Zupa z liśćmi sałaty i białą fasolą

Kategoria: Zupy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-06-2012 r.

Dzisiaj cofniemy się nieco w czasie i zawitamy do Starożytnego Rzymu, miejsca gdzie uwielbiano warzywa i mądrze wzbogacano nimi niemal każdy posiłek. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywała tam sałata.

Rzymianie niemal czcili ją, często przypisując tej roślinie magiczne właściwości; traktowana była również jako afrodyzjak. Co ciekawe, na surowo jadali oni tylko bardzo młode sałaty, o jasnozielonych, prawie białych liściach. Starsze musiały być poddane procesowi gotowania lub zapiekania.

Starożytny „boom” na to warzywo pojawił się w epoce panowania cesarza Domicjana (81–96 r. n.e.), kiedy to sałaty stanowiły obowiązkowy element na wystawnych bankietach i orgiach. Podawano je jako przystawkę albo w formie kilku ładnie ułożonych liści polanych oliwą z oliwek jako dodatek do dań głównych – zwyczaj po dziś dzień powszechnie praktykowany w restauracjach na całym świecie.

Poniższy przepis jest moją inspiracją antycznymi tekstami o gotowaniu – pierwszymi traktatami o sztuce kulinarnej.

Składniki

duża puszka (800 g) białej fasoli
4 marchewki
2 średnie cebule
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
główka rzymskiej sałaty
pęczek świeżej pietruszki
łyżeczka soli

 

Wykonanie

Najpierw umyj dokładnie wszystkie warzywa. Obierz marchewki i cebule, i pokrój je w kostkę (zachowaj jedną marchew w całości). Obierz czosnek i pokrój go w cienkie plasterki. W dużym garnku rozgrzej oliwę, podsmaż na niej cebulę, marchewki (z wyjątkiem tej jednej całej) i plasterki czosnku. Zalej warzywa przegotowaną wodą i dodaj posiekaną pietruszkę; gotuj na średnim ogniu. Po 10 minutach dorzuć odsączoną białą fasolę z puszki i zagotuj wszystko razem.

W międzyczasie pokrój w julienne (bardzo cienkie paseczki) odłożoną marchewkę. Umyj liście sałaty rzymskiej i także pokrój je na mniejsze części. Sprawdź czy warzywa w zupie są już ugotowane – jeśli tak, zmiksuj w blenderze zawartość garnka aż zupa osiągnie konsystencję purée. Postaw ją z powrotem na lekki ogień i dodaj cienkie paseczki marchewki i rzymskiej sałaty. Doprowadź polewkę do wrzenia, zdejmij z ognia i podawaj póki ciepła.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28674 )
Array ( [docId] => 28674 )