Jak się rozwija niemowlę w pierwszym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W pierwszym miesiącu życia dziecko zdobywa pierwszą umiejętność – jest to skupianie uwagi na przesuwających się przedmiotach. Ponadto leżąc na brzuszku zaczyna już unosić główkę. Na tym etapie można już wyróżnić rodzaje płaczu u niemowlaka.

W pierwszym miesiącu życia niemowlę leżąc na brzuszku potrafi unieść głowę. Początkowo czas utrzymania wynosi nie dłużej niż trzy sekundy. Z reguły również główka podnoszona jest skośnie do podłoża.

Ważne jest, aby na tym wczesnym etapie rozwoju dostarczać dziecku różnorodnych pozycji ciała. Zarówno leżenie na plecach, brzuchu jak i na obu bokach jest istotne z punktu widzenia dalszego rozwoju.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka możemy zaobserwować coraz częstsze układanie główki w linii środkowej, a nie jak na początku wyłącznie na boku. W pierwszym miesiącu zaznaczony jest dalej odruch chwytny oraz automatyczne reakcje podporowe.

Nową umiejętnością jest zdolność skupienia uwagi na przesuwającym się przedmiocie. Dziecko fiksuje wzrok na poruszającej się zabawce. Oczywiście początkowo zakres ruchu jest niewielki i wynosi z każdej strony nie więcej niż 45 stopni. Mamy karmiące piersią mogą zauważyć, że maluszek bacznie przypatruje się ich twarzy.

Po kilku tygodniach życia niemowlaka można próbować wyróżniać rodzaje płaczu. Niemowlę, gdy go coś boli lub jest głodne krzyczy głośno i wyraźnie. Jeżeli jest zmęczone, krzyk staje się łagodny, bardziej cichy, można porównać go do żalenia się.

W pierwszych tygodniach dominuje odruch moro, a więc reakcja polegająca na totalnym wyproście po zadziałaniu bodźca.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29066 )
Array ( [docId] => 29066 )