Wilno – miasto pełne budowli sakralnych

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 30-08-2012 r.

Od wieków symbolem Wilna jest Ostra Brama. Przybywają do niej licznie pielgrzymi każdego roku. Wycieczka do Wilna to przede wszystkim podróż mająca na celu zwiedzanie kościołów, cerkwi i innych miejsc świętych. A oto głównie zwiedzane miejsca święte w Wilnie.

Kościół Piotra i Pawła

Barokowy Kościół Piotra i Pawła na Antokolu został ufundowany przez hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Paca, na cześć którego obok wejścia do kościoła została umieszczona jego tablica nagrobkowa.

Nie sam wygląd zewnętrzny kościoła stanowi o jego wartości, ale wystrój jego wnętrza. Bogactwem kościoła bowiem jest ponad 2000 rzeźb o tematyce zarówno biblijnej, historycznej, jak i mitologicznej. Do najciekawszych obiektów zachowanych w kościele należy kryształowy żyrandol w kształcie łodzi oraz wielki bęben litewski przywieziony spod Chocimia. W miejscu ołtarza głównego mieści się obraz przedstawiający pożegnanie św. Piotra i Pawła, a po bokach stoją cztery rzeźby proroków, po dwie z każdej strony obrazu.

Kościół św. Teresy

XVII-wieczny barokowy kościół św. Teresy ufundowany został przez podkanclerza litewskiego Stefana Paca. Przy nim znajduje się słynna kaplica Ostrobramska z 1624 roku, w której mieści się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Stąd też kościół ten nazywany jest także Ostrobramskim. Wnętrze kościoła wystrojone jest w stylu rokokowym. Prezentuje m.in. freski przedstawiające sceny z życia i działalności patronki kościoła św. Teresy. Na ołtarzach bocznych zaś znajdziemy wiele wartościowych malowideł.

Kościół św. Michała

Renesansowy kościół św. Michała, w którym mieści się nagrobek jego fundatora – Lwa Sapiehy oraz inne pomniki nagrobkowe z jego rodziny. XVII-wieczny ołtarz główny kościoła wykonany jest z kolorowego marmuru, a znajdujący się na nim obraz przedstawia Ukrzyżowanie. Innymi cennymi obrazami w kościele jest obraz św. Franciszka oraz XVI-wieczny obraz Matki Boskiej.

 

Kościół św. Kazimierza

Barokowy kościół św. Kazimierza był pierwszą katolicką świątynią w Wilnie. Mieściło się w nim kiedyś Muzeum Ateizmu, którego wymownym symbolem był posąg Lenina w miejscu głównego ołtarza. Bogactwem kościoła są głównie trzy późnobarokowe ołtarze z XVIII wieku.

Kościół św. Anny

Gotycki kościół św. Anny. Generalnie wnętrze kościoła prezentuje styl neogotycki z wyjątkiem głównego ołtarza, w którym znajduje się obraz św. Anny Samotrzeć, i dwóch bocznych ołtarzy w stylu barokowym. Warto zwrócić uwagę także na usytuowaną koło kościoła neogotycką dzwonnicę z XIX wieku.

Kościół św. Ducha

Kościół św. Ducha wzniesiony został za panowania króla Władysława Jagiełły. Do bogato wystrojonego wnętrza należy m.in. malowidło „Apoteoza Ducha Świętego” z XIX wieku. Ponadto w kościele znajduje się 16 złoconych ołtarzy, wykonanych z kolorowego marmuru, które zdobią przeróżne rzeźby i ornamenty. Ściany zaś ozdabiają freski. W podziemiach tego kościoła znajdują się zmumifikowane ciała około 2000 osób.

Cmentarz na Rossie

Cmentarz na Rossie jest najstarszym z istniejących cmentarzy w Wilnie. Powstał w 1769 roku. Spoczywają na nim wielkie osobistości – artyści, uczeni, osoby zasłużone dla kraju i Wilna. Została na nim pochowana m.in. matka Józefa Piłsudskiego razem z urną, zawierającą jego serce. Znajdują się tu także groby Joachima Lelewela czy też ojca Juliusza Słowackiego, Euzebiusza Słowackiego.

Warto jeszcze zobaczyć w Wilnie gotycko-bizantyjską cerkiew św. Mikołaja oraz XVI-wieczny budynek Uniwersytetu Wileńskiego.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28861 )
Array ( [docId] => 28861 )