Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Sat, 20 Apr 2024 09:12:05 +0200 Jak szukać żywności ekologicznej https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/jak-szukac-zywnosci-ekologicznej.html 44a9c7c108588a2dfe5011323ec700fe Thu, 11 Jul 2013 00:00:00 +0200 Experto24.pl Choć istnieje wiele określeń, to jednak tylko produkty legitymujące się odpowiednim certyfikatem poświadczającym ich ekologiczność, mogą zostać oznaczone jako „żywność ekologiczna” (polski odpowiednik ang. organic food) czy „organiczna”.< Jak szukać żywności ekologicznej

Jak szukać żywności ekologicznej

Experto24.pl

Choć istnieje wiele określeń, to jednak tylko produkty legitymujące się odpowiednim certyfikatem poświadczającym ich ekologiczność, mogą zostać oznaczone jako „żywność ekologiczna” (polski odpowiednik ang. organic food) czy „organiczna”.

Gwarantuje to, że jej składniki uprawiane są według ściśle określonych zasad zrównoważonego rolnictwa, z dala od terenów przemysłowych, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych oraz stosowania genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO). Zasady ekologicznej produkcji muszą być przestrzegane w równym stopniu na wszystkich etapach całego łańcucha przetwórczego.

Unijny znak ekologicznej żywności

Kupując produkty z unijnym logotypem w kształcie listka i – obowiązkowo – nazwą lub numerem jednostki certyfikującej na opakowaniu, możemy mieć pewność, że wybieramy żywność organiczną.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Pamiętajmy też, że na etykiecie powinna znaleźć się również nazwa podmiotu przygotowującego produkt do obrotu (producenta rolnego, przetwórcy lub sprzedawcy) oraz informacja, czy pochodzi on z UE czy spoza niej.

W Polsce certyfikaty przyznaje 10 jednostek, m.in.: Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC), AGRO BIO TEST, Biocert Małopolska, Cobico i Ekogwarancja PTRE. Wszystkie zostały oznaczone cyframi, co ułatwia ich identyfikację. Na etykietach produktów ekologicznych znajdziemy też nazwy jednostek pochodzących z innych krajów UE (np. skrót SE oznacza, że produkt został skontrolowany przez jednostkę certyfikującą w Szwecji) oraz spoza niej (np. znak rolnictwa ekologicznego USDA, przyznawany przez Departament Rolnictwa USA).

Kawa i kakao z ekocertyfikatem

Również używki doczekały się swojego programu certyfikacji – UTZ, niezależnej organizacji non profit zrzeszającej rolników oraz firmy zaangażowane w odpowiedzialną uprawę i dostawy kawy, herbaty oraz kakao na całym świecie. Termin UTZ w języku Majów oznacza „dobry”, a więc: dobre praktyki rolne, racjonalne zarządzanie, bezpieczne i higieniczne warunki pracy, lepsze możliwości dla rodzin rolników i środowiska naturalnego. Produkty oznaczone certyfikatem UTZ znajdziemy np. w sklepiku szwedzkim, restauracji i bistro IKEA Kraków.

Przeczytaj więcej o odnawialnych źródłach energii

Dbamy o to, by wszystkie kawy sprzedawane i serwowane w naszym sklepie posiadały certyfikat UTZ. Dzięki temu klienci mają pewność, że kawa, którą piją każdego dnia, pochodzi ze zrównoważonych upraw i została wyprodukowana z szacunkiem dla ludzi i środowiska. W asortymencie mamy również ekologiczną, średnio paloną kawę Bryggkaffe z certyfikatem UTZ oraz znakiem rolnictwa ekologicznego UE i USDA – mówi Mateusz Frycze z IKEA Kraków. – A na deser polecamy delikatną czarną czekoladę, zawierającą 70 proc. kakao. Produkt posiada oczywiście certyfikat UTZ i jest dostępny w naszym sklepiku szwedzkim – dodaje.

Jan Borski

Zobacz także:

ekożywność

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zdrowa żywność podbija bazarki https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/zdrowa-zywnosc-podbija-bazarki.html 6cd2fec83c2147bed96301619fcec164 Mon, 17 Jun 2013 00:00:00 +0200 Experto24.pl Gospodarstwa ekologiczne wykorzystują fakt, że żyjemy w epoce pompowanych szynek, wszechobecnej chemii i polepszaczy smakowych. Reguła: zanim kupisz możesz, a nawet powinieneś spróbować, robi prawdziwą furorę. Wykorzystują ją coraz skuteczniej gospodarstwa ekologiczne.< Zdrowa żywność podbija bazarki

Zdrowa żywność podbija bazarki

Experto24.pl

Gospodarstwa ekologiczne wykorzystują fakt, że żyjemy w epoce pompowanych szynek, wszechobecnej chemii i polepszaczy smakowych. Reguła: zanim kupisz możesz, a nawet powinieneś spróbować, robi prawdziwą furorę. Wykorzystują ją coraz skuteczniej gospodarstwa ekologiczne.

Warszawa przeżywa boom małych targów, z jedzeniem od lokalnych producentów. Mieszkańcy stolicy coraz świadomiej wybierają lepsze produkty, stawiają na jakość w myśl powiedzenia: jesteś tym, co jesz.

Miejsce dla ekosmakoszy

Bazarek mieści się w Warszawie przy ul. Królowej Aldony, na modnej i lekko snobistycznej warszawskiej Saskiej Kępie. Ulica stylizowana na paryskie klimaty, których nie zniszczył dość powszechny w stolicy socrealizm. To tutaj znajdują się siedziby ambasad, rezydencje ambasadorów, mieszczą się znane firmy, stoją okazałe wille z międzywojnia w stylu modernistycznym, są też powojenne domy z ogródkami. Życie towarzyskie toczy w wielu kawiarniach i restauracjach, wzdłuż głównej ulicy Francuskiej. Stąd też nazwa bazarku – z francuskim rodzajnikiem le i swojsko brzmiącym polskim targiem.

Przeczytaj więcej o odnawialnych źródłach energii

Liczna klientela, dobra fama i energia pokazały, że takie miejsce jak Le Targ było bardzo potrzebne w Warszawie. Inne dzielnice idą za przykładem Saskiej Kępy. Na Żoliborzu powstał właśnie Targ Śniadaniowy, połączenie handlu zdrową żywnością oraz działań rozrywkowo-warsztatowych dla dzieci i dorosłych. Wszystko w atmosferze śniadania na świeżym powietrzu. – Głównym celem Targu Śniadaniowego, jest dostarczenie kupującym dobrej jakości produktów, sprawdzonych i wykonywanych często w tradycyjny sposób – wyjaśnia Krzysztof Cybruch organizator imprezy.

Kolejna inicjatywa, Nowy Targ zagościł w Nowym Teatrze na Mokotowie. Działa w soboty, a z produktów regionalnych do kupienia są świeże owoce i warzywa, przetwory, wędliny, drób i mięso, ryby, jaja, nabiał, sery i pieczywo, pasztety, soki. Nowy Targ to nie tylko bazar, ale też miejsce ciekawych spotkań dla mieszkańców Mokotowa.

Dowiedz się więcej o samochodach ekologicznych

Dzisiaj z pomysłu założycieli Le Targu, Zuzy i Michała Groniowskich, korzysta też konkurencja, jednak producenci są bardzo lojalni. I chociaż w mieście przybywa lokalnych targowisk, zostają z nimi. Michał: – Na Le Targu nie ma ludzi przypadkowych, nie sprzedajemy byle czego. Poza tym, nasi producenci sami trzymają wysoko poprzeczkę, zwracają uwagę, by koło nich byli tylko tacy, którzy mają produkty wysokiej jakości, nie chcą tych z byle jakim towarem. Nam też zależy, bo własnym nazwiskiem dajemy gwarancję najwyższej jakość. Obecnie mamy ponad 50 wystawców, praktycznie ze wszystkich branż spożywczych.

Idea Le Targu

Wprawdzie warszawiacy chcą wyjść z supermarketów, ale narzekają, że na lokalnych targach jest drogo. Nie wszyscy rozumieją, że produkty robione są ręczne przez małe rodzinne produkcje, użyte produkty są ekologiczne i najwyższej jakości.

Michał: – Kozie masło kosztuje dużo, ponieważ do wytworzenia kilograma należy zużyć 80 litrów mleka, to jest towar ekskluzywny. Jeśli ktoś wie, na czym polega produkcja, to wie że cena jest realna do kosztów, a nie zawyżona.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Zuzka: – Chcemy, by łańcuch pośredników był jak najkrótszy, najlepiej producent – klient. Jednak ta idea narzuca pewne ograniczenia, bo producent przyjeżdża na bazar, sprzedaje towar, którego w tym czasie nie wytwarza. Ale najważniejszy w tym wszystkim jest wpływ klientów na asortyment. Idea upadnie, nie będzie miała sensu kiedy te produkty będą na półkach sklepów. Musi być ta bezpośrednia relacja, tylko wtedy pomysł, który wymyśliliśmy ma szanse powodzenia.

Michał: – Taka jest też idea slow foodu, konsument przestaje być tylko konsumentem, jest też koproducentem, ma realny wpływ na asortyment, poprzez swoje wymagania, finanse i gust.

Małgorzata Pietkiewicz

ekożywność

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
ABC kuchni dla zabieganych https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/abc-kuchni-dla-zabieganych.html 0e4a9f7e312540f5f043f135fc60c2d7 Thu, 20 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Brak czasu do samodzielnego przygotowywania posiłków wcale nie oznacza, że musimy żywić się półproduktami i bogatymi w tłuszcz daniami z puszek. Kuchenna „droga na skróty” nie musi wcale oznaczać jedzenia drogiego i niezdrowego. Zobacz, jak przy niewielkich nakładach pracy przygotować prosty i szybki obiad.< ABC kuchni dla zabieganych

ABC kuchni dla zabieganych

Experto24.pl

Brak czasu do samodzielnego przygotowywania posiłków wcale nie oznacza, że musimy żywić się półproduktami i bogatymi w tłuszcz daniami z puszek. Kuchenna „droga na skróty” nie musi wcale oznaczać jedzenia drogiego i niezdrowego. Zobacz, jak przy niewielkich nakładach pracy przygotować prosty i szybki obiad.

Przepis na (każdą) zupę

Zupa-krem to zbawienie dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu lub nie umieją gotować. Wystarczy ugotować w bulionie dowolne warzywo (brokuły, groszek, szparagi, kalafior, marchewkę, bataty, dynię), a następnie zmiksować w blenderze na gładką masę. Całość doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem, wrzucamy trochę groszku ptysiowego, grzanek lub podajemy z chlebem i gotowe.

Coś do zupy

Dobrym dodatkiem do tego rodzaju zup są warzywa smażone w cieście. Możemy wykorzystać przepis na hiszpańską pakorę (mleko,jajko,mąka) lub japońską tempurę (woda, sól, mąka). Ciasto rozrabiamy na gładką masę o lejącej konsystencji, następnie obtaczamy w nim warzywa lub na przykład krewetki. Całość smażymy kilka minut z obu stron w głębokim oleju.

Zupę nalewamy do bulionówki i kładziemy na płytkim talerzu, dookoła rozkładamy wysmażone warzywa. Całość gotowa jest do podania.

Grill

Grill to doskonały sposób przyrządzania potraw nie tylko latem. Jeśli mamy jego elektryczną wersję, możemy przyrządzić większość dań we własnej kuchni. Ich dużą zaletą brak dodatkowego tłuszczu i prostota, z jaką potrawy te możemy zrobić, bo właściwie robią się same.

Na grillu możemy położyć dowolne warzywa, czerwone mięsa, owoce morza, kurczaka a nawet niektóre owoce. Odpowiednio wysmażone potrawy wystarczy zaserwować z dodatkiem świeżych ziół. Jeśli chcemy sprawiać wrażenie osób, które poświeciły dużo czasu na przygotowanie obiadu, warto pomyśleć o szaszłykach – przełóż kawałki pieczarek, cebuli, papryki lub pomidorów koktajlowych kurczakiem, indykiem lub innym mięsem. Do całości możemy dodać kupiony wcześniej sos lub przygotować go samemu.

Najprostszy deser świata

Także zrobienie deseru nie powinno pochłonąć wiele czasu. Wystarczy przygotować jabłka lub gruszki (ewentualnie inne, nadające się do pieczenia owoce) i odpowiednio obrobić.

Jabłka  przecinamy wzdłuż, odcinając kapelusz. Środek wyjmujemy, mieszamy z cynamonem, cukrem i przyprawą do piernika. Następnie, wkładamy do powrotem do wewnątrz. Taką kompozycję zapiekamy w 200 stopniach przez około 20-30 minut, zależnie od wielkości owoców. Dodatkowo, deser możemy ozdobić bezą ubijając białka z cukrem. Bezom wystarczy kilka minut w 240 stopniach.

W piekarniku przygotować możemy też gruszki z dodatkiem likieru pomarańczowego, a nawet banany z dodatkiem czekolady i wanilii.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pierogi z kaszą gryczaną https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/pierogi-z-kasza-gryczana.html a6c1679c472da3d6eaa555a93bcd9a2a Thu, 13 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W mojej rodzinie hasło: „ Dziś będą pierogi” poprawia wszystkim nastrój. Uwielbiane są w każdej postaci. Do tych z kaszą gryczaną przygotowuję dwie okrasy. Dla jednych samo roztopione masło, dla drugich skwarki z boczku. Każda z nich sprawia, że pierogi smakują jeszcze lepiej a biesiadnicy odchodzą od stołu z dobrym samopoczuciem.< Pierogi z kaszą gryczaną

Pierogi z kaszą gryczaną

Experto24.pl

W mojej rodzinie hasło: „ Dziś będą pierogi” poprawia wszystkim nastrój. Uwielbiane są w każdej postaci. Do tych z kaszą gryczaną przygotowuję dwie okrasy. Dla jednych samo roztopione masło, dla drugich skwarki z boczku. Każda z nich sprawia, że pierogi smakują jeszcze lepiej a biesiadnicy odchodzą od stołu z dobrym samopoczuciem.

SKŁADNIKI :

- 35 dag mąki

- 1 jajko

- 1 szklanka kaszy gryczanej

- 20 dag półtłustego twarogu

- 2 duże cebule

- trochę oleju do przesmażenia cebuli

- sól

- pieprz

- masło do polania pierogów ewentualnie skwarki z boczku/co kto lubi/

WYKONANIE :

Kaszę gryczaną gotujemy  na sypko w dwóch szklankach wody. W tym czasie na patelni rumienimy pokrojoną cebulę. Po ugotowaniu studzimy kaszę i dodajemy zmielony twaróg, zrumienioną cebulę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.  Mąkę przesiewamy na stolnicę, wbijamy jajko, dodajemy   sól,  1/8 litra wody i zagniatamy wolne ciasto, starannie wyrabiając.

Następnie ciasto lekko rozwałkowujemy i wykrawamy krążki. Na każdy z nich nakładamy farsz z kaszy i zlepiamy brzegi. Uformowane pierogi gotujemy w osolonej wodzie, każdą partię 2-3 minuty. Ułożone na talerzu pierogi polewamy stopionym masłem lub skraweczkami z boczku.

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Serowe pierożki z węgierkami https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/serowe-pierozki-z-wegierkami.html b8fa357fa993532fe3b84780b255513f Thu, 13 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Sezon śliwkowy trwa. W tym roku w moim ogrodzie jest ich dostatek. Nie brakuje ich również na bazarach. Dorodne węgierki – na ich widok aż ślinka leci. Wzbogacają swoim smakiem wiele potraw. Serowe pierożki są tego dowodem. Pyszne, to mało powiedziane.< Serowe pierożki z węgierkami

Serowe pierożki z węgierkami

Experto24.pl

Sezon śliwkowy trwa. W tym roku w moim ogrodzie jest ich dostatek. Nie brakuje ich również na bazarach. Dorodne węgierki – na ich widok aż ślinka leci. Wzbogacają swoim smakiem wiele potraw. Serowe pierożki są tego dowodem. Pyszne, to mało powiedziane.

SKŁADNIKI :

- 30 dag mąki tortowej

- mąka do podsypania stolnicy

- 30 dag masła

- 30 dag świeżego, tłustego białego sera/trzykrotnie zmielonego/

- dorodne śliwki węgierki

- 2 łyżki cukru pudru

- szczypta cynamon

- tłuszcz do wysmarowania blachy

Lukier cytrynowy :

- szklanka cukru pudru

- 2 surowe białka

- łyżeczka soku z cytryny

WYKONANIE :

Śliwki kroimy na połowę, odrzucamy pestki, a w ich miejsce sypiemy cukier z cynamonem. Tak przygotowane odstawiamy do lodówki.

W tym czasie zabieramy się za ciasto. Mąkę, masło i ser wyrabiamy w malakserze. Gdy ciasto będzie pulchne i jednolite, wykładamy na stolnicę , lekko wyrabiamy i wałkujemy na cienki placek. Radełkiem dzielimy ciasto na cienkie kwadraty. Na każdym z nich kładziemy śliwkę, brzegi zlepiamy, kształtując pierożek. Układamy na wysmarowanej tłuszczem blasze. Wstawiamy do nagrzanego do 160°C piekarnika i pieczemy 25 min.

Zanim wyjmiemy je z piekarnika przygotowujemy lukier, tzn. cukier puder ucieramy z białkami i sokiem z cytryny.

Należy pamiętać, żeby zrumienione pierożki posmarować lukrem, jak będą jeszcze ciepłe.

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak przygotować zdrowe pasty śniadaniowe https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/jak-przygotowac-zdrowe-pasty-sniadaniowe.html 758ec0461c4e6522fe040a0f1d2ef56b Wed, 05 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Pasty do kanapek są zdrowe, smaczne i proste do zrobienia. Raz na jakiś czas, można zrezygnować z sera czy wędliny i przygotować pastę. Taka przekąska pasuje do każdego pieczywa i idealnie sprawdza się zarówno na śniadanie jak i kolację. Najlepiej smakuje ta, przyrządzona według własnego pomysłu, ale na początek warto spróbować sprawdzonych przepisów.< Jak przygotować zdrowe pasty śniadaniowe

Jak przygotować zdrowe pasty śniadaniowe

Experto24.pl

Pasty do kanapek są zdrowe, smaczne i proste do zrobienia. Raz na jakiś czas, można zrezygnować z sera czy wędliny i przygotować pastę. Taka przekąska pasuje do każdego pieczywa i idealnie sprawdza się zarówno na śniadanie jak i kolację. Najlepiej smakuje ta, przyrządzona według własnego pomysłu, ale na początek warto spróbować sprawdzonych przepisów.

Pasta jajeczna

- 4 jaja kurze

- szczypiorek

- 2 łyżki majonezu

- sól i pieprz

Ugotowane na twardo jajka ostudzić, drobno pokroić. Dodać posiekany szczypiorek. Wymieszać z majonezem. Przyprawić solą i pieprzem. Dobrze wymieszać.

Pasta z awokado

- 1 dojrzałe awokado

- 1 łyżka soku z limonki albo z cytryny

- 2 łyżki oliwy z oliwek

- sól i pieprz

Obrane awokado bez pestki, wrzucamy do miseczki. Dodajemy sok z limonki i oliwę z oliwek. Przyprawiamy szczypta soli i pieprzu. Całość rozgniatamy widelcem, aż do uzyskania jednolitej masy.

Pasta daktylowa

- kilkanaście sztuk daktyli

- sezam

- olej lniany lub woda

Sezam prażymy na suchej patelni, na lekko brązowy kolor. Daktyle kroimy na kawałki, dodajemy sezam. Całość miksujemy, dodając oleju lnianego lub wody, aby uzyskało odpowiednią konsystencję.

Pasta z soczewicy i warzyw

- 2 szklanki ugotowanej soczewicy

- 2 ugotowane marchewki

- 2 ugotowane ziemniaki

- 1 ugotowana pietruszka

- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

- 1 ząbek czosnku

- 1 łyżka cytryny

- 1 łyżeczka oliwy z oliwek

- sól i pieprz

Warzywa dokładnie umyć i ugotować. Soczewicę przepłukać i ugotować. Pokrojone warzywa oraz pozostałe składniki zmiksować na jednolitą masę, przyprawiając do smaku solą i pieprzem.

Pasta twarożkowa

- 10 dag twarogu

- 2 ogórki małosolne

- kilka rzodkiewek

- natka pietruszki

- 1 łyżka majonezu

- sól i pieprz

Twaróg przekładamy do miski. Dodajemy pokrojone w drobna kostkę rzodkiewki i ogórki oraz posiekaną natkę pietruszki. Dodajemy majonez. Przyprawiamy solą i pieprzem.

Pasta rybna

- 20 dag wędzonej ryby (makreli)

- 2 jajka

- 2 łyżki majonezu

- szczypiorek

- sól i pieprz

Rybę obieramy, drobno kroimy. Dodajemy jajka ugotowane na twardo i drobno pokrojone oraz posiekany szczypiorek. Dodajemy majonez. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Smacznego!

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jajecznica z rydzami https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/jajecznica-z-rydzami.html 6b339bf930b688fd25fde1eb1260aa13 Tue, 04 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Prosta forma jajecznicy + oryginalna i wysmakowana treść rydzów. Te jaskrawo-pomarańczowe grzyby uchodzą za prawdziwy rarytas w gastronomii. Nie ograniczaj się tylko do jajecznicy! Równie dobrze możesz przygotować z rydzów omlet (dodając do masy jajecznej trochę mąki) albo nadzienie do tarty czy quiche (rozcieńczając farsz śmietaną).< Jajecznica z rydzami

Jajecznica z rydzami

Experto24.pl

Prosta forma jajecznicy + oryginalna i wysmakowana treść rydzów. Te jaskrawo-pomarańczowe grzyby uchodzą za prawdziwy rarytas w gastronomii. Nie ograniczaj się tylko do jajecznicy! Równie dobrze możesz przygotować z rydzów omlet (dodając do masy jajecznej trochę mąki) albo nadzienie do tarty czy quiche (rozcieńczając farsz śmietaną).

Składniki (na 2 porcje):
- 4 jajka
- 2 łyżki serka twarożkowego (może być naturalny, ziołowy, grzybowy, etc.)
- 2 łyżki oliwy
- 1 cebula – obrana i pokrojona w kostkę
- 2 ząbki czosnku – obrane ze skórki
- 2 szklanki rydzów – dokładnie umytych i pokrojonych na dość duże kawałki
- 2 łyżki mleka
- 2 łyżki świeżej, posiekanej pietruszki
- sól, pieprz – do smaku

Wykonanie:

W misce roztrzep trzepaczką lub widelcem jajka, serek twarożkowy, szczyptę soli i pieprzu. Odłóż.

Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy, wrzuć cebulę i przeciśnij przez praskę czosnek. Po upływie ½ minuty wrzuć rydze i wlej mleko. Smaż na średnim ogniu aż grzyby się ugotują, a sos zgęstnieje. Dopraw według gustu solą i pieprzem. Przełóż rydze z patelni na 2 talerze, przesuwając je tak, aby zajmowały 1 połowę naczynia.

Na tej samej patelni rozgrzej kolejną łyżkę oliwy. Po chwili wlej jajeczną miksturę mieszając ją drewnianą szpatułką aby nie przywarła do dna i się nie przypaliła. Kiedy jajka się zetną (w zależności czy wolisz jajecznicę bardziej czy mniej ugotowaną), zdejmij patelnię z żaru i przełóż je na drugą połowę talerza tak, aby leżały obok rydzów. Posyp obie porcje zieloną pietruszką i podawaj.

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Omlet wiosenny z groszkiem https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/omlet-wiosenny-z-groszkiem.html d32de253c06043cf52fbf357e3fb9f6d Mon, 27 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Najlepiej zrobić ten omlet wtedy, kiedy mamy sezon na świeży groszek z ogródka. Można oczywiście kupić tak w puszce, ale nie ma on już takiego smaku, jak ten świeży. Jest to na prawdę dobry omlet. Bardzo ładnie prezentuje się na talerzu posypany zieleniną i podany na śniadanie.< Omlet wiosenny z groszkiem

Omlet wiosenny z groszkiem

Experto24.pl

Najlepiej zrobić ten omlet wtedy, kiedy mamy sezon na świeży groszek z ogródka. Można oczywiście kupić tak w puszce, ale nie ma on już takiego smaku, jak ten świeży. Jest to na prawdę dobry omlet. Bardzo ładnie prezentuje się na talerzu posypany zieleniną i podany na śniadanie.

Składniki:

4 jajka
2 łyżki wody lub mleka
sól
1 łyżeczka przyprawy do zup w płynie ( maga )
pół pęczka zielonej pietruszki
pół łyżeczki przyprawy Kucharek
mała puszka zielonego groszku
2 łyżki masła

Wykonanie:

Groszek wylać z puszki razem z zalewą do garnuszka i podgrzać ( zostawić tylko 2 łyżki odsączonego groszku ), do pozostałego groszku, po odcedzeniu zalewy dodać trochę  przyprawy Kucharek, część masła, dokładnie wymieszać i podgrzać.

Jajka wbić do miseczki, dodać do nich mleko lub wodę, cześć posiekanej natki pietruszki, przyprawę do zup ( magę ), odrobinę soli do smaku i masę jajeczną dokładnie wymieszać ( najlepiej rózgą ). Na patelni stopić tłuszcz. Następnie wylać na nią masę jajeczną i równo posypać groszkiem z przyprawami. Należy tak podważać nasz omlet, aby jeszcze płynna masa jajeczna spływała na gorącą patelnię. Gdy omlet będzie już dobrze ścięty, to należy go zwinąć do środka i przełożyć na półmisek. Można go jeszcze przed podaniem posypać groszkiem oraz zieleniną.

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wszystkie smaki kawy https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/wszystkie-smaki-kawy.html 3caed1451a5a1425a1865d8460ab4bb6 Thu, 16 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Menu kawiarni atakuje nas milionem dziwacznych nazw i sposobów parzenia kawy. Po latach picia „małej czarnej” Polacy przyzwyczajają się do mnogości gatunków i sposobów parzenia czarnego złota. Zobacz, czym różnią się od siebie rodzaje kaw i jak je wybierać.< Wszystkie smaki kawy

Wszystkie smaki kawy

Experto24.pl

Menu kawiarni atakuje nas milionem dziwacznych nazw i sposobów parzenia kawy. Po latach picia „małej czarnej” Polacy przyzwyczajają się do mnogości gatunków i sposobów parzenia czarnego złota. Zobacz, czym różnią się od siebie rodzaje kaw i jak je wybierać.

Gatunki kawy - wielka trójka

Na świecie uprawiane są jedynie trzy liczące się gatunki kawy, z których powstaje całość światowej produkcji tego trunku:

Arabika - gatunek podłużnych i zielonkawych ziaren, jest łagodniejsza w smaku i aromatyczna. Znana od prawie X wieku naszej ery. Ziarna arabiki to około 70% światowej produkcji kawy.

Robusta – zwana kawą kongijską, młodsza siostra Arabiki. Ma gorzki smak, większą zawartość kofeiny oraz znacznie mniej łagodny smak. Stosuje się ją w mieszankach z Arabiką lub jako wypełniacz, gdyż jest tańsza w uprawie i bardziej odporna na szkodniki. Często używana do produkcji kaw rozpuszczalnych. Udział Robusty w światowej produkcji kawy to około 30%.

Liberika- wydajniejsza niż Arabika, choć jej krzewy owocują nierównomiernie. Stanowi mniej niż 1% światowej produkcji.

Za smak kawy odpowiada jej gatunek, a także sposób jej palenia, mielenia oraz mieszania. Kawa może być mieszana w obrębie jednego lub wielu gatunków. Najczęściej miesza się ze sobą ziarna jednej odmiany pochodzące z kilku krajów.

Kopi luwak czyli delicje z odpadów

Elitę wśród kawowych ziaren stanowi kopi luwak (kopi – kawa, luwak – cyweta), pozyskiwana z odchodów Łaskuna Muzanga (popularnie zwanego cywetą). Zwierzę wybiera najlepsze ziarna młodej Arabiki, zjada je, delikatnie nadtrawiając ziarno, które później wydala. Zebrany w ten sposób „delikates” jest myty i wypalany, a następnie sprzedawany za ponad 450 dolarów za kilogram.

Roczna produkcja Kopi luwak szacowana jest na 400 kg. Kawę kupić można bez problemu na internetowych aukcjach i sklepach wysyłkowych. Ale uwaga! – bywa, że ziarna oznaczone jako kopi luwak to w istocie mieszanka tych drogocennych delicji i zwykłej arabiki w stosunku 1:9.

Kawy podawane w kawiarniach

Podstawą dla większości kawiarnianych napojów jest espresso – podawana w 25-30 ml filiżance mocna i aromatyczna porcja kawy, przygotowywana często z Robusty. Towarzyszy jej przeważnie coś słodkiego, woda lub kieliszek mocnego alkoholu. Może być podawana pojedynczo lub podwójnie (Doppio), z bitą śmietaną (con panna) lub mleczną pianką (Espresso Macchiato). Po zmieszaniu z wodą, mlekiem czy innymi składnikami daje znane na całym świecie mleczne napoje i inne typy kaw:

  • Flat white - espresso z dodatkiem mlecznej piany. Napój zbliżony do Cappuccino, choć jego piana jest znacznie cieńsza.
  • Red eye - mieszanka espresso z kawą z ekspresu przelewowego
  • Americano - espresso rozcieńczone gorącą wodą. Napój o podobnej mocy, lecz nieco innym smaku niż klasyczna czarna kawa.
  • Latte macchiato (wymowa: Late makiato, wł.: "splamione mleko") - 1 część mleka, 1 espresso, 1 część mlecznej piany, nalane warstwowo.
  • Latte (lub Caffe latte) - termin błędnie używany zamiennie z latte macchiato. Zwykłe latte nie jest kawą warstwową. Od Latte Machiato różni się kolejnością nalewania składników i mocą.
  • Cappuccino - espresso dopełnione spienionym mlekiem (razem około 125 ml).
  • Mocha (wymowa: moka) - termin odnosi się do kawy latte z dodatkiem płynnej czekolady pływającej na dnie lub do naparu przyrządzonego z ziaren kawy typu mocha (rzadziej).

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czekoladowe ABC - jak wybierać czekoladę https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/kuchenne-pogotowie/czekoladowe-abc-jak-wybierac-czekolade.html 53d6a5f487f9d0dc46ad7b81a026e490 Thu, 16 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Rynek czekolad kusi nas nieskończoną ilością i konfiguracją słodkich tabliczek. Nadziewane, białe, deserowe, w różnym kształcie i smaku. Nie wszystkie jednak są warte naszych pieniędzy. Zobacz, w jaki sposób wybrać tabliczkę dla siebie.< Czekoladowe ABC - jak wybierać czekoladę

Czekoladowe ABC - jak wybierać czekoladę

Experto24.pl

Rynek czekolad kusi nas nieskończoną ilością i konfiguracją słodkich tabliczek. Nadziewane, białe, deserowe, w różnym kształcie i smaku. Nie wszystkie jednak są warte naszych pieniędzy. Zobacz, w jaki sposób wybrać tabliczkę dla siebie.

Trzy gatunki kakaowca, nieskończenie wiele możliwości

Za smak czekolady odpowiadają trzy gatunki kakaowca: Criollo, Forastero (dziś to 90 proc. globalnej produkcji) oraz Trinitario (która stanowi hybrydę pierwszych dwóch gatunków). To właśnie z ziaren tych trzech gatunków pozyskuje się dwa główne składniki czekolady – miazgę kakaową i masło kakaowe. Połączenie w odpowiednich proporcjach tych dwóch składników, niekiedy z dodatkiem mleka daje najważniejsze typy czekolady.

Czekolada ciemna musi zawierać minimum 70 proc. miazgi kakaowej, masło kakaowe i cukier. Najlepsze marki składają się nawet w 90 proc. z miazgi kakaowej. Czekolada mleczna zawiera w sobie dodatkowo mleko i proszek mleczny, przez co ma łagodniejszy smak. Czekolada biała, której wielu koneserów odmawia przynależenia do czekoladowej rodziny, złożona jest głównie z tłuszczu kakaowego i mleka.

Czekolady nadziewane - o czym milczy producent czekolady

Na rynku dostępne są też tzw. czekolady nadziewane. Zakup większości marek stanowczo odradzam, głównie z uwagi na fakt, że w środku znajdziemy wszystko, z wyjątkiem prawdziwego nadzienia. Nie trudno natrafić na czekolady truskawkowe z 2 proc. zawartością truskawek, utopionych w chemicznych dodatkach.

Czekolada z chilli czyli na bogato

Jeśli szukamy naprawdę dobrej czekolady, idealnej na prezent, a w dodatku z dużą ilością składników, warto poszukać któreś z kilku wytwórni tych słodyczy w Internecie. W ofercie wysyłkowej kupimy czekoladę nie tylko z solą morską i chilli, ale także z milionem innych dodatków. Do tabliczki mogą trafić zarówno suszone daktyle, jak i suszone pomidory.

Tego unikaj przy zakupie czekolady

Szerokim łukiem omijajmy nie tylko czekolady nadziewane, ale także produkty typu light. Lekka czekolada może mieć nie jednokrotnie znacznie więcej tłuszczu niż jej tradycyjna wersja i wcale nie będzie szczególnie mniej kaloryczna. Nieco mniej kalorii mogą mieć czekolady wypełnione bąbelkami powietrza. Z tą tylko różnicą, że tabliczka takiego przysmaku jest o połowę lżejsza niż zwykła czekolada, choć jej cena wcale nie musi być niższa.

Biała czekolada

Mimo iż czekoladowi puryści uważają białą czekoladę za produkt drugiego sortu, to na szczęście nie oni decydują o tym, co znajduje się na półkach sklepowych z łakociami. Biała czekolada jest, oczywiście, pozbawiona wielu dobroczynnych składników swojej brązowej krewnej (choćby magnezu), ale nie oszukujmy się, kto dziś je czekoladę by suplementować magnez? Dobrej jakości białe czekolady są znacznie lepszym rozwiązaniem niż wypełnione glutaminianem sodu i konserwantami batoniki czy chipsy.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>