Najważniejsze zabytki Salonik

Kategoria: Miasta
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 04-09-2012 r.

Nie sposób zwiedzić tego antycznego miasta w całości w ciągu zaledwie kilku godzin. Dlatego, przynajmniej przy pierwszej wizycie, warto skupić się na kilku wybranych, najważniejszych miejscach. Zobacz, gdzie udać się w pierwszej kolejności.

Jak dojechać do Salonik

Do Salonik najprościej dostać się samochodem lub pociągiem. Dobrze, o ile mamy taką możliwość, wybrać ten drugi środek lokomocji. Bezpośrednie połączenie kolejowe z Katerini to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Spacer w morskiej bryzie

Opuszczając dworzec, warto udać się na spacer nadmorską promenadą. Jest to też dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Przechadzając się nieśpiesznym tempem wzdłuż wybrzeża, po mniej niż półgodzinie powinniśmy dojść do widocznej na horyzoncie białej wieży – symbolu miasta.

Biała wieża

Budowla ta, stanowiąca dziś wizytówkę Salonik została wzniesiona jako element murów obronnych. W czasach bizantyjskich pełniła rolę więzienia i to właśnie wtedy nabrała przydomku „krwawa wieża”. Obecnie, we wnętrzu znajduje się muzeum kultury bizantyjskiej. Ze szczytu budowli podziwiać można panoramę miasta.

Na uwagę zasługuje stojący w cieniu wieży pomnik Aleksandra Macedońskiego – niegdysiejszego władcy tych terenów.

Panagia Chalkeon (plac Aghia Sofia)

To trzy nawowa cerkiew zbudowana na gruzach dawnej rzymskiej łaźni. Świątynia w okresie letnim tonie w zieleni i powala rozmachem, z jakim została zbudowana.

Kościół świętej Zofii (plac Aghia Sofia)

Warto odwiedzić tę świątynię dla zabytkowych i zapierających dech w piersiach mozaik z VIII-XII wieku.

Kościół Św. Demetriusza (ulica Agiou Demetriou)

Kolejny kościół powstały na fundamentach rzymskiej łaźni. W katakumbach znajduje się grób patrona miasta, Świętego Demetriusza.

 

W głąb starych Salonik

Przechadzając się ulicą Egnatii, wchodząc w ulicę Dimitriou Gounari, łatwo dostrzeżemy na horyzoncie najpierw zbudowany w 305 roku łuk Galeriusza, upamiętniający zwycięstwo tego rzymskiego namiestnika nad Persami w 297 roku, później zaś Rotundę, pełniącą obecnie rolę meczetu.

Jeśli stojąc twarzą w kierunku wspomnianego łuku skręcimy w prawo, w dalszą część ulicy Dimitriou Gounari, szybko dotrzemy do ruin Pałacu Galeriusza, wkomponowane idealnie w całkiem nowoczesną część miasta.


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28862 )
Array ( [docId] => 28862 )