Winiarskim szlakiem Moraw

Kategoria: Trasy
Autor: Ławecki Tomasz
Data: 12-07-2012 r.

Atrakcją turystyczną Moraw jest szlak winny, którego jeden z odcinków biegnie od Znojmo przez Šatov, Chvalovice, Hnízdo, Slup po Jaroslavice. Winnice rosną na wzgórzach na południe od stolicy Moraw – Brna. Podobnie jak w sąsiedniej Austrii, w południowych Morawach produkuje się głównie wino białe. Przemierzając szlak (w całości liczy 285 km), można oglądać zamki, rezydencje i cuda natury.

W Znojmo na pograniczu czesko-austriackim, znanym z labiryntu średniowiecznych podziemnych korytarzy wykorzystywanych do leżakowania trunku, zaczyna się winiarski szlak, który prowadzi doliną meandrującej rzeki Dyji; w jej środkowym biegu w 1991 r. utworzono park narodowy. Szlachetne gatunki wina dojrzewają w znojmowskich piwnicach, w optymalnych warunkach temperatury i wilgotności.

W pobliskim Šatovie produkuje się delikatne i orzeźwiające białe wino Moravian Muscat, przeznaczone do picia głównie jako młode wino Sauvignon Blanc i czerwone wytrawne wino Saint Laurent. Największy zakład winiarski Šatova produkuje rocznie ponad 4 mln litrów wina.

Lokale Šatova specjalizują się też w gastronomii. W sąsiadującej z piwnicami restauracji można spróbować lubianych przez polskich turystów dań czeskiej kuchni. A w okratowanych boksach winiarni czeka na gości schłodzony trunek. Niektóre z nich dzierżawią smakosze wina, aby w razie potrzeby mieć schłodzoną butelkę „pod ręką”.

Coraz popularniejsze są winiarskie ścieżki rowerowe po Morawach. Na trasie przygotowano noclegi – w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych, degustacje wina, a jesienią można wziąć udział w winobraniu.

Na amatorów białej floty czekają rejsy statkiem po zabytkowym Kanale Baty, zbudowanym w latach 30. XX w. Na 52-km trasie znajduje się 8 portów i 13 przystani. Miłośnicy koni mają do wyboru kilka dobrych ośrodków jeździeckich. A gwoździem programu są kolację w piwnicy winnej, z pieczonym prosiakiem i degustacją morawskich win.

Na szlaku można zwiedzać zamki i parki, takie jak wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO kompleks rezydencji Lednice-Valtice, wzniesiony przez książęcą rodzinę Liechtensteinów, najbogatszy ród na Morawach do 1945 r.

Wielokrotnie przebudowywany XIII-wieczny zamek w Lednicach, został przekształcony we wczesnobarokową rezydencję w drugiej połowie XVII w. Zachowało się wyposażenie – marmurowe posadzki, drewniane kasetonowe sufity, tapiserie, barokowe meble i obrazy. A w oranżerii wita nas feeria barw południowych roślin.

Lednice i Valtice, gdzie w pałacu urządzono hotel z restauracją, łączy Boři les, XIX-wieczny park założony w dolinie rzeki Dyji. Pełen egzotycznych drzew i krzewów, wygląda jak ogród z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. W zieleń wkomponowano romantyczne budowle – świątynię Apolla, minaret i łuki triumfalne. Corocznie, podczas wakacji, organizowane są tu festiwale muzyki barokowej.

Wędrówkę winiarskim szlakiem Moraw wieńczy wizyta w pełnym zabytków Ołomuńcu. W restauracji Moravia, obok ratusza, romska kapela gra czardasza, wywołując żywiołową reakcję gości. Muzycy występują na weselach, festynach i balach. W repertuarze mają melodie z Czech i Moraw, Węgier, Austrii, Polski i Słowacji. Prawdziwa orkiestra pogranicza.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28954 )
Array ( [docId] => 28954 )