Krakowskie przysmaki

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 29-07-2012 r.

Regionalna kuchnia krakowska kryje w sobie wiele prostych i wartych spróbowania kulinarnych niespodzianek, dostępnych często wręcz na ulicy. Zobacz, czego koniecznie należy spróbować odwiedzając dawną stolicę królów Polski.

Bardziej krakowskie niż Kraków

Nie ma chyba bardziej krakowskiego przysmaku niż obwarzanki. I to od nich warto zacząć eksploracje kulinarnej mapy Krakowa. Kupimy je niemal wszędzie w starej części miasta – od centrum i śródmieścia, przez Kazimierz po starą część Podgórza – słowem towarzyszyć nam będą w całej turystycznej części miasta.

Warianty smakowe są różne – z solą, z makiem, sezamem lub bardziej nowocześnie, o zgrozo!, „pizzowe”. Warunek podstawowy – muszą być dobrze wypieczone i kruche na zewnątrz.

Kraków po turecku

Miasto Kraka warto odwiedzić szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeszcze w okresie Wszystkich Świętych warto spróbować, sprzedawanego przy każdym krakowskim cmentarzu, miodu tureckiego – jest to typowy dla Krakowa słodki przysmak w konsystencji karmelków, złożony z miodu orzechów i dodatków smakowych. Możemy kupić go w wersji kruchej (przypomina wtedy tradycyjną krówkę) lub ciągnącej.

Kraków na zimę

Zimą na Rynku Głównym pojawiają się sezonowe stoiska, tworzące coś na kształt bożonarodzeniowego targu. Warto wybrać się tam z kilku powodów – klimatu, jedzenia i regionalnych specjałów.

Specjalnością kramarzy w tym okresie jest grzaniec, śliwowica i oscypki z grilla z dodatkiem żurawiny. Te ostatnie, choć są specjalnością górali, kupimy w pełnej obfitości również w Krakowie.

Specjały żydowskiego Kazimierza

Gdy, strudzeni zgiełkiem rynku i oferowanych tam atrakcji dotrzemy na Kazimierz, warto udać się do historycznego Okrąglaka na Placu Nowym. W tym kulinarnym barbakanie, ulokowanym na samym środku placu dominuje kolejny krakowski specjał – zapiekanki.

Te tradycyjne składają się tylko z bagietki, sera żółtego i pieczarek. Te bardziej nowoczesne, wystrojone są w sposób dowolny – w ananasy, kiełbasy i kebab.

 

Miłośnikom kuchni żydowskiej polecam wizytę w któreś z tradycyjnych restauracji żydowskich na ulicy szerokiej, kilka kroków od placu Nowego. Zakosztować tam możemy nie tylko w daniach obiadowych (kaczce, czulencie, roladzie wołowej), ale także przede wszystkim w znakomitych żydowskich deserach, jak chociażby Baklawa czy sernik Pascha.

Wybierając się na zakupy lub do restauracji w Krakowie warto pamiętać o istotnych różnicach regionalnych, czasem utrudniających w sposób poważny komunikację. Zamawiając w Krakowie sznycel dostaniemy, inaczej niż w innych miastach polski, prawdopodobnie kotlet mielony. Typowy austriacki sznycel to krakowski kotlet schabowy. Pierogi z borówkami to pierogi z jagodami, nie zaś z borówką amerykańską. Precle to często obwarzanki, rzadko bajgle, a jeżyny to ostrężyny lub ostrężnice. Idąc, zaś do cukierni po eklera prośmy o ptysia, to znacznie ułatwi nam zakupy.

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28465 )
Array ( [docId] => 28465 )