Jak zachęcić dziecko do sprzątania

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 21-12-2012 r.

Pomimo, iż sprzątanie nie należy do najciekawszych zajęć, o czym wspaniale wiedzą zarówno dzieci, jak i dorośli, jest jednym z domowych obowiązków i powinno dotyczyć całej rodziny. Początki nauki sprzątania mogą być trudne. Warto jednak pokazać swojemu dziecku, jak dbać o porządek i udowodnić mu, że sprzątanie może być świetną okazją do udanej zabawy.

Zróbmy listę obowiązków

Naukę robienia porządków powinniśmy rozpocząć na forum całej rodziny. Lista codziennych obowiązków pomoże sprawiedliwie rozdzielić je pomiędzy wszystkich mieszkańców. Warto dokładnie sprecyzować czego oczekujemy i pamiętać, o dostosowaniu zadań do wieku dzieci.

Trzylatki powinny już porządkować swoje zabawki i sprzątać ze stołu po posiłkach. Siedmiolatek może już układać ubrania w szafach, nakrywać do stołu, karmić zwierzęta domowe. Dziesięciolatki powinny już wyrzucać śmieci, odkurzać swój pokój, zmywać naczynia. Starsze dzieci mogą umyć podłogę, a nawet okna.

Zachęcamy dziecko do sprzątania

Postarajmy się przedstawić dziecku sprzątanie jako element zabawy. Najmłodszym można zaproponować „rzucanie do celu” – klockami do pudełka. Rodzeństwu zaproponujmy „zawody” – kto szybciej pochowa ubrania do szafek albo schowa kredki do pudełek. Spróbujmy położyć zabawkę na inne miejsce niż zwykle i spytajmy malucha „czy ta książka powinna tutaj leżeć, pokaż mi gdzie są pozostałe książki?” – dziecko będzie zachwycone, jeśli to ono będzie mogło nam pomóc.

Dla najmłodszych dobrą formą zabawy będzie „naśladowanie rodziców” – pokażmy dziecku jakąś czynność i poprośmy, żeby zrobiło to samo. Żeby dziecko wiedziało czemu służy sprzątanie, możemy podpuścić malucha, mówiąc, iż ukochana lalka, położona na zakurzonej półce, pobrudzi się i zachoruje, dlatego najpierw trzeba ją wytrzeć.

 

Przygotujmy pudła i skrzynie

Warto kupić plastikowe pudła, skrzynie czy wiklinowe kosze, w których dziecko będzie mogło trzymać swoje zabawki. Jeśli maluch ma problem z zapamiętaniem gdzie odłożyć daną rzecz po skończonej zabawie, naklejmy na pudełka obrazki przedstawiające poszczególne grupy zabawek. Łatwiej będzie także szukać ulubionych przedmiotów.

Zbyt duża ilość zabawek może utrudniać porządki. Spróbujmy wspólnie z dzieckiem wybrać te z nich, którymi maluch już się nie bawi, spakować je do kartonów i wynieść na strych albo oddać do domu dziecka. Dzięki temu nasza pociecha nauczy się, że warto dzielić się z innymi.

Dajmy dziecku dobry przykład

Dziecko musi mieć skąd czerpać wzorce. Pokażmy dziecku nie tylko, że sami dbamy o porządek, ale nauczmy je jak posprzątać. Pomóżmy mu powrzucać do pudeł porozrzucane klocki czy ustawić książeczki na półce. Wkrótce nasza pociecha zacznie nas naśladować i zauważy, że takie działanie przynosi pożądany efekt.

Pamiętajmy, aby nie sprzątać za dziecko – poczekajmy, aż porozrzucane zabawki czy ubrania staną się dla niego problemem (nie będzie mogło znaleźć zabawek, nie będzie miało gdzie usiąść albo jak przejść przez pokój). Wyręczanie dziecka w codziennych obowiązkach, sprawi, że zacznie ono myśleć, iż porządek robi się sam i nie ma potrzeby sprzątać, jeśli prędzej czy później i tak zostanie posprzątane.

Pamiętajmy:

  • kierując polecenia do dziecka, wyrażajmy się jasno, precyzyjnie i spokojnie,
  • koniecznie pochwalmy dziecko po zakończonym sprzątaniu – to wspaniała zachęta do kolejnych wysiłków,
  • warto uczyć dzieci porządku – będą rosły w przekonaniu, że ład i czystość to nieodłączne elementy codziennego życia.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29109 )
Array ( [docId] => 29109 )