Smak wina - poradnik dla początkujących

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 23-05-2012 r.

Wino może być napojem niezwykle bogatym i kompleksowym pełnym łatwo ulatniających się aromatów. Zdarza się jednak, że smakowane przez nas wino jest mdłe, płaskie i pozbawione wyraźnego smaku. Jak odróżnić dobre wino od wina nadającego się najwyżej do bigosu?

Nasz zmysł smaku jest mocno zależny od naszego powonienia. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował jedzenia mając duży katar. Z zatkanym nosem smak potraw staje się nie wyczuwalny, tak samo zresztą jak aromat wina. Dlatego, nie powinno nas dziwić, że w smaku wina znajdziemy przede wszystkim to, czym wino pachnie.

Tak w gamie zapachów jak i smaku odnajdziemy szereg pożądanych aromatów oraz tych, które w winie znaleźć się nie powinny. Dominujące w młodych winach będą nuty owocowe, kojarzące się ze świeżymi, ledwo dojrzałymi owocami. Wina starsze pachnieć i smakować będą konfiturami i przetworami owocowymi, wina sędziwe owocami suszonymi.

Poziom alkoholu w winie


Oprócz określonych aromatów, w smaku wina oceniamy także kilka innych parametrów. Należą do nich: poziom alkoholu, zrównoważenie wina, poziom kwasowości, taniczność (cierpkość spowodowaną taninami), poziom cukru. Oceniając wino warto zwrócić uwagę, czy aromaty pojawiające się w ustach były wyczuwalne w nosie oraz czy informacje dostarczone przez oba te zmysły są ze sobą zbieżne.

 

Co dyskwalifikuje wino

Wino nienadające się do picia to takie, którego smak jest całkowicie płaski, wodnisty, bez wyrazistych aromatów. Trunek wyraźnie gorzki, ale nie cierpki, pachnący starą piwnicą o aromacie mokrego papieru jest winem ewidentnie zepsutym. Wina, w których bez problemu odróżnimy dominujący alkohol, nie współgrający z pozostałymi parametrami (cukier, kwasowość) to wina niezbalansowane, je również lepiej pomijać. Wyraźny aromat alkoholu i mdławy smak może być często sygnałem, że podane wino jest za ciepłe. Zdarzyć się może, że po spróbowaniu niektórych win, nasze kubki smakowe zostaną sparaliżowane przez ich cierpkość (wina czerwone) lub kwasowość (wina białe). Nie oznacza to, że wino klasyfikuje się do wylania. Jest to typowa charakterystyka win niedojrzałych, które będą wymagały jeszcze, być może kilku lat na nabranie „ogłady”. W takich przypadkach pomocną okazać się może karafka, w której powinniśmy pozostawić wino na godzinę lub dwie przed wypiciem go.

  • Alkohol – rozgrzewający, palący, dominujący, atakujący, w tle
  • Kwasowość – mdła, dominująca, uderzająca, zrównoważona
  • Cukier – wino delikatnie wytrawne, całkowicie wytrawne, słodkie
  • Zbalansowanie – wino zrównoważone/niezrównoważone

Czego unikać? Jeśli chcemy rzetelnie ocenić smak wina, pijmy je niezależnie od posiłku. Potrawa źle dobrana może całkowicie zniszczyć smak nawet wielkiego trunku, z kolei dobre połączenie wina z jedzeniem maskuje wiele oczywistych wad jednego i drugiego. Unikajmy także połączeń wina z serem, który zatyka kubki smakowe i upośledza nasz zmysł smaku.

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29641 )
Array ( [docId] => 29641 )