Zupa miso w wersji uproszczonej

Kategoria: Zupy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 03-07-2012 r.

Misoshiru to jedno z najbardziej znanych, japońskich dań. Według filozofii aikido, powinna stanowić podstawę odżywiania się człowieka. Buddyjscy mnisi sprowadzili ją do Kraju Kwitnącej Wiśni z Chin w VI w., dobrze wiedząc, iż jej główne składniki: soja, ser tofu, ryż, mięso ryby i długie paski wodorostów wakame zapewniają organizmowi dzienną dawkę białka i składników mineralnych.

Misoshiru zwyczajowo podaje się w niewielkich miseczkach z laki, zawsze przykrytych pokrywką, aby danie nie wystygło. Czarka jest na tyle mała, żeby można ją było wygodnie wziąć do ręki i pić polewkę jak herbatę – bez użycia łyżki. Jednak zawsze obowiązkowo powinny być ułożone obok niej pałeczki – do wyciągnięcia sera tofu.

Spośród składników z których przyrządza się misoshiru można wymienić: cebule, pory, cukinie, dynie, ziemniaki, soję oraz różne, otrzymywane z niej produkty (obowiązkowo ser tofu), kawałki ryb, krewetki, małże czy też jajka. Podstawę zaś zawsze stanowi wywar rybny ichibandashi lub nibandashi, gotowany na wodorostach, młodych sardynkach, płatach suszonego, wędzonego tuńczyka albo makreli oraz na suszonych grzybach shitake. My proponujemy proste miso – dzięki temu nigdy już nie wykręcisz się brakiem niezbędnych produktów.

Składniki

litr bulionu rybnego
3 łyżki pasty miso (do kupienia w supermarketach, w dziale z egzotyczną żywnością)
opakowanie (125 – 150 g) sera tofu
2 cebule
świeży szczypiorek – do dekoracji

 

Wykonanie

Obierz cebule i pokrój je dobrze naostrzonym nożem w cienkie talarki. Na drewnianej desce pokrój ser tofu w małą kostkę. Jeśli dysponujesz gotowym rosołem ugotowanym na bazie ryb, podgrzej go w dużym garnku; jeśli przygotowujesz wywar z kostki – rozpuść ją w gorącej wodzie, a następnie wzmocnij smak sojowym sosem rybnym (również do dostania w sklepach z egzotyczną żywnością).

Kiedy rybny wywar będzie już zagrzany, dodaj do niego talarki cebuli oraz pastę miso i dokładnie wymieszaj łyżką, aż do całkowitego jej rozpuszczenia w bulionie. Gotuj miso na wolnym ogniu około 15 minut.

W każdej miseczce umieść po 5–6 kostek sera tofu, po czym wlej do nich zupę. Pasta miso ma tendencję do szybkiego osadzania się na dnie, dlatego tuż przed podaniem energicznie wymieszaj zupę łyżką. Umyj i pokrój szczypior, a potem wsyp go do miso. Podawaj ciepłą!

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28676 )
Array ( [docId] => 28676 )