Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Sat, 20 Apr 2024 09:22:01 +0200 Keto-śniadanie - pieczone awokado https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/keto-sniadanie-pieczone-awokado.html 66e265bb59100479df3bd650a6ce1302 Tue, 26 Apr 2022 20:01:41 +0200 Experto24.pl Każdy człowiek jest inny. Jedni nie mogą żyć bez węglowodanów i na śniadanie wcinają owsianki. Inni z kolei wolą tłusto i pożywnie. Ketodieta - jest bardzo popularna, ale ma tyle samo przeciwników co wielbicieli. Dziś zjemy z nią śniadanie!< Keto-śniadanie - pieczone awokado

Keto-śniadanie - pieczone awokado

Experto24.pl

Każdy człowiek jest inny. Jedni nie mogą żyć bez węglowodanów i na śniadanie wcinają owsianki. Inni z kolei wolą tłusto i pożywnie. Ketodieta - jest bardzo popularna, ale ma tyle samo przeciwników co wielbicieli. Dziś zjemy z nią śniadanie!

Dla wszystkich, którzy dzień chcą zacząć od energii płynącej z tłuszczu, proponujemy pieczone awokado. I to nie tylko dlatego, że smaczne i bez węglowodanów, lecz także dlatego, że genialnie proste i mega smaczne. 

Przepis: 

Składniki:

Składniki (całość ma 632 kcal, 55 g tłuszczu, 17,5 g węglowodanów, 26 g białka):
- 220 g awokado
- dwa jajka
- 30 g sera pleśniowego lazur

Przygotowanie:

Awokado wystarczy przekroić, i wyjąć pestkę. Można troszkę łyżeczką powiększyć miejsce na bohaterów głównych śniadania - czyli jajka z serem pleśniowym. Na przygotowanych w ten sposób połówkach układamy ser pleśniowy w drobnych kawałkach. Jajka wlewamy do połówek awokado, starając się, by żółtko zmieściło się w miejscu od pestki (odpowiednio powiększonym). Białko może się nie zmieścić lub nieco rozlać. Można też pędzelkiem do ciasta rozsmarować je po całym naszym daniu. 

Moje awokado nie należało do najmniejszych, więc całe jajka spokojnie znalazły swoje miejsce. Można oczywiście dodać wszystkie przyprawy, które stworzą z dania ewidentnie nasz posiłek. Pieczony ser pleśniowy ma jednak specyficzny smak i mnie nie było nic więcej do szczęścia potrzebne. Ale dla osób mających większe potrzeby energetyczne (czego zdecydowanie zazdroszczę) polecam także dodatek kilku ćwiartek orzechów włoskich i owoców suszonej żurawiny.

*** 

Lepiej nie liczyć kalorii, jak wiemy one potrafią w nietypowy sposób w tajemnicy kurczyć w szafie ubrania. Jednak samo danie sprawdzi się w diecie ketogenicznej (bez żurawiny!). 

Smacznego. 

przepis przygotowany przez trenerów działających w centrumtreningu.pl
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Mus z tuńczyka na zimno https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/mus-z-tunczyka-na-zimno.html b93165f6cd475cdbee2b022edeac8007 Sat, 15 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Mus z tuńczyka to propozycja zimnej przekąski dla osób mających mało czasu, liczących kalorie i niekochających wielkich wyzwań w kuchni. Wystarczy 25 minut i mamy gotową średniokaloryczną, średniodrogą i średniotrudną zimną przekąskę. Prosta i co ważne, zawsze się udaje.< Mus z tuńczyka na zimno

Mus z tuńczyka na zimno

Experto24.pl

Mus z tuńczyka to propozycja zimnej przekąski dla osób mających mało czasu, liczących kalorie i niekochających wielkich wyzwań w kuchni. Wystarczy 25 minut i mamy gotową średniokaloryczną, średniodrogą i średniotrudną zimną przekąskę. Prosta i co ważne, zawsze się udaje.

Składniki

2 puszki tuńczyka w zalewie
szklanka naturalnego jogurtu
szklanka śmietany kremówki
3 łyżki posiekanych korniszonów
2 płaskie łyżeczki żelatyny
3 łyżki gorącego mleka
biały pieprz
sól
natka pietruszki

Wykonanie

Żelatynę moczymy w niewielkiej ilości zimnej wody. Gdy napęcznieje, dokładnie rozpuszczamy w gorącym mleku. Tuńczyka odsączamy z zalewy i dzielimy na małe kawałki. Śmietanę ze szczyptą soli ubijamy na puch, dodajemy jogurt, rozpuszczoną żelatynę, korniszony i rozdrobnionego tuńczyka. Składniki mieszamy i doprawiamy do smaku. Mus nakładamy do szklanych, porcjowych salaterek i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.

Przed podaniem przybieramy listkami pietruszki. Do dekoracji można wykorzystać też pomidorki koktajlowe.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pikantny omlet kreolski https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/pikantny-omlet-kreolski.html 02be6b6cd68c8a695f40471248c2976e Thu, 30 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl To pyszne śniadanie jest tak sycące i bogate w składniki odżywcze, że może być także obiadem. Pikanterii nadaje omletowi pieprz cayenne oraz posiekana papryczka chili albo jalapeño. Jeśli lubisz naprawdę ostre smaki, nie usuwaj z niej wszystkich nasionek, lecz dodaj kilka do smażących się warzyw. Gwarantujemy, że zapach obudzi wszystkich śpiochów!< Pikantny omlet kreolski

Pikantny omlet kreolski

Experto24.pl

To pyszne śniadanie jest tak sycące i bogate w składniki odżywcze, że może być także obiadem. Pikanterii nadaje omletowi pieprz cayenne oraz posiekana papryczka chili albo jalapeño. Jeśli lubisz naprawdę ostre smaki, nie usuwaj z niej wszystkich nasionek, lecz dodaj kilka do smażących się warzyw. Gwarantujemy, że zapach obudzi wszystkich śpiochów!

Składniki

2 duże jajka
2 łyżki mleka
łyżka musztardy Dijon albo kreolskiej
szczypta pieprzu cayenne
łyżka mąki
mała pikantna kiełbaska (najlepiej włoska pepperoni albo hiszpańska chorizo) – pokrojona w plasterki
1/2 cebuli – obranej i pokrojonej w kostkę
1/2 małej, pikantnej papryczki (chili lub jalapeño) – z usuniętymi ziarenkami i drobno posiekanej
1/2 dużej, czerwonej papryki - pokrojonej w kostkę
sól – do smaku
łyżka oleju

Wykonanie

Na łyżce oleju podsmaż na średnim ogniu pokrojoną w plasterki kiełbaskę. Po około 2 minutach przełóż ją na talerz, zaś na tej samej patelni usmaż wszystkie warzywa: najpierw cebulę, potem dorzuć obie papryki. Duś składniki aż zmiękną. Posól do smaku.

W misce rozbij jajka, dodaj mleko, musztardę oraz szczyptę soli i pieprzu cayenne. Miksuj mikserem na wysokim obrotach, stopniowo wsypując łyżkę mąki.

Zalej tą miksturą warzywa na patelni, a na wierzch dekoracyjnie ułóż plasterki kiełbaski. Smaż na średnim ogniu aż omlet zacznie odchodzić od patelni (ok. 2-3 minuty), po czym ostrożnie przewróć go na drugą stronę za pomocą szpatułki. Smaż jeszcze minutę, a później przełóż placek na talerz.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Niskotłuszczowy omlet po hiszpańsku https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/niskotluszczowy-omlet-po-hiszpansku.html 37fe12c7500e633049a73613291d53eb Thu, 30 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Ten pyszny, dietetyczny omlet nazywa się hiszpańskim nie tylko z racji składników charakterystycznych dla Półwyspu Iberyjskiego: pomidorów, czarnych oliwek czy jamón serrano. Także jego sposób przygotowania jest typowy dla Hiszpanii.< Niskotłuszczowy omlet po hiszpańsku

Niskotłuszczowy omlet po hiszpańsku

Experto24.pl

Ten pyszny, dietetyczny omlet nazywa się hiszpańskim nie tylko z racji składników charakterystycznych dla Półwyspu Iberyjskiego: pomidorów, czarnych oliwek czy jamón serrano. Także jego sposób przygotowania jest typowy dla Hiszpanii.

Do miski z masą jajeczną najpierw wrzuca się uprzednio lekko podsmażone warzywa i szynkę, a następnie wszystko razem miesza i wylewa na rozgrzaną patelnię. Dokładnie tak jak tortillę. Zauważyliście, że ograniczyliśmy ilość jajek, zastępując je białkami? Są mniej kaloryczne!

Składniki

duże jajko
2 białka
łyżka mąki
mały pomidor – pokrojony w kostkę
młoda cebulka – drobno posiekana
2 łyżki czarnych oliwek – pokrojonych w plasterki
kilka plasterków jamón serrano albo innej specjalnie suszonej szynki – pokrojonej w paseczki
2 łyżki niskotłuszczowego, żółtego sera – startego
łyżeczka suszonego tymianku
łyżeczka suszonej bazylii
sól i czarny pieprz do smaku
2 łyżeczki oliwy z oliwek

Wykonanie

W dużej misce ubij mikserem jajko, 2 białka, łyżkę mąki, sól i pieprz. Na patelni rozgrzej łyżeczkę oliwy z oliwek i wrzuć pokrojone warzywa – najpierw cebulkę, po 30 sekundach pomidora, oliwki oraz jamón serrano i żółty ser. Przypraw warzywa tymiankiem i bazylią, i daj im się trochę podgotować pod przykryciem, aby zioła uwolniły aromat.

Następnie przełóż warzywa z patelni do miski z ubitymi jajkami i wymieszaj wszystko łyżką, aby omletowa masa dokładnie pokryła podsmażone składniki.

Rozprowadź na patelni jeszcze jedną łyżeczkę oliwy, a kiedy się dobrze rozgrzeje, wlej na to zawartość miski. Smaż na niewielkim ogniu około 3 minuty z jednej strony, po czym przewróć placek na drugą stronę i kontynuuj smażenie jeszcze przez 30 sekund. Przełóż gotowy omlet na talerz i jedz!

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Omlet hawajski z ananasem, szynką i dużą ilością sera https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/omlet-hawajski-z-ananasem-szynka-i-duza-iloscia-sera.html aed7d5f86cf6d4d15220b6e6d57c4929 Thu, 30 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Aloha kakahiaka! Właśnie tak witają się o poranku Hawajczycy. Jeśli podasz ten wspaniały omlet nie składając go na pół na talerzu, będzie wyglądał dokładnie jak hawajska pizza. Ze spokojnym sumieniem można go jednak zjeść na śniadanie – dostarczy niezbędnych kalorii na większą część dnia. E 'ai kākou! A więc jedzmy!< Omlet hawajski z ananasem, szynką i dużą ilością sera

Omlet hawajski z ananasem, szynką i dużą ilością sera

Experto24.pl

Aloha kakahiaka! Właśnie tak witają się o poranku Hawajczycy. Jeśli podasz ten wspaniały omlet nie składając go na pół na talerzu, będzie wyglądał dokładnie jak hawajska pizza. Ze spokojnym sumieniem można go jednak zjeść na śniadanie – dostarczy niezbędnych kalorii na większą część dnia. E 'ai kākou! A więc jedzmy!

Składniki

3 duże jajka
łyżka mąki
łyżka przegotowanej wody
sól, pieprz – do doprawienia
1/3 puszki ananasa
1/3 szklanki pokrojonej w kostkę szynki
1/3 szklanki startego żółtego sera
1/3 szklanki startej mozzarelli
łyżka oleju

Wykonanie

Do miski wbij jajka i wlej wodę. Ubij to wszystko trzepaczką lub mikserem, stopniowo dosypując mąkę oraz szczyptę soli i pieprzu. Na płaskiej patelni do naleśników rozgrzej łyżkę oleju. Kiedy tłuszcz zacznie lekko dymić, wlej masę omletową i smaż danie na średnim ogniu.

Kiedy jajka prawie się zetną (brzegi omletu powinny odchodzić od patelni, a środkowa część powinna być z wierzchu na wpół surowa), posyp połowę placka drobno pokrojonymi kawałkami ananasa, szynką oraz startymi serami. Za pomocą szerokiej, teflonowej łyżki połóż drugą połowę placka na nadzieniu.

Zmniejsz ogień i kontynuuj smażenie jeszcze przez około 2 minuty (aż ser się roztopi, sklejając 2 części omleta). Dobrze jest przykryć patelnię pokrywką, wtedy potrawa szybciej się usmaży.

Przełóż placek na talerz i przekrój go na 2 trójkąty, tak jak meksykańską quesadillę. Podawaj póki ciepły.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pasztet z soczewicy - dla wegetarian i nie tylko https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/pasztet-z-soczewicy-dla-wegetarian-i-nie-tylko.html c918ba09beb7b518d9b7a4a6f157f5ba Mon, 27 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Czasami są dni, gdy chcemy zjeść coś dobrego, ale sami nie wiemy do końca na co mamy ochotę. Jednocześnie wszystko co mamy akurat w lodówce, wydaje się nam nie tym co byśmy chcieli. Na takie właśnie dni polecam przygotowanie pasztetu z soczewicy (inspirowanego przepisem Agnieszki Kręglickiej), do którego przygotowania potrzebne jest jedynie kilka składników, które zazwyczaj mamy w domu.< Pasztet z soczewicy - dla wegetarian i nie tylko

Pasztet z soczewicy - dla wegetarian i nie tylko

Experto24.pl

Czasami są dni, gdy chcemy zjeść coś dobrego, ale sami nie wiemy do końca na co mamy ochotę. Jednocześnie wszystko co mamy akurat w lodówce, wydaje się nam nie tym co byśmy chcieli. Na takie właśnie dni polecam przygotowanie pasztetu z soczewicy (inspirowanego przepisem Agnieszki Kręglickiej), do którego przygotowania potrzebne jest jedynie kilka składników, które zazwyczaj mamy w domu.

Składniki:

1 szklanka czerwonej soczewicy

3-4 średnie marchewki

3 ząbki czosnku

1 duża cebula

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 świeża ostra papryka (opcjonalnie, dla tych którzy wola potrawy pikantne)

Sól, pieprz

Kilka ziaren ziela angielskiego

1 łyżeczka kminu rzymskiego

Curry

Słodka papryka

3 jajka

Wykonanie:

Na patelni rozgrzewamy olej i wkładamy obrane 3 ząbki czosnku i ostrą paprykę w całości. Czosnek podsmażamy leciutko ze wszystkich stron i wykładamy na papierowy ręcznik, żeby wystygł i odciekł z tłuszczu. Paprykę natomiast smażymy do momentu, aż skórka zacznie czernieć ze wszystkich stron. Wtedy dopiero ją wyjmujemy, wkładamy do małego naczynia i szczelnie przykrywamy. Po kilku minutach wyjmujemy ją i delikatnie ściągamy z niej czarną skórkę. Kroimy na drobne kawałki. Następnie gotujemy wypłukaną soczewicę w dwóch szklankach wody z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Po ugotowaniu mieszamy z koncentratem pomidorowym.

Marchewkę ścieramy na tarce i wrzucamy na rozgrzany na patelni olej, po chwili dodajemy posiekana drobniutko cebule. Dodajemy nasze przyprawy. Swobodnie możecie z nimi zaszaleć, bo po połączeniu z jajkami i soczewicą nie będę aż tak wyczuwalne. Gdy warzywa podsmażą się na tyle, że będą  mięciutkie, mieszamy je z puree z soczewicy. Dodajemy jeszcze wyciśnięty czosnek i pokrojoną drobno paprykę. Jeszcze raz dokładnie mieszamy. Tak przygotowana masę wylewamy na wysmarowana masłem i posypana bułką tartą  formę. Pieczemy 0k. 40 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku. Przed podaniem proponuję pasztet dobrze ostudzić. Ja jeszcze zanim go podam trzymam co najmniej godzinę w lodówce.

Zobacz także:

przepisy kulinarne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Paszteciki serowo-ziołowe https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/paszteciki-serowo-ziolowe.html 6bcac59b4cdea407086dd2be4d265926 Tue, 07 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Podanym na ciepło pasztecikom z fetą towarzyszy wspaniały zapach ziół. A to za sprawą nadzienia, które ma tak wyjątkową moc, że trudno poprzestać na zjedzeniu tylko jednego. Paszteciki można upiec w przeddzień zaplanowanej imprezy. Przechowane w lodowce pod przykryciem zachowają smak a podgrzane przed podaniem uwolnią pobudzający apetyt zapach ziół. < Paszteciki serowo-ziołowe

Paszteciki serowo-ziołowe

Experto24.pl

Podanym na ciepło pasztecikom z fetą towarzyszy wspaniały zapach ziół. A to za sprawą nadzienia, które ma tak wyjątkową moc, że trudno poprzestać na zjedzeniu tylko jednego. Paszteciki można upiec w przeddzień zaplanowanej imprezy. Przechowane w lodowce pod przykryciem zachowają smak a podgrzane przed podaniem uwolnią pobudzający apetyt zapach ziół.

Składniki

Ciasto

10 dag mąki
1½ łyżki oleju roślinnego
sól, pieprz

Nadzienie

20 dag pokruszonego sera feta
20 dag gęstego jogurtu naturalnego
łyżeczka świeżego siekanego tymianku
2 łyżeczki świeżego siekanego majeranku

Wykonanie

Ciasto: Do miski przesiewamy mąkę i dodajemy szczyptę soli. W mące robimy wgłębienie, do którego wlewamy olej. Następnie palcami łączymy składniki. Stopniowo dodajemy 3-4 łyżki zimnej wody i mieszamy z mąką, aż powstanie ciasto. Wyrabiamy go, aż stanie się gładkie i elastyczne. Powstałe ciasto przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy na 10 minut. Nagrzewamy piekarnik do 230°.

Nadzienie: Wszystkie składniki nadzienia wkładamy do miski i rozgniatamy widelcem na pastę. Całość doprawiamy pieprzem (bez soli, gdyż feta jest dość słona).

Ciasto rozwałkowujemy i wycinamy 20 okrągłych kawałków. Na środku każdego krążka kładziemy po łyżce nadzienia i tak zlepiamy, aby farsz nie wydostał się na zewnątrz. Paszteciki układamy na posmarowanej tłuszczem blaszce, pieczemy przez 12-15 minut, aż staną się chrupiące i uzyskają złoty kolor.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Potrawka bananowo-warzywna z boczkiem https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/potrawka-bananowo-warzywna-z-boczkiem.html 8ae0e63130bceab0e29ab370f98e9f01 Mon, 30 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Danie dla zabieganych, kochających szybką kuchnię. Podstawa to dobra patelnia do smażenia i duszenia warzyw. Potrawka bananowa nie wymaga specjalnego wysiłku i kulinarnego talentu. Może jednak stanowić apetyczną odmianę w codziennym menu. < Potrawka bananowo-warzywna z boczkiem

Potrawka bananowo-warzywna z boczkiem

Experto24.pl

Danie dla zabieganych, kochających szybką kuchnię. Podstawa to dobra patelnia do smażenia i duszenia warzyw. Potrawka bananowa nie wymaga specjalnego wysiłku i kulinarnego talentu. Może jednak stanowić apetyczną odmianę w codziennym menu.

Składniki

2 strąki zielonej papryki
2 strąki czerwonej papryki
2 cebule
20 dag chudego wędzonego boczku
łyżka oleju słonecznikowego
pół kostki rosołu mięsnego
3 banany

Wykonanie

Strąki papryki myjemy, usuwamy gniazda nasienne. Miąższ kroimy w paseczki. Cebulę obieramy i kroimy w ósemki. Pokrojony w kosteczkę boczek podsmażamy na rozgrzanym oleju. Dodajemy paseczki papryki i cebulę. Podlewamy 1/8 l wody i zagotowujemy. Na końcu wrzucamy kostkę rosołową. Całość gotujemy jeszcze 15 min.

Na koniec zabieramy się za banany. Obieramy je, kroimy w plasterki i wkładamy do potrawki. Całość dobrze podgrzewamy.

Banany nadają potrawie ciekawy słodkawy posmak.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pasta z wędzonego halibuta i awokado https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/pasta-z-wedzonego-halibuta-i-awokado.html 1d5c6fdfbda931339ad08f89db255d03 Thu, 19 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Przewagą dań robionych od podstaw jest to, że wiemy co jemy. Pasta z wędzonego halibuta w proponowanej wersji jest nieporównywalnie lepsza od past gotowych. Nie można przejść obok niej obojętnie. Ciekawe połączenie smaków – wędzona ryba, awokado, serek homogenizowany – zaspokoi najbardziej wymagających. < Pasta z wędzonego halibuta i awokado

Pasta z wędzonego halibuta i awokado

Experto24.pl

Przewagą dań robionych od podstaw jest to, że wiemy co jemy. Pasta z wędzonego halibuta w proponowanej wersji jest nieporównywalnie lepsza od past gotowych. Nie można przejść obok niej obojętnie. Ciekawe połączenie smaków – wędzona ryba, awokado, serek homogenizowany – zaspokoi najbardziej wymagających.

Składniki

wędzony halibut
1½ dojrzałego awokado
20 dag serka homogenizowanego
jajko ugotowane na twardo
pęczek szczypiorku
ząbek czosnku
3 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz

Wykonanie

Halibuta obieramy ze skóry, oczyszczamy z ości i rozdrabniamy w miseczce widelcem. Obrane awokado kroimy wzdłuż na pół, usuwamy pestkę. Miąższ kropimy sokiem z cytryny, rozgniatamy, przekładamy do ryby i ucieramy na gładko.

Do masy dodajemy serek, posiekane jajko oraz szczypiorek. Doprawiamy zmiażdżonym czosnkiem, solą oraz pieprzem. Składniki dokładnie mieszamy. Pastę wstawiamy na około 30 min. do lodówki. Podajemy jako dodatek do pieczywa. Bardzo dobrze smakuje z chrupkim chlebkiem.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Smażone kulki serowe z jalapeno https://www.experto24.pl/lifestyle/kuchnia/przekaski/smazone-kulki-serowe-z-jalapeno.html cdac4166c44acb8313ba954288aa2cfc Wed, 11 Jul 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Znudziło się Wam podawanie nudnych przekąsek podczas domowych przyjęć? Koreczki z sera żółtego i kabanosa, mini kanapki z szynką, jajka z majonezem – ciągle to samo. Spróbujmy czasem czegoś innego a goście będą zachwyceni. Moja propozycja to serowe kuleczki z jalapeno.< Smażone kulki serowe z jalapeno

Smażone kulki serowe z jalapeno

Experto24.pl

Znudziło się Wam podawanie nudnych przekąsek podczas domowych przyjęć? Koreczki z sera żółtego i kabanosa, mini kanapki z szynką, jajka z majonezem – ciągle to samo. Spróbujmy czasem czegoś innego a goście będą zachwyceni. Moja propozycja to serowe kuleczki z jalapeno.

Składniki

0,5 kg miękkiego sera żółtego np. gouda
kilka papryczek jalapeno pokrojonych w drobną kosteczkę
sól, pieprz
2 łyżki majonezu
bułka tarta
olej do smażenia

Wykonanie

Do miski - na tarce o grubych oczkach - ścieramy ser żółty. Mieszamy z majonezem i posiekanymi papryczkami. Doprawiamy pieprzem i solą. W dłoniach formujemy kulki np. o średnicy 3 cm. Każdą kulkę obtaczamy dokładnie w bułce tartej i smażymy w dobrze rozgrzanym głębokim oleju.

By nie zużyć dużo oleju, najlepiej jest smażyć kulki partiami w rondelku. Każdą partię wykładamy na talerz pokryty papierowym ręcznikiem, po to by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Kuleczki jemy na ciepło albo na zimno. Obok talerza z rumianymi kulkami układamy wykałaczki. Uwaga, przekąska jest wysoce kaloryczna.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>