Słowniczek terminów winiarskich

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 14-05-2012 r.

„W tej apelacji powstają botrytyzowane wina będące kupażem kilku hybrydowych szczepów” - ale co to właściwie znaczy? Przeczytaj słowniczek najważniejszych terminów winiarskich, by poznać odpowiedź.

A jak apelacja

Czyli prawnie zastrzeżony obszar uprawy winorośli i produkcji wina. Apelacja wyznacza, między innymi limity zbioru i nasadzeń winogron, dozwolone odmiany gron i metody produkcji wina.

B jak Botrytis cinerea

Szlachetna pleśń atakująca winogrona. Grona zarażone tym gatunkiem pleśni tracą sporą część wody koncentrując w sobie duże ilości cukru. Botrytis cinerea jest niezbędna przy produkcji części tokajów oraz win z apelacji Sauternes. Wina tego rodzaju nazywamy botrytyzowanymi.

C jak cuvee

Cuvee czyli mieszanka, wino powstałe z kilku szczepów lub kilku różnych win. Określenie to dotyczy często szampanów. Mieszaniu w ich przypadku podlegają tzw. wina bazowe. Mogą być to wina z różnych winnic na terenie Szampanii oraz z różnych roczników.

C jak cava

Cava to hiszpańskie wino musujące produkowane metodą tradycyjną. Przechodzi drugą fermentację, tak samo jak szampan, w butelce, co wpływa na końcowy smak wina.

D jak degogment

Proces otwierania butelek szampana, z których pod ciśnieniem wyrzucany jest osad drożdżowy. W ten sposób wino zostaje oczyszczone z drożdży i uzyskuje odpowiednią klarowność

E jak eiswein (wino lodowe)

Typ wina produkowanego z przemrożonych winogron, bogatych w cukier winogron.

F jak Fermentacja

W przypadku wina, mówimy przeważnie o pierwszej i wtórnej fermentacji. Ta druga dotyczy win musujących produkowanych metodą klasyczną, gdzie drożdże wytwarzają dwutlenek węgla w butelce. Wiele win przechodzi także fermentacje jabłkowo-mlekową. Nazwa pochodzi od nazw kwasów, jakie w niej uczestniczą. Jej celem jest obniżenie ogólnej kwasowości wina.

G jak grand cru

Najwyższy stopień w jakościowej klasyfikacji win francuskich. Zarezerwowany dla wyjątkowych win z apelacją AOC.

H jak Hybrydy

Krzyżówki winorośli szlachetnej (Vitis vinifera) z Vitis labrusca lub Vitis riparia.

I jak Invecchiato

Regulowane prawnie określenie wieku wina lub innych alkoholi włoskich.

J jak Jerez (lub Sherry, także Xerez)

Miejscowość znana nie tylko z produkcji wzmacnianego wina Sherry lecz także brandy, które dojrzewa w beczkach po produkcji sherry.

K jak kupaż

Mieszanie ze sobą gotowych win z różnych szczepów winogron lub roczników, celem uzyskania wina o jednolitych parametrach.

L jak Landwein

Wina regionalne. Drugi stopień w klasyfikacji jakości win austriackich i niemieckich.

M jak Maderyzacja

Proces dojrzewania wina polegający na silnym utlenieniu trunku w wysokiej temperaturze. Nazwa wzięła się od produkowanej w ten sposób Madery.

N jak Nowy świat

Zbiorcze określenie krajów winiarskich znajdujących się poza Europą, które charakteryzuje odmienny sposób hodowli winogron i produkcji wina.

O jak oksydacja

Patrz: utlenianie

P jak prosecco

Wspólna nazwa win musujących produkowanych z odmiany winogron o tej samej nazwie. W grupie tej znajdują się wina jakościowe wytwarzane na terenie prosecco di coneglaino-valdobbiadene jak również proste, gazowane trunki często sprzedawane w puszkach.

S jak siarczki

Związki chemiczne będące pochodnymi siarkowodoru. Ich nadmierna obecność w winie może doprowadzić do odtlenienia i wprowadzić w miejsce jego naturalnych aromatów, zapachu przypominającego zepsute jajo.

T jak tanina

Tanina– polifenole (pochodne fenolu) występujące w winie, głównie czerwonym. Są ługowane ze skórek, pestek i szypułek podczas procesu maceracji. Dają winu potencjał do dojrzewania, w czasie którego ich właściwości ściągające ulegają stopniowemu łagodzeniu.

U jak utlenianie

Zmiany fizykochemiczne zachodzących w winie (lub moszczu) pod wpływem nadmiernego dostępu powietrza (tlenu). Co do zasady zjawisko niepożądane, zwłaszcza w przypadku win młodych przeznaczonych do szybkiej konsumpcji

W jak winifikacja

Zbiór procesów i czynności wykonywanych przez producenta przy tworzeniu wina. Istnieje wiele możliwych do zrealizowania dróg tego procesu, a ich wybór zależy od zdolności i idei winiarza.

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29624 )
Array ( [docId] => 29624 )