Osiem głównych kuchni Chin

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Szulborska Alicja
Data: 21-08-2012 r.

Kuchnia Państwa Środka ma swoją wielowiekową tradycję i około 10 tys. różnych dań. Charakteryzuje się swoistym aromatem, smakiem i wyglądem. Popularna jest nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie.

Różnorodność kuchni chińskiej

Chiny to rozległe państwo, którego regiony mają swoje zwyczaje kulinarne. W podróży przez północną, środkową i południową część tego kraju warto zwrócić już na początku uwagę na główny składnik jedzenia. W centralnej części są to makaron, a w rejonie północnym i południowym ryż. Potrawy je się pałeczkami lub ceramicznymi łyżeczkami.

Obecnie chińska kuchnia popularna jest na całym świecie. Warto więc poznać podstawowe informacje o jej głównych rodzajach według poszczególnych regionów.

Regiony w Chinach

Dla kuchni Sychuańskej charakterystyczny jest ostry smak potraw z dużą ilością chili. Do najbardziej popularnych dań należy kurczak z przyprawą sojową.

W regionie Shandong dominuje kuchnia lekka z bułkami gotowanymi na parze i makaronem. Przykładowe danie to na przykład suszone ślimaki serwowane w sosie.

Mianem lekkiej określa się również kuchnię Guangdong, której charakterystycznym składnikiem był do niedawna wąż, obecnie zaś duszona wieprzowina.

Słodkie, lekkie dania zjeść można także w rejonie Jiangsuska. To jedna z bardziej popularnych kuchni chińskich na świecie. Słynną potrawą jest Shizhitou z mięsem rakowym gotowanym na parze.

Z kolei dania morskie z krewetkami i rybami cechują region Fujian oraz prowincję Zhejiang, której kuchnia dobra jest dla osób preferujących potrawy nietłuste. Charakterystycznym dla niej daniem jest Xihujski karp w kwaśnym sosie.

 

Osoby, które gustują w kuchni pikantnej, kwaśnej i tłustej na pewno polubią dania prowincji Hunan. Charakterystyczne potrawy to nasiona lotosów gotowane w cukrze i duszone płetwy rybne.

W prowincji Anhui dominuje kuchnia, w której używa się dużej ilości oliwy, a potrawy cechuje wyrazista barwa. Typowe dania to mięso z szopów i bażantów czy dzikich kaczek.


Zobacz także:

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28470 )
Array ( [docId] => 28470 )