Coimbra - stolica sztuki i literatury w Portugalii

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-09-2012 r.

Coimbra była stolicą Portugalii od panowania króla Alfonsa Henryka do 1255 roku. Jest znanym miastem uniwersyteckim. Działająca tu uczelnia słynie z pochodzącej z XVIII wieku biblioteki, której ozdoby stanowią m.in. dekoracyjne złocenia z epoki baroku, ornamentalne motywy chińskie oraz drewniane ciężkie meble. Znajdujące się w niej zbiory liczą 30 tysięcy książek.

Muzeum Miejskie

Muzeum Miejskie powstałe 11 lat temu. Bogaty zbiór zebranych w nim ekspozycji został rozmieszczony na trzech piętrach. Pierwsze piętro poświęcone jest XIX-i XX-wiecznemu malarstwu portugalskiemu. Na obrazach ujawniają się charakterystyczne cechy okresu romantyzmu, naturalizmu i modernizmu.

Na drugim piętrze możemy obejrzeć m.in. kolekcję XVII- i XVIII-wiecznych mebli portugalskich, XV- i XVI- wieczną rzeźbę sakralną oraz dzieła malarskie z XVII i XVIII wieku o tematyce religijnej.

Na ostatnim piętrze zgromadzono zaś kolekcję porcelany i ceramiki chińskiej. Najstarsze przedmioty z tej wystawy pochodzą już z II wieku p.n.e.

Brama da Almedina

Brama ta prowadzi na starówkę. Jest pozostałością po średniowiecznym murze obronnym miasta. Przetrwała do dziś jako jedna z nielicznych z tego okresu. Zdobią ją dwie tarcze herbowe oraz posąg Madonny z Dzieciątkiem w środku. Całość zakończona jest wieżą. Nazwa tej średniowiecznej bramy pochodzi z języka arabskiego.

Muzeum da Santa Casa da Misericordia

Muzeum to w głównej mierze zostało poświęcone religijnemu bractwu dobroczynnemu. Z okazji ich okrągłej rocznicy muzeum zostało otwarte 12 lat temu. Właśnie w 2000 roku bractwo, nazywane Świętym Domem Miłosierdzia Bożego, obchodziło 500-lecie swojej działalności.

Ekspozycje poświęcone bractwu zostały umieszczone w trzech pomieszczeniach. Warto w nich zwrócić uwagę na portrety członków bractwa oraz różnego rodzaju oryginalne płytki: XVIII-wieczne, fajansowe oraz pochodzące z epoki renesansu.

Oprócz wyżej wspomnianej wystawy, w skład muzeum wchodzą takie pomieszczenia jak: Kaplica Miłosierdzia Bożego, Zakrystia oraz Wieża Zegarowa. W każdej z nich można zobaczyć coś interesującego.

 

W kaplicy wzrok przyciąga wielki ołtarz, pochodzący z 1630 roku. Znajdziemy na nim motywy zarówno religijne, jak i świeckie. Symbole świeckie związane są z tematem odkryć geograficznych. O wartości zakrystii natomiast decydują w szczególności XVII-wieczne azulejos, którymi wyłożone są ściany oraz pozłacane cyborium, pochodzące z epoki baroku. Cyborium jest to rodzaj baldachimu w architekturze sakralnej. Wieża zegarowa zaś powstała w XIX wieku. Z jej szczytu, jak nie trudno się domyślić, roztacza się piękna panorama miasta.

Muzeum Narodowe Machado de Castro

Muzeum to w szczególności słynie z kolekcji rzeźb oraz dzieł malarskich. Do najcenniejszych zbiorów, zgromadzonych w muzeum, należą: kolumny z XII-wiecznych romańskich krużganków, średniowieczne rzeźby, za przedstawiciela których uchodzi konny posąg rycerza, XVII- i XVIII-wieczne figury z polichromowaną drewnianą pietą na czele, kolekcja portugalskiej porcelany i ceramiki, pozłacany relikwiarz Madonny z Dzieciątkiem oraz wiele obrazów. Zdecydowanie największe wrażenie robi labirynt przejść podziemnych zwany kryptoportykiem.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28863 )
Array ( [docId] => 28863 )