub śmietanki jogurtowej 9% do sosów, zup, zamiast tłustej śmietany,
  • zmiksowanych warzyw zamiast zasmażki,
  • naturalnego, dzikiego ryżu i gruboziarnistych kasz /gryczana, pęczak/ zamiast ryżu białego i kasz drobnych.
  • produktów zbożowych, otrzymywanych z mąki z pełnego przemiału np. razowej żytniej czy pszennej, w tym ciemnego pieczywa zamiast jasnego. Produkty te są bardzo bogatym źródłem nie tylko błonnika, ale i składników mineralnych oraz witamin z grupy B.

Zwróćmy uwagę na kaloryczność potraw

  • jeżeli pasztet - to wiosenny z brokułami lub marchewką, grochem czy soczewicą lub papryką, z mięsa drobiowego z dodatkiem suszonych pomidorów i oliwek.
  • Jeżeli wędlina - to drobiowa,
  • jeżeli ciasto - to np. marchewkowe lub z dodatkiem nasion, otrąb i płatków zbożowych
  • jeżeli żurek - to na wywarze z warzyw bez tłuszczu, a jeżeli koniecznie na żeberkach, to bez tłuszczu, który należy zdjąć po schłodzeniu zupy - smak pozostanie.

Ile możemy zyskać, wprowadzając niskokaloryczne zamienniki tylko niektórych produktów w potrawach wielkanocnego menu?

Potrawy - zestaw tradycyjny

kcal

Potrawy – zestaw z zamiennikami

kcal

żur na podrobach z kiełbasą i śmietaną –200 ml

155

żur na zsiadłym mleku z kiełbasą – 200 ml

40

pasztet tradycyjny – 40 g

156

pasztet z kurczaka - 40 g lub

pasztet warzywny – 40 g

85 lub

42

szynka wieprzowa – 2 plasterki

134

szynka z piersi kurczaka –

2 plasterki

19

sałatka jarzynowa z majonezem – 100 g

128

sałatka jarzynowa z majonezem i jogurtem -100 g

75

pieczywo – bułka pszenna/3 kromki/-40 g

118

pieczywo - chleb żytni razowy /kromka/ – 40 g

85

jaja faszerowane na zimno ze szprotkami w oleju i majonezem – 40 g /1 szt./

156

jaja faszerowane na zimno z dorszem wędzonym i sosem jogurtowo-majonezowym – 40 g /1szt./

53

Razem 480 g

892

Razem 440 g

357

A więc wybierając niskokaloryczne zamienniki i nie rezygnując z ulubionych potraw, spożywanych w czasie wielkanocnego śniadania, możemy „zaoszczędzić” ponad 500 kcal.

Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox

zdrowe odżywianie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zdrowa dieta w Święta bez wyrzeczeń https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/zdrowa-dieta-w-swieta-bez-wyrzeczen.html 6b74e0e9a9c306b7351edcfb75ca12ee Thu, 13 Dec 2012 00:00:00 +0100 Experto24.pl Według powszechnie panującej opinii Święta nie są najlepszym okresem do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się i utrzymania prawidłowej, zdrowej diety. Ale czy tak jest rzeczywiście? Czy faktycznie koniecznym jest zamiana pierogów na miskę sałaty aby nasze sumienie pozostawało nieobciążone przestępstwem nadmiernego przyjęcia zbędnych kalorii?< Zdrowa dieta w Święta bez wyrzeczeń

Zdrowa dieta w Święta bez wyrzeczeń

Experto24.pl

Według powszechnie panującej opinii Święta nie są najlepszym okresem do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się i utrzymania prawidłowej, zdrowej diety. Ale czy tak jest rzeczywiście? Czy faktycznie koniecznym jest zamiana pierogów na miskę sałaty aby nasze sumienie pozostawało nieobciążone przestępstwem nadmiernego przyjęcia zbędnych kalorii?

Tradycja suto zastawianych stołów, pełnych pokus kulinarnych, słodkich przysmaków, spożywanych raz w roku wygrywa w pojedynku z dietami. Dodanie do wagi sprzed świąt 1-2 kg jest bardzo proste, ale pozbycie się ich nastręcza wiele trudności i wymaga pracy, trwającej dłużej niż 2-3 dni.

Zdrowe Święta

Czy na świątecznym stole nie mogą dominować zdrowe, lekkie dania? Przygotowując świąteczne potrawy wcale nie musimy rezygnować z ulubionych dań, które zawsze figurowały w menu w naszym rodzinnym domu, a które kojarzą się z ciepłem najpiękniejszych Świąt w roku.

Lista podawanych potraw w ciągu ostatnich 20 lat wzbogaciła się o nowe, oryginalne smaki, nieznane nam jeszcze w latach 80-tych, gdy asortyment sprzedawanej żywności był bardzo ubogi, a zdobywane „spod lady” lub po długim staniu w niekończących się kolejkach, produkty były gromadzone w domach w ilościach znacznie przekraczających potrzeby. Święta musiały wtedy obfitować we wszystko to, co w ciągu roku pozostawało w sferze marzeń.

Obecnie mamy dostęp nieomalże do wszystkich produktów z całego świata, a więc nie musimy już kojarzyć świąt z okresem, w którym nareszcie, po całym roku oczekiwań można było zjeść „zdobyczną” szynkę, kawałek upieczonego schabu, „wystanego” w kolejce karpia czy cytrusów i bananów. Nie musimy traktować Świąt Bożego Narodzenia jako czasu jedzenia „na zapas”, na cały kolejny rok.

Aby te piękne w polskim zwyczaju święta były zdrowe, radosne, a nasze sumienie pozostawało nieobciążone przestępstwem nadmiernego przyjęcia zbędnych kalorii, wcale nie musimy zmieniać zwyczajów w niezgodzie z tradycją i zamieniać wigilijne pierogi na miskę sałaty. Wystarczy wprowadzić parę drobnych zmian, nieznacznie modyfikując receptury potraw, nie wpływających na smak, zapach i wygląd dań.

Jeżeli chcemy urozmaicić nasze tradycyjne menu, wybierzmy te spośród ogromnej ilości przepisów, zamieszczanych na łamach różnych periodyków, które dotyczą potraw o niskiej wartości energetycznej. Jednocześnie spróbujmy wprowadzić niskokaloryczne zamienniki surowcowe do tradycyjnych dań świątecznych tak, aby bez obaw o własne samopoczucie fizyczne i przyrost wagi, móc je wszystkie spróbować. Celebrujmy jedzenie, delektujmy się przygotowanymi potrawami, pamiętając o jednej z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się tzn. o umiarkowaniu w jedzeniu i piciu.

Mniej kalorii na świątecznym stole

Na stole wigilijnym wcale nie musi zabraknąć tłustych ryb, do których należą śledzie, smażonego karpia, pierogów, grochu z kapustą czy też klusek z makiem, kutii, sernika. Ile możemy zyskać, wprowadzając nisko kaloryczne zamienniki tylko niektórych i wcale nie podstawowych produktów, zobaczmy sami na przykładzie menu wigilijnego:

Potrawa - I wersja

kcal

Potrawa - II wersja

kcal

Barszcz czysty – 200 ml

30

Barszcz zabielany – 200 ml

59

Uszka z grzybami 50 g

47

Pasztecik półfrancuski z grzybami - 100 g

277

Karp w galarecie – 100 g

79

Karp w galarecie – 100 g

79

Sałatka jarzynowa z majonezem i jogurtem – 100 g

75

Sałatka jarzynowa z majonezem -100 g

128

Śledź w jogurcie np.greckim – 90 g

89

Śledź w śmietanie – 90 g

146

Śledź w oleju /olej 1/4 łyżeczki/– 50 g

75

Śledź w oleju /olej 1 łyżeczka/-50 g

117

Pieczywo - chleb żytni razowy /kromka/ – 40 g

85

Pieczywo – bułka pszenna/3 kromki/ - 40 g

118

-------

----

Masło – 10 g

74

Dorsz po grecku bez tłuszczu – 200 g

144

Dorsz po grecku z olejem do jarzyn i smażenia ryby – 200 g

301

Pierogi z kapustą gotowane/4-5 sztuk/ – 200 g

189

Pierogi z kapustą smażone /4-5 sztuk/- 200 g

290

Kompot z suszonych owoców /1 łyżeczka cukru/ - 200 ml

110

Kompot z suszonych owoców /2 łyżeczki cukru/ - 200 ml

130

Sernik wiedeński bez polewy /ser pół tłusty/ – 100 g

236

Sernik wiedeński z polewą czekoladową /ser tłusty/ - 100 g

340

Razem 1330 g

1159

Razem 1390 g

2059

A więc przy takich samych potrawach, spożywanych w równych ilościach, wprowadzając tylko nieznaczne zamiany jakościowe dodawanych składników możemy „zjeść’ aż o 900 kcal mniej i to w czasie jednej kolacji. I odwrotnie kaloryczność kolacji może wzrosnąć aż o 500 kcal, gdy zamiast chudego dorsza po grecku podamy smażonego łososia, a zamiast sernika – jeden z modnych obecnie kremowych tortów . I tu zapomnijmy też o możliwości zastosowania głodówki, sięgnięcia po jedną z modnych diet lub pójścia na fitness od razu po „przejedzonych” świętach. Diety te mogą wyrządzić jeszcze większą szkodę dla naszego organizmu, a zwiększenie aktywności fizycznej po świętach tak, aby była ona skuteczna, wymaga woli silniejszej niż ograniczenie łakomstwa.

Autor: Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox

zdrowe odżywianie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak dobrać dietę zgodnie ze znakiem zodiaku https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/jak-dobrac-diete-zgodnie-ze-znakiem-zodiaku.html 5f1b13f620931856e3f55875d09604e8 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Horoskopy przede wszystkim stanowią dla nas prognozę tego, co nasz czeka w najbliższym tygodniu, miesiącu czy roku w kwestii zdrowia, pracy i miłości. Okazuje się jednak, że to pod jakim znakiem zodiaku się urodziliśmy ma również znaczenie dla naszej codziennej diety. Zobacz, co powinieneś jeść, aby zachować szczupłą sylwetkę i uchronić się przed chorobami. < Jak dobrać dietę zgodnie ze znakiem zodiaku

Jak dobrać dietę zgodnie ze znakiem zodiaku

Experto24.pl

Horoskopy przede wszystkim stanowią dla nas prognozę tego, co nasz czeka w najbliższym tygodniu, miesiącu czy roku w kwestii zdrowia, pracy i miłości. Okazuje się jednak, że to pod jakim znakiem zodiaku się urodziliśmy ma również znaczenie dla naszej codziennej diety. Zobacz, co powinieneś jeść, aby zachować szczupłą sylwetkę i uchronić się przed chorobami.

Dieta dla Wodnika, Ryby i Barana

Wodnik powinien postawić na dania lekkostrawne i niskokaloryczne. Przede wszystkim sięgaj po produkty naturalne - pełnoziarniste pieczywo, ciemne makarony, brązowy ryż i kasze, surowe warzywa, zwłaszcza bogate w potas pomidory i czerwoną paprykę oraz owoce. Unikaj dań konserwowych i gotowych. Zadbaj o różnorodność posiłków. Ze względu na podatność na przeziębienia w okresie jesienno-zimowym staraj się jeść przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie.

Ryby powinny ograniczyć potrawy smażone, mączne, wysokotłuszczowe i wzdymające. Najlepiej, abyś sięgał po ryby morskie, owoce morza, drób przyrządzany bez skórki oraz ciemny ryż i makarony oraz warzywa prócz strączkowych.

Baran powinien unikać słodyczy, a postawić na owoce, warzywa, mleko i jego przetwory, muesli oraz pieczywo razowe. Staraj się jeść 5 regularnych posiłków w ciągu dnia.

Dieta dla Byka, Bliźniąt i Raka

Dla Byka najlepsze są produkty mleczne, świeże owoce i warzywa, które zawierają spore ilości błonnika oraz lekkie zupy jarzynowe. Musisz wystrzegać się potraw pieczonych, smażonych i wysokokalorycznych sosów.

W menu Bliźniąt nie powinno zabraknąć produktów zbożowych, ryb, chudego mięsa, surowych i gotowanych warzyw oraz sałatek owocowo-warzywnych. Unikaj ostrych przypraw, kawy oraz mocnej herbaty.

Najrozsądniej dla Raka będzie, gdy w codziennym jadłospisie będą przeważać dania wegetariańskie, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz mleko i jego przetwory.

Dieta dla Lwa, Panny i Wagi

Dla Lwa najlepsze będą dania niskotłuszczowe i lekkostrawne, zapomnij o potrawach smażonych, słodyczach i napojach gazowanych. Uzupełnij dietę w warzywa i owoce.

Panna powinna postawić na regularne, niezbyt obfite posiłki, głównie wegetariańskie i mleczne. Unikaj konserw i czerwonego mięsa.

Dla Wagi podstawą menu powinny być potrawy orientalne i egzotyczne, ale z łagodnymi przyprawami. Wystrzegaj się musztardy, pieprzu, kawy, tłustych dań i alkoholu.

Dieta dla Skorpiona, Strzelca i Koziorożca

Osoba spod znaku Skorpiona powinna postawić na dietę makrobiotyczną, czyli bogatą w błonnik, produkty zbożowe i orzechy. Mało mięsa, dużo świeżych warzyw i owoców.

Strzelcowi zwykle brakuje witaminy C, dlatego powinien częściej sięgać po cytrusy, pomidory oraz owoce jagodowe (maliny, jagody, truskawki). Musi pić dużo wody i unikać alkoholu oraz tłustych i smażonych dań.

Koziorożec powinien wzbogacić swoją dietę o produkty mleczne oraz surowe warzywa i owoce. Ważne są regularne posiłki niezbyt obfite w węglowodany i mięso.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Na czym polega dieta Karbogram https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/na-czym-polega-dieta-karbogram.html 10b02005a6994a9ca9c4f63d5d36815e Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W Twoim codziennym menu dominują wszelakiego rodzaju kluski oraz pieczywo? W ciągu dnia musisz zjeść przynajmniej jeden słodki batonik lub kawałek ciasta? To właśnie nadmiar węglowodanów nie pozwala Ci schudnąć. W walce z oponkami pomoże Ci dieta Karbogram.< Na czym polega dieta Karbogram

Na czym polega dieta Karbogram

Experto24.pl

W Twoim codziennym menu dominują wszelakiego rodzaju kluski oraz pieczywo? W ciągu dnia musisz zjeść przynajmniej jeden słodki batonik lub kawałek ciasta? To właśnie nadmiar węglowodanów nie pozwala Ci schudnąć. W walce z oponkami pomoże Ci dieta Karbogram.

Istota diety Karbogram

Podstawowym założeniem tego sposobu walki z nadwagą jest maksymalne ograniczenie produktów mącznych oraz słodyczy, czyli tego, co do tej pory stanowiło elementarz Twojej diety. W ciągu dnia możesz zjeść tylko 100-150 gram produktów węglowodanowych, ale w jednej porcji nie powinno ich być więcej niż 35 gram (tyle dostarczają trzy kromki chleba, trzy łyżki gotowanego makaronu lub ryżu, trzy ziemniaki lub cztery łyżki muesli z owocami).

Mniej niż 35 gram węglowodanów znajdziesz w jabłku, małym bananie, połówce dużego grejpfruta, połowie szklanki pokrojonej marchewki, pora, brokułów i kalafiora, garści szpinaku lub ciastku owsianym. Tłuste mleko i jego przetwory, tłuste mięso, wędliny oraz żółte sery powinny gościć na Twoim talerzu tylko okazjonalnie.

Dwa lub trzy razy dziennie sięgaj po białko w formie około 100 gram niesolonych orzechów, dwóch kawałków grillowanej piersi z kurczaka lub indyka, filetu z ryby lub dwóch gotowanych na twardo jajek.

Przykładowy jadłospis diety Karbogram

Pamiętaj, aby zjadać trzy główne posiłki. Jako przekąski wybieraj warzywa i owoce o niskiej zawartości cukrów lub garść orzechów. Przykładowo na śniadanie możesz zjeść miseczkę owsianki przygotowanej na chudym mleku (max. 2 procent tłuszczu) z kromką pieczywa z pełnego ziarna posmarowaną masłem (pół łyżeczki). Do tego wypij świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Taki zestaw dostarczy Ci 25 gram węglowodanów.

W porze obiadowej sięgnij po grillowanego lub pieczonego w folii łososia z dodatkiem trzech ziemniaków z wody oraz dwoma łyżkami gotowanego szpinaku. Obiad zawiera około 30 gram węglowodanów. Na kolację możesz przyrządzić lasagne z indykiem lub kurczakiem razem z warzywami. Do tego wypij 250 ml soku pomidorowego.

Wskazane jest stosowanie diety karbogramowej przez maksymalnie trzy miesiące. Można ją powtórzyć wyłącznie raz w ciągu roku.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dieta przy grypie żołądkowej https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/dieta-przy-grypie-zoladkowej.html 935a3e0abedc9798c1ae76dd7da32fa0 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ostra biegunka i wymioty trwające od jednego do nawet dziewięciu dni, którym towarzyszy gorączka, brak apetytu, bóle brzucha, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu mogą świadczyć o grypie żołądkowej. Sprawdź, co możesz jeść przy niebezpiecznej dla zdrowia, a nawet życia, grypie żołądkowej.< Dieta przy grypie żołądkowej

Dieta przy grypie żołądkowej

Experto24.pl

Ostra biegunka i wymioty trwające od jednego do nawet dziewięciu dni, którym towarzyszy gorączka, brak apetytu, bóle brzucha, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu mogą świadczyć o grypie żołądkowej. Sprawdź, co możesz jeść przy niebezpiecznej dla zdrowia, a nawet życia, grypie żołądkowej.

Odwonienie organizmu to jedno z największych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeń związanych z zakażeniem rotawirusami, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o częste uzupełnianie płynów. Wskazane jest picie wody niegazowanej, wody przegotowanej oraz słabej herbaty czarnej bez dodatku cukru. Możesz też pić herbatki z melisy, dziurawca lub rumianku.

Specjaliści zalecają również dostarczanie elektrolitów. Znajdziesz je w soku jabłkowym, specjalnych tabletkach lub proszkach smakowych do rozpuszczenia w wodzie, które są dostępne bez recepty w aptekach.

W przypadku grypy żołądkowej najbardziej wskazana jest głodówka. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dodatkowych uszkodzeń śluzówki żołądka. W miarę ustępowania objawów należy przejść na dietę lekkostrawną, uboga w błonnik, gdyż wspomaga on perystaltykę jelit oraz niezawierającą stałych posiłków. Należy wykluczyć surowe owoce i warzywa, pieczywo razowe oraz tłuste mięsa i nabiał. Całkowicie wyklucz mleko i jego przetwory.

Ważne jest, aby posiłki nie podrażniały żołądka, dlatego najlepiej postawić na sucharki, kaszę mannę gotowaną na wodzie, kleik zbożowy i ryżowy, gotowaną marchewkę, rzadki kisiel oraz banany. Wskazane jest również jedzenie musu jabłkowego oraz owoców o ciemnym zabarwieniu, głównie czarnych jagód, czarnych porzeczek, owoców tarniny oraz jeżyn. Zawierają one barwniki antocyjanowe mające właściwości hamujące biegunkę.

Po 3 dniach można włączyć niezbyt tłusty rosół, gotowane ziemniaki i mięso drobiowe.

Pamiętaj, że grypą żołądkową można zarazić się na dwa sposoby – drogą pokarmową oraz oddechową, dlatego dbaj o to, aby jeść umyte owoce i warzywa, myć ręce przed posiłkiem oraz wystrzegać się picia wody prosto z kranu.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak przyrządzać sałatki, aby nie tuczyły https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/jak-przyrzadzac-salatki-aby-nie-tuczyly.html 49e96230d01223ca816f38d3d2abf084 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Sałatki stanowią nieodzowny element diet odchudzających. Jednak często zapominamy, że aby faktycznie wspomagały walkę z nadwagą nie mogą być doprawiane majonezem, sosami śmietanowymi oraz zawierać tłustych dodatków w postaci serów żółtych czy boczku. Przy sałatkach owocowych również musimy uważać, ze względu duże zawartości cukrów. < Jak przyrządzać sałatki, aby nie tuczyły

Jak przyrządzać sałatki, aby nie tuczyły

Experto24.pl

Sałatki stanowią nieodzowny element diet odchudzających. Jednak często zapominamy, że aby faktycznie wspomagały walkę z nadwagą nie mogą być doprawiane majonezem, sosami śmietanowymi oraz zawierać tłustych dodatków w postaci serów żółtych czy boczku. Przy sałatkach owocowych również musimy uważać, ze względu duże zawartości cukrów.

Pierwszym ze zgubnych dla Twojej figury dodatków do sałatek jest majonez. W porcji sałatki jarzynowej doprawionej dużą łyżką majonezu, ważącej około 230 gram znajduje się około 310 kcal i aż 26 gram tłuszczu. Gdyby odjąć majonez to samo danie miałoby niecałe 100 kcal i nieco ponad 2 gramy tłuszczu.

Przyrządzając sos do sałatki zrób go z jogurtu naturalnego, jogurtu greckiego light lub postaw na dressing na bazie oliwy z oliwek. Jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować z majonezu wybierz wersję light. W przypadku śmietany sięgaj po produkt mający maksymalnie 8 procent tłuszczu. Ogranicz również sól na rzecz świeżych ziół, soku z cytryny czy żurawiny.

Kaloryczność sałatek podwyższają również mięsne dodatki, sery żółte oraz pleśniowe. Jeśli jesteś typem mięsożercy sięgaj po grillowanego kurczaka, indyka, rybę lub owoce morza. Zamiast tłustych serów wybieraj odtłuszczoną fetę lub chudy twaróg.

Nie wyobrażasz sobie sałatki bez chleba? Postaw na pieczywo pełnoziarniste, wafle ryżowe albo zastąp chleb otrębami, brązowym ryżem, makaronem z mąki razowej gotowanym al dente lub kaszą. Zrezygnuj też z orzechów na rzecz pestek dyni lub słonecznika. Staraj się ograniczać ilość jajek w sałatce lub dodawaj tylko białko.

Choć owoce to Twoi sprzymierzeńcy w odchudzaniu pamiętaj, że w zbyt dużych ilościach mogą tuczyć, ze względu na duże ilości cukrów. Szczególnie uważaj na banany, awokado, winogrona, gruszki oraz owoce suszone i z puszki. Zamiast lodów czy bitej śmietany lepiej dodaj jogurt naturalny, a cukier zastąp miodem.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Właściwości lipy https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/wlasciwosci-lipy.html 7c96a777b9b41db1affd8a1e6706ea72 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W walce z przeziębieniem czy gorączką warto sięgnąć po sprawdzone przez medyków ludowych naturalne specyfiki. Jednym z niezastąpionych lekarstw roślinnych jest lipa, która pod wieloma względami przyniesie korzyści Twojemu organizmowi. < Właściwości lipy

Właściwości lipy

Experto24.pl

W walce z przeziębieniem czy gorączką warto sięgnąć po sprawdzone przez medyków ludowych naturalne specyfiki. Jednym z niezastąpionych lekarstw roślinnych jest lipa, która pod wieloma względami przyniesie korzyści Twojemu organizmowi.

Właściwości lipy

W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim kwiatostany lipy z dwóch gatunków szerokolistnego oraz drobnolistnego, które są bogatym źródłem związków czynnych. Przede wszystkim zawierają one flawonoidy, czyli naturalne antyoksydanty, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, kwas askorbinowy, pektyny, związki śluzowe oraz sole mineralne. Głównie dzięki flawonoidom ma właściwości napotne, co doskonale sprawdza się przy przeziębieniach i zbijaniu wysokiej gorączki.

Dzięki pozostałym składnikom skutecznie przeciwdziała infekcjom, ochraniając błony śluzowe dróg oddechowych. Ponadto olejki eteryczne nadają jej działanie dezynfekujące.

Napar w lipy

W chorobach górnych dróg oddechowych stosuje się przede wszystkim napar z kwiatów miododajnego drzewa, wzbogacony kwiatostanem czarnego bzu, rumianku lub nagietka. Doskonałym uzupełnieniem oraz dodatkowym czynnikiem napotnym jest sok z malin. Najlepiej sprawdza się przy grypie, przeziębieniu, anginie, kaszlu, wysokiej gorączce oraz jako środek wykrztuśny przy zapaleniach gardła, krtani oraz oskrzeli. Ziółka działają również moczopędnie, dlatego zaleca się ich picie przy problemach z pęcherzem oraz nerkami.

Picie lipowej herbatki wskazane jest w stanach napięcia nerwowego, bezsenności oraz chronicznego zmęczenia. Przyniesie ulgę w wymiotach spowodowanych stresem. Uspokajająco wpływa też kąpiel z dodatkiem olejku lub suszu z lipy. Napar z lipy można stosować również zewnętrznie do płukania jamy ustnej czy gardła oraz przemywania skóry z tendencją do przebarwień i wyprysków.

W medycynie ludowej wykorzystywany jest także drewno lipy, w postaci węgla, który zalecany jest przy biegunkach, zatruciach czy niestrawnościach.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak przyrządzać makaron, aby nie tuczył https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/jak-przyrzadzac-makaron-aby-nie-tuczyl.html 53f0211f8facff593be8ee9f09061a69 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Powszechnie przekonanie o tym, że makarony są produktami tuczącymi sprawia, że osoby odchudzające się często znacznie ograniczają albo wręcz rezygnują z ich jedzenia. Jednak to nie same makarony powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale sposób ich gotowania i dodawane do nich ciężkich i tłustych sosów.< Jak przyrządzać makaron, aby nie tuczył

Jak przyrządzać makaron, aby nie tuczył

Experto24.pl

Powszechnie przekonanie o tym, że makarony są produktami tuczącymi sprawia, że osoby odchudzające się często znacznie ograniczają albo wręcz rezygnują z ich jedzenia. Jednak to nie same makarony powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale sposób ich gotowania i dodawane do nich ciężkich i tłustych sosów.

Decydując się na przyrządzenie makaronu wybierz produkt pełnoziarnisty, zrobiony z jak najmniejszej ilości jajek najlepiej bez jajeczny. Jego zaletą jest niewątpliwie niski indeks glikemiczny (IG), który wynosi 40. Oznacza to, że po jego spożyciu poziom cukru we krwi podnosi się wolno i w niewielkim stopniu. W ten sposób dłużej pozostajesz syty, bo pokarm jest trawiony powoli, a tym samym mniej jesz, a to z kolei sprzyja odchudzaniu.

Jeszcze większemu obniżeniu indeksu glikemicznego sprzyja również chłodzenie makaronu. Stąd, gdy nie wykorzystasz całej ugotowanej porcji włóż ją do lodówki. Następnego dnia należy skropić produkt oliwą z oliwek, dodać warzywa, świeże zioła i przyprawy – w ten sposób masz gotową sałatkę. Zamiast warzyw możesz dodać zmiksowane z jogurtem naturalnym, kefirem lub chudym mlekiem owoce.

Kolejnym sposobem na „odchudzenie” makaronu jest gotowanie go al dente, co po włosku oznacza „na ząb”. W praktyce chodzi o to, aby produkt był lekko twardy, sprężysty, o mącznym smaku, ale po przełamaniu na pół nie może mieć białego, suchego śladu. Dzięki temu Twój układ pokarmowy będzie dłużej pracować nad strawieniem zawartej w makaronie skrobi, a Ty będziesz czuł się najedzony i unikniesz napadów wilczego głodu na słodycze. Czas gotowania al dente to zwykle pierwsza podana jednostka czasu podana na opakowaniu potrzebna do przyrządzenia produktu.

To tłuste, zawiesiste sosy, tłuste mięso oraz żółte sery dodawane do makaronu powodują, że staje się on prawdziwą bomba kaloryczną. Wystarczy wprowadzić kilka zamienników, aby uzyskać lekkostrawne i niskokaloryczne danie. Zamiast mięsa mielonego postaw na kurczaka lub indyka, grilluj, a nie smaż w głębokim tłuszczu.

Śmietanę 18-procentową zamień na 12-procentową, chude mleko (max. 2 procent tłuszczu) lub jogurt naturalny. Zrezygnuj z dodawania mąki do sosu. Najlepiej łącz makaron z warzywami, zarówno gotowanymi, jak i surowymi.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Skutki niedoboru witaminy B12 https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/skutki-niedoboru-witaminy-b12.html 53a237c138c1fed82ea4561348e894d0 Fri, 28 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Podstawowym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest anemia spowodowana niedostateczną ilością erytrocytów we krwi, czyli czerwonych krwinek. Na jej brak organizm reaguje dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Należy ją jak najszybciej uzupełnić, gdyż przedłużający się stan niedoboru może stanowić zagrożenie dla życia. < Skutki niedoboru witaminy B12

Skutki niedoboru witaminy B12

Experto24.pl

Podstawowym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest anemia spowodowana niedostateczną ilością erytrocytów we krwi, czyli czerwonych krwinek. Na jej brak organizm reaguje dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Należy ją jak najszybciej uzupełnić, gdyż przedłużający się stan niedoboru może stanowić zagrożenie dla życia.

Witamina B12 zamiennie nazywana jest kobalaminą lub czerwoną witaminą ze względu na czerwone zabarwienie wynikające z zawartości kobaltu. Tą rozpuszczalną w wodzie witaminę dostarczysz organizmowi przede wszystkim w formie mięsa, ryb, owoców morza, jaj, drobiu, a także mleka i jego przetworów. Nie znajdziesz jej w roślinach za wyjątkiem grzybów – kurki i borowiki oraz wodorostów. Wchłanianie witaminy B12 jest procesem długotrwałym, a jej magazynowaniem zajmuje się wątroba, gdzie znajduje się jej aż 90 procent.

Przy niedostatecznej ilości witaminy B16 w codziennej diecie Twój organizm jest osłabiony i nie produkuje wystarczającej ilości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wyniku tego spada poziom hemoglobiny, co przekłada się ma powstanie anemii złośliwej inaczej niedokrwistości. Towarzyszy jej przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, zmniejszenie koncentracji, problemy ze skórą, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, brak apetytu, senność oraz kołatanie serca. Brak reakcji może spowodować zaburzenia wzrostu i dojrzewania u dzieci, a w przypadku dorosłych skończyć się zaburzeniami psychiczno-fizyczne.

Witamina B12 jako istotny koenzym bierze udział w procesie syntezy metioniny, aminokwasu, bez którego wiele podstawowych czynności życiowych byłoby niemożliwe. Przy sporych brakach kobalaminy dochodzi do zaburzeń przemiany materii, pogarsza się praca jelit i żołądka. Często dochodzi do utraty poczucia smaku oraz zaburzeń w chodzie.

Do jednych z najpoważniejszych konsekwencji chronicznego niedoboru witaminy B12 w organizmie należą zaburzenia układu nerwowego, czemu towarzyszą objawy psychiatryczne typu paranoja, depresja czy otępienie.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Właściwości witaminy B6 https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/diety/wlasciwosci-witaminy-b6.html 4dcc02f934e5464eb0d4ab8c43718d5b Fri, 28 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że niedobór witaminy B6 może wiązać się z poważnymi zaburzeniami funkcjonowania naszego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o pracę mózgu oraz układu nerwowego. Mało jednak kto wie, że nadmierne spożycie produktów zawierających witaminę B6 może poważnie zaburzyć wiele funkcji życiowych. < Właściwości witaminy B6

Właściwości witaminy B6

Experto24.pl

Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że niedobór witaminy B6 może wiązać się z poważnymi zaburzeniami funkcjonowania naszego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o pracę mózgu oraz układu nerwowego. Mało jednak kto wie, że nadmierne spożycie produktów zawierających witaminę B6 może poważnie zaburzyć wiele funkcji życiowych.

Witamina B6, należąca do kompleksu witamin z grupy B, w odniesieniu do której przez wiele lat stosowano zamienną nazwę pirydoksyną, tak naprawdę oprócz tego związku chemicznego zawiera jeszcze pirydoksal i pirydoksaminę. Ze względu na znajdujące się w niej koenzymy, odpowiada za przebieg większości kluczowych reakcji biochemicznych zachodzących w Twoim organizmie. Rozpuszcza się w wodzie, a jej syntezą zajmują się m.in. drobnoustroje żyjące w przewodzie pokarmowym.

Ponadto witaminę B6 należy dostarczać w formie naturalnej. Najwięcej znajdziesz jej w otrębach i zarodkach pszennych, drobiu, wieprzowej i wołowej wątrobie, makreli, łososiu, soi oraz kaszy gryczanej. Spore jej dawki zawiera mleko i jego przetwory, chleb pszenny, banan, brązowy ryż, czarna porzeczka, truskawki, morele, jaja, kapusta biała i mintaj.

Podstawowe zadania witaminy B6 to udział w trawieniu białek, węglowodanów i tłuszczów, wspomaganie prawidłowej pracy układu nerwowego, a także wzmacnianie układu immunologicznego poprzez pomoc w wytwarzaniu przeciwciał. Stanowi niezbędny element syntezy hemoglobiny odpowiedzialnej za produkcję czerwonych krwinek. W momencie, kiedy w Twoim organizmie jest jej za mało, czyli występuje hipowitaminoza jesteś narażony na tworzenie się stanów zapalnych skóry, stajesz się apatyczny, cierpisz na bezsenność, nadwrażliwość, a ciałem często wstrząsają drgawki. Możesz tez popaść w depresję.

Z kolei jej nadmiar może prowadzić do braku koordynacji mięśni, zwyrodnień tkanki nerwowej, sprzyja osłabieniu mięśni, powoduje, że Twój chód jest niepewny, a w kończynach pojawia się uczucie mrowienia.

Ponadto hiperwitaminoza witaminy B6 może prowadzić uzależnienia porównywanego nawet do uzależnień od heroiny.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>