Rowerowe trasy Europy: na dwóch kółkach przez Wilno – Stare Miasto

Kategoria: Trasy
Autor: Omelczuk Maria
Data: 20-08-2012 r.

Wilno - stolica Litwy to nie tylko piękne miasto pełne znajdujących się na liście UNESCO zabytków, urokliwych restauracyjek oraz straganów z bursztynami i wyrobami z lnu. To także spełnienie marzeń rowerzystów – pomysłowo i logicznie wytyczone ścieżki zachęcają do podziwiania wileńskich atrakcji na dwóch kółkach. Nie będziecie już zdziwieni, gdy usłyszycie drugą nazwę tego miejsca – „Zielone Miasto”!

Polecamy rozpocząć wycieczkę w chyba najczęściej pojawiającym się na pocztówkach z Litwy miejscu – na Placu Katedralnym, gdzie dumnie wznosi się biała, klasycystyczna Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Św. Władysława.

Dalej zmierzamy na południe ulicą Pilies, która jest najstarszą i jedną z najpiękniejszych w Wilnie. Jeśli mamy trochę więcej czasu, możemy odbić w lewo w ulicę Šv. Mykolo (Św. Michała) – przy niej bowiem znajduje się bardzo oryginalne Muzeum-Galeria Bursztynu (Gintaro muziejus-galerija), do którego wstęp jest za darmo!

Wkrótce Pilies zmienia nazwę na Didžioji i kończy się placem z klasycystycznym Ratuszem Miejskim. Warto przejechać się dalej Didžioji, gdyż od tego miejsca zaczyna się Starówka. Teraz nadarza się dobra okazja do zakupu pamiątek – stragany i kramiki z bursztynami, lnianymi, pięknie haftowanymi obrusami i torbami czy też z lokalnym jedzeniem to dla turystów prawdziwa gratka. Ulica staje się Ostrobramską (Aušros Vartų), a my odbijamy lekko w prawo.

Tutaj znajdują się Wrota Bazyliańskie oraz Cerkiew Św. Trójcy (Bazylianów) - miejsce dobrze znane wszystkim Polakom z literatury, gdyż w stojącym obok świątyni budynku rozgrywała się trzecia część „Dziadów” Adama Mickiewicza ze sceną wywoływania duchów. Aušros Vartų kończy się słynną Ostrą Bramą (inaczej zwaną Bramą Zaranną), jedynym zabytkowym wjazdem do miasta, który ocalał do naszych czasów. XVI-wieczną bramę zdobi cudowna, utrzymana w czarno-złotej tonacji ikona Matki Boskiej, namalowana ok. 1620 r.

 

Jedziemy z powrotem najpierw ulicą Ostrobramską, potem Didžioji - skręcamy w prawo i trafiamy na ulicę Vokiečių, przedzieloną pośrodku na całej swej długości pasmem zieleni. Przechadzają się po niej spacerowicze, zaś gęsto rozłożone ogródki kawiarniane zachęcają do zrobienia sobie w tym miejscu postoju.

Po przecięciu Vokiečių przez ulicę Trakų, zmienia ona swą nazwę na Vilniaus. Pedałujemy nią cały czas prosto, mijając po prawej najpierw Kościół Św. Katarzyny, a potem Pałac Radziwiłłów. Po przejechaniu około 500 m od tej drugiej budowli skręcamy w prawo w ulicę Gedimino Prospektas. Jest to główna, reprezentacyjna arteria nowoczesnego Wilna z eleganckimi sklepami, galeriami i restauracjami. Trzymając się tego traktu, po kilku minutach docieramy z powrotem do naszego punktu startowego – Katedry.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28958 )
Array ( [docId] => 28958 )