Jak się rozwija niemowlę w ósmym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W ósmym miesiącu życia niemowlęta zaczynają raczkować i samodzielnie siedzieć. Z uwagą przyglądają się otoczeniu, wnikliwie bada trzymane w rękach przedmioty. W tym wieku dzieci odczuwają lęk separacyjny co oznacza, że lękiem reagują na obecność obcych ludzi.

W ósmym miesiącu dziecko odczuwa jak nigdy wcześniej chęć do przemieszczania się. W zależności od indywidualnego rozwoju może robić to na różne sposoby. Niektóre dzieci rozpoczynają raczkowanie, inne obracają się wokół własnej osi, a jeszcze inne pełzają. Początkowo wiąże się to z bardzo dużym wysiłkiem i jest nieco niezdarne. Z czasem jednak dochodzi do perfekcji.

W tym okresie dziecko zazwyczaj siedzi już samodzielnie i nie potrzebuje podparcia rąk z przodu. Gdy opiekun podaje ręce leżącemu na plecach dziecku, ono ochoczo się za nie podciąga. Zdarza się, że siedząc plecy dziecka nie są jeszcze proste, przyczyną tego jest niewystarczająca siła mięśni kręgosłupa i brzucha.

W ósmym miesiącu niemowę wytrwale ćwiczy nabyte wcześniej umiejętności. Z uwagą przygląda się otoczeniu, trzymane przedmioty wnikliwie bada rękami i ustami. W tym okresie dostrzega szczegóły i im się przypatruje.

W rozwoju społecznym na około ósmy miesiąc przypada tak zwany lęk separacyjny. Dziecko strachem reaguje na innych. Nie pozwala się wziąć na ręce osobie obcej. Chce być cały czas przy mamie.

Na tym etapie rozwoju warto wprowadzić zabawy z lustrem. Malec chętnie przypatruje się własnemu odbiciu i próbuje nawiązać kontakt poprzez uśmiech i gaworzenie.

 

W ósmym miesiącu życia u dziecka pojawia się zdolność szeptania. Miesiąc temu niemowlę zmieniało natężenie głosu, teraz posiada zdolność gaworzenia całą gamą głosu.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29070 )
Array ( [docId] => 29070 )