Jak odczytać wyniki morfologii - OB

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 25-06-2012 r.

OB czyli odczyn Biernackiego inaczej opad Biernackiego jest jednym ze wskaźników stosowanym podczas standardowej analizy krwi. Wykonanie takiego badania zaleca się każdemu przynajmniej raz do roku.

Opad Biernackiego oznacza miarę szybkości opadania czerwonych krwinek (erytrocytów) w osoczu w jednostce czasu. Po raz pierwszy badanie to opracował polski lekarz Edmund Biernacki w 1897 roku. Badanie to jest proste. Polega na pobraniu z żyły łokciowej krwi oraz obserwacji opadania krwinek w określonym czasie. Obserwacja taka trwa z reguły godzinę.

W warunkach fizjologii opad erytrocytów jest powolny. U kobiet przed 50. rokiem życia wynosi 20 mm/h, po 50. roku życia 30 mm/h. Prawidłowe OB u mężczyzn przed 50. rokiem życia wynosi 15 mm/h i po 50. roku życia 20 mm/h.

Wartości OB czasowo ulegają przyspieszeniu bądź spowolnieniu. Fizjologicznie opad Biernackiego jest wyższy (przyspieszanie opadania) w okresie ciąży, połogu, podczas menstruacji, a także w trakcie zażywania leków hormonalnych. W innych przypadkach wyższe OB może być spowodowane przez toczący się proces chorobowy, w tym choroby reumatyczne, nowotwory, nadczynność i niedoczynność tarczycy, gruźlica, choroby wątroby czy białaczka.

Z kolei, gdy posiadamy obniżone wartości OB może być to spowodowane niedokrwistością, brakiem fibrynogenu, żółtaczką bądź alergią.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29124 )
Array ( [docId] => 29124 )