Słodycze a dieta dziecka

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 19-06-2012 r.

Badania dowodzą, iż kupki smakowe kształcą się u dziecka już w łonie matki. To w tym okresie dziecko zaczyna rozróżniać smaki. Matka, która w okresie ciąży ma duże ciągotki do słodyczy zazwyczaj już wtedy sprawia, że dziecko będzie szukać takiego smaku w życiu późniejszym.

Pamiętajmy, że słodycze nie mają żadnych składników odżywczych ani witamin. Mogą przyczyniać się do obniżenia apetytu, otyłości czy próchnicy zębów. Jak zatem ograniczyć je w życiu codziennym? Czym je zastąpić? Kiedy pozwolić dziecku na spróbowanie słodkości?

Słodycze w diecie niemowlęcia powinno się zastąpić owocami, świeżymi soczkami, czy warzywami. W owocach lub przetworach owocowych - oprócz wartościowych witamin i składników mineralnych - znajduje się naturalny cukier zwany fruktozą, dlatego zbędne jest dodatkowe słodzenie zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Takie produkty powinny stać się przekąską pomiędzy posiłkami; spowodują one zmniejszenie pragnienia na słodycze w starszym wieku.

Przykład jedzenia słodyczy idzie z góry. To rodzice są dla dziecka autorytetem. Jeśli będziemy spożywać przy małym dziecku łakocie, dużo szybciej upomni się o nie i ono. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywania przez dzieci do 20 gram sacharozy dziennie. Warto wziąć pod uwagę, iż w skład tej ilości wchodzi cukier z wszystkich spożywanych w ciągu dnia produktów, m.in. kaszek, kleików czy jogurtów.

Do ukończenia pierwszego roku życia powinniśmy całkowicie zrezygnować z dosładzania zarówno dań jak i przekąsek. Niemowlę nie potrzebuje potraw o wyraźnym smaku, gdyż jego drażliwość smakowa jest w tym okresie znacznie ograniczona.

Starszym dzieciom warto najlepiej wyznaczyć jeden, góra dwa dni, w których mogą pozwolić sobie na odrobinę więcej przyjemności związanej z jedzeniem słodyczy. Należy jednak wcześniej nauczyć i zachęcić dziecko do częstego mycia i płukania zębów w celu uniknięcia próchnicy.

Nigdy nie należy dziecka nagradzać czy pocieszać słodyczami. Prowadzi to bowiem do jeszcze większej ochoty i skłonności do łakoci. Naukowcy alarmują, iż coraz więcej dzieci cierpi na otyłość, nie pozwólmy zatem, by nasze dziecko znalazło się w tym gronie.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29042 )
Array ( [docId] => 29042 )