Dlaczego dziecko powinno raczkować

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-08-2012 r.

Raczkowanie to sposób przemieszczania się dziecka na dłoniach i kolanach. Tą umiejętność dzieci z reguły osiągają między siódmym a dziesiątym miesiącem życia. Często rozpoczynają raczkowanie do tyłu, stąd nazwa tej czynności.

Tempo rozwoju psychoruchowego nie jest stałe u wszystkich dzieci. Jest zależne od genów, a także od uwarunkowań środowiskowych. Na te drugie możemy wpływać. Na przykład jeżeli nie damy dziecku swobody od początku owijając go w beciku i kładąc często w kojcu, spowalniamy jego naturalny pęd rozwojowy. Z kolei dając mu nieograniczone pole do popisu stymulujemy jego rozwój.

Raczkowanie jest konsekwencją wcześniej zdobytych umiejętności takich jak obracanie głowy czy przenoszenie ciężaru ciała.

Początkowo dziecko buja się na przedramionach po to, by któregoś dnia ruszyć w świat. Poprzez umiejętność raczkowania niemowlę ćwiczy wszystkie grupy mięśniowe, rozwija równowagę, oraz ćwiczy koordynację. Czworakowanie rozwija nie tylko umiejętności ruchowe, ale także wspomaga rozwój umysłowy dziecka. Poza tym warto zwrócić uwagę, że poprzez raczkowanie dziecko po raz pierwszy udaje się tam gdzie samo chce.

 

Ta forma poruszania w przyszłości zostanie zastąpiona przez dipedalny czyli dwunożny wzorzec chodu. Poprzez ten skomplikowany ruch dziecko aktywizuje obie półkule mózgu, tym samym rozwija ośrodkowy układ nerwowy. Te doświadczenia przydadzą się znacznie później w nauce czytania i pisania.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29062 )
Array ( [docId] => 29062 )