Mur berliński – koszmar żelaznej kurtyny

Autor: Omelczuk Maria
Data: 13-08-2012 r.

Mur berliński był owocem wojny i napiętych stosunków pomiędzy demokracjami zachodnimi a komunistami, które to, po licznych zawirowaniach politycznych i gospodarczych, zdecydowały się trwale odseparować swoje strefy wpływów, rozdzielając tym samym także tysiące rodzin i przyjaciół.

Nikita Chruszczow doskonale zdawał sobie sprawę z niezadowolenia wschodnioniemieckich obywateli. Zakaz wolnego handlu, odrzucenie kapitalistycznych założeń gospodarki wolnorynkowej oraz własności prywatnej, ograniczona wolność obywatelska i ogólnie coraz bardziej pogarszające się warunki polityczno-ekonomiczne sprawiały, że rozpoczęły się masowe migracje ludności na zachód. Byle dalej od ograniczającego wolność socjalistycznego ustroju narzuconego przez komunistów.

Wtedy powzięto decyzję o podzieleniu miasta murem – co prawda cały Berlin znajdował się na ziemiach kontrolowanych przez sowietów, jednak władze amerykańskie uznały, że nie zrezygnują tak łatwo z ważnej metropolii.

Wojska radzieckie niszczyły nawierzchnię ulic, budynki i inne rzeczy, które mogły posłużyć jako materiał budulcowy do wzniesienia muru. Żelbetonowa granica, którą otoczono Berlin Zachodni mierzyła aż 155 km długości. Dodatkowo zabezpieczono ją zasiekami, drutami kolczastymi, blokadami, szlabanami oraz wieżami strażniczymi, skąd czujni żołnierze otwierali ogień do każdego, próbującego przedostać się na drugą stronę.

Mimo to, zdesperowani obywatele NRD byli gotowi ponieść tak wielkie ryzyko. W ciągu 28 lat istnienia muru, w czasie nielegalnego przekraczania granicy, poniosło śmierć kilkadziesiąt osób. Jednak było także wiele szczęśliwych prób ucieczki - dokładnie szacuje się, że aż 5075!.

W muzeum muru - Haus am Checkpoint Charlie (Friedrichstrasse 43-44) można zobaczyć dowody niezwykłej pomysłowości ludzi, którzy konstruowali specjalne samochody, machiny latające, łódki, kajaki czy kostiumy nurka, aby za ich pomocą uciec; a także, np. skuleni w embrionalnej pozycji w małej walizce, byli gotowi znieść wiele godzin niewygody, aby znaleźć się w kraju o wolnym systemie politycznym.

 

Jeśli chcemy odwiedzić inne ciekawe miejsca związane z berlińskim murem, powinniśmy udać się na Mühlenstrasse. Wzdłuż tej ulicy, pomiędzy stacją S-Bahnu Ostbahnhof a mostem Oberbaumbrücke znajduje się East Side Gallery – ponad kilometrowy fragment ściany, jedyny ocalały po zburzeniu całego muru 9 listopada 1989 r. W następnym roku artyści z całego świata udekorowali go wspaniałymi, kolorowymi graffiti, a motywem przewodnim ich dzieł były slogany: „miłość”, „przyjaźń” i „pokój”.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28898 )
Array ( [docId] => 28898 )