Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 13:40:04 +0200 Dieta wpływa na ryzyko zachorowania na Alzheimera https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/dieta-wplywa-na-ryzyko-zachorowania-na-alzheimera.html 7fb6d1007434b880cf2f4c60d620e407 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Od tego co jemy bezpośrednio zależy długość i jakość naszego życia. Od dawna wiadomo, że tłuszcz w szczególności pochodzenia zwierzęcego spożywany w nadmiernych ilościach zagraża poważnym chorobom układu naczyniowego i serca. Ich konsekwencją może być również wcześniejszy rozwój demencji.< Dieta wpływa na ryzyko zachorowania na Alzheimera

Dieta wpływa na ryzyko zachorowania na Alzheimera

Experto24.pl

Od tego co jemy bezpośrednio zależy długość i jakość naszego życia. Od dawna wiadomo, że tłuszcz w szczególności pochodzenia zwierzęcego spożywany w nadmiernych ilościach zagraża poważnym chorobom układu naczyniowego i serca. Ich konsekwencją może być również wcześniejszy rozwój demencji.

Wcześniejsze badania wykazały, że to, co jemy, w znaczący sposób wpływa na nasze możliwości poznawcze. Niemniej jednak brakowało dotychczas analizy wpływu konkretnych rodzajów pożywienia na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera (AD).

Jennifer Bayer-Carter z Veterans Affairs Puget Sound Health Care System w Seattle wraz z kolegami porównywała wpływ diety bogatej w nasycone tłuszcze i proste węglowodany oraz diety niskotłuszczowej i niskocukrowej na możliwości poznawcze 20 zdrowych i 29 cierpiących na łagodną demencję osób w podeszłym wieku.

Badanie trwało 4 tygodnie; 24 uczestników stosowało dietę wysokotłuszczową i bogatą w węglowodany, a 25 uczestników dietę o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów prostych. Naukowcy sprawdzali zdolności poznawcze uczestników w testach pamięci, a także badali poziom biomarkerów choroby Alzheimera takich jak insulina, cholesterol, poziom glukozy i lipidów we krwi i płynie mózgowordzeniowym.

Otrzymane wyniki różniły się znacząco pomiędzy grupą zdrowych uczestników, a grupą osób z łagodną demencją. U zdrowych uczestników dieta niskotłuszczowa i niskocukrowa powodowała obniżenie niektórych markerów AD i poziom cholesterolu we krwi. U osób z objawami demencji ta sama dieta zwiększała poziom markerów. Ponadto „zdrowa” dieta poprawiała wyniki testu pamięci wzrokowej w obydwu badanych grupach.

Zdaniem autorów pracy wyniki wskazują, że u osób zdrowych dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko zachorowania na alzheimera, oraz że wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych w celu zmniejszenia ryzyka choroby musi nastąpić zanim pojawią się pierwsze objawy demencji.

Źródło: PAP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy urazy głowy sprzyjają demencji https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/czy-urazy-glowy-sprzyjaja-demencji.html 5a0475153e47cf78f720b8bfbc1b3878 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Urazy głowy mogą powodować przedwczesny rozwój demencji. Niektóre dyscypliny sportu w szczególności te najbardziej kontaktowe jak boks, football w szczególności narażone są na tego typu kontuzje. Nie zapominajmy jednak, że urazu możemy doznać również np. podczas jazdy na rowerze, czy zjeżdżania na nartach. Zabezpieczajmy się więc stosując podczas aktywności sportowych odpowiednich kasków.< Czy urazy głowy sprzyjają demencji

Czy urazy głowy sprzyjają demencji

Experto24.pl

Urazy głowy mogą powodować przedwczesny rozwój demencji. Niektóre dyscypliny sportu w szczególności te najbardziej kontaktowe jak boks, football w szczególności narażone są na tego typu kontuzje. Nie zapominajmy jednak, że urazu możemy doznać również np. podczas jazdy na rowerze, czy zjeżdżania na nartach. Zabezpieczajmy się więc stosując podczas aktywności sportowych odpowiednich kasków.

Specjaliści już wcześniej zaobserwowali związek pomiędzy demencją a kontaktowymi sportami, w których dochodzi do powtarzających się uderzeń w głowę – chodzi między innymi o boks i piłkę nożną. Później wyszło na jaw, że także inne urazy głowy sprzyjają demencji.

Teraz naukowcy szkoccy z Southern General Hospital w Glasgow oraz amerykańscy – z University of Pennsylvania jako pierwsi znaleźli fizyczne nieprawidłowości w tkance mózgowej osób, które przeżyły uraz głowy.

Badaniom poddano 39 osób, które wróciły do zdrowia po urazie głowy oraz 39 innych, którym taki uraz nigdy się nie przydarzył. Badania obrazowe wykryły widoczne nieprawidłowości u co trzeciej osoby po urazie mózgu – przypominały one zmiany występujące u osób starszych, zwłaszcza tych z chorobą Alzheimera. Prawdopodobnie uraz głowy zapoczątkowuje proces uszkadzający mózg w inny sposób.

Dalsze badania mogłyby pomóc w poznaniu tego procesu i ewentualnym znalezieniu środków zaradczych. Dr William Stewart, który kierował zespołem z Glasgow, zwraca uwagę, że większość prac dotyczących demencji opiera się na badaniu osób, u których już się rozwinęła, podczas gdy wciąż nie wiadomo, w jaki sposób do niej dochodzi. Dlatego badania osób po urazie mózgu to obiecujący kierunek.

Tylko w Wielkiej Brytanii urazom głowy ulega około 150 tys. osób rocznie.

Źródło: PAP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Sok z buraków chroni mózg przed demencją https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/sok-z-burakow-chroni-mozg-przed-demencja.html 94a2c8b1af811c9ffc71815bd0744182 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Wypijanie pół litra soku z buraków co dnia poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku – informuje specjalistyczne pismo „Nitric Oxide: Biology and Chemistry”. < Sok z buraków chroni mózg przed demencją

Sok z buraków chroni mózg przed demencją

Experto24.pl

Wypijanie pół litra soku z buraków co dnia poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku – informuje specjalistyczne pismo „Nitric Oxide: Biology and Chemistry”.

Już wcześniej pojawiło się kilka prac dowodzących, że regularne picie soku z buraków może obniżać ciśnienie krwi i poprawiać wydolność fizyczną. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem w Północnej Karolinie wykazały, że spożywanie ok. pół litra tego napoju dziennie może szybko poprawić krążenie krwi w mózgu.

„W miarę starzenia się, niektóre obszary mózgu stają się gorzej ukrwione i dotlenione. Uważa się, że ma to związek z pogorszeniem sprawności intelektualnej oraz rozwojem demencji” – tłumaczy kierujący badaniami Daniel Kim-Shapiro.

Buraki, podobnie jak seler, kapusta czy inne warzywa liściaste, w tym szpinak i niektóre odmiany sałaty, zawierają wysokie stężenie azotanów, które bakterie obecne w jamie ustnej przekształcają w azotyny. Związki te pełnią ważną rolą w tkankach niedotlenionych, powstaje z nich bowiem tlenek azotu rozszerzający naczynia krwionośne, a przez to poprawiający dopływ krwi i tlenu.

Badania – oparte o odpowiednią dietę – przeprowadzono w grupie osób w wieku 70 lat i więcej. Zdaniem ich autorów,, wyniki badań sugerują, że azotany dostarczane z dietą mogą poprawiać krążenie krwi w rejonach mózgu odpowiedzialnych za wyższe czynności psychiczne, a przez to spowolnić rozwój demencji w starszym wieku.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
U osób, które dużo piją i palą, wcześniej rozwija się Alzheimer https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/u-osob-ktore-duzo-pija-i-pala-wczesniej-rozwija-sie-alzheimer.html c2fdd69ae0000a1424e49d7ac1a29193 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Osoby, które piją dużo alkoholu i dużo palą, zaczynają cierpieć na alzheimera o kilka lat wcześniej niż osoby palące i pijące mniej – wynika z informacji zamieszczonej w serwisie internetowym EurekAlert.< U osób, które dużo piją i palą, wcześniej rozwija się Alzheimer

U osób, które dużo piją i palą, wcześniej rozwija się Alzheimer

Experto24.pl

Osoby, które piją dużo alkoholu i dużo palą, zaczynają cierpieć na alzheimera o kilka lat wcześniej niż osoby palące i pijące mniej – wynika z informacji zamieszczonej w serwisie internetowym EurekAlert.

Naukowcy z Centrum Medycznego Mount Sinai w Miami Beach (stan Floryda) przeprowadzili badania w grupie 938 osób w wieku 60 lat i starszych. Zebrano dane na temat ich doświadczeń z paleniem oraz piciem alkoholu. Sprawdzono też czy pacjenci posiadali gen zwiększający ryzyko wystąpienia alzheimera – tj. wariant E4 genu ApoE. Wiadomo, że u posiadaczy tego wariantu choroba Alzheimera rozwija się w młodszym wieku niż u tych, którzy go nie mają.

Okazało się, że u osób, które piły duże ilości alkoholu, tj. ponad dwa napoje alkoholowe (napój alkoholowy odpowiada jednemu małemu piwu lub kieliszek wina) na dzień, alzheimer rozwijał się o ok. 5 lat wcześniej niż u osób pijących mniej. Z kolei pacjenci palący dużo papierosów, tj. minimum paczkę dziennie, zaczynali mieć objawy tej choroby o ponad 2 lata wcześniej, niż pacjenci wypalający mniej. U posiadaczy wariantu E4 genu ApoE choroba Alzheimera pojawiała się ok. 3 lata wcześniej, niż u osób bez tego wariantu.

Uczestnicy badania, którzy mieli wszystkie trzy czynniki ryzyka alzheimera, tj. dużo pili, palili i mieli wariant ApoE E4, choroba rozwijała się o 8,5 roku wcześniej (w wieku 68,5 lat), niż u osób bez żadnego z tych czynników ryzyka (w wieku 77 lat).

„W naszej pracy zaobserwowaliśmy, że picie dużych ilości alkoholu w połączeniu z paleniem dużych ilości papierosów obniża wiek wystąpienia alzheimera o 6-7 lat” – komentuje biorący udział w badaniach Ranjan Duara. Jego zdaniem, dowodzi to, że palenie i picie można zaliczyć do grupy najważniejszych czynników ryzyka alzheimera, które można modyfikować.

Odkrycie to jest bardzo ważne, jeśli uwzględni się wyliczenia, które mówią, że gdyby udało się opóźnić wystąpienie objawów alzheimera o 5 lat, to liczba osób cierpiących na to schorzenie w dowolnym okresie czasu zmniejszyłaby się o 50 proc. Alzheimer jest obecnie jedną z najczęstszych, wyniszczających pacjenta chorób neurologicznych. Objawia się stopniowym pogorszeniem pamięci i innych zdolności intelektualnych oraz zmianami w osobowości.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zielona herbata chroni przed demencją https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/zielona-herbata-chroni-przed-demencja.html b561febbe6037cfb5ea6f7df1148465a Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl O pozytywnym wpływie picia zielonej herbaty, mówi się już od dawna. Do szerokiej listy jej profilaktycznego działania dołączyła również choroba alzheimera i prewencja rozwoju demencji. Warto więc włączyć jej kilka filiżanek do codziennej diety. < Zielona herbata chroni przed demencją

Zielona herbata chroni przed demencją

Experto24.pl

O pozytywnym wpływie picia zielonej herbaty, mówi się już od dawna. Do szerokiej listy jej profilaktycznego działania dołączyła również choroba alzheimera i prewencja rozwoju demencji. Warto więc włączyć jej kilka filiżanek do codziennej diety.

Regularne picie zielonej herbaty chroni mózg przed Alzheimerem i innymi formami starczej demencji – twierdzą naukowcy z Newcastle i Dundee, których ustalenia zamieszcza publikacja „Phytomedicine”.

Inną zaletą herbaty, którą upowszechniono w starożytnych Chinach jest ochrona organizmu przed chorobą nowotworową. Zielona herbata spowalnia rozrastanie się komórek rakowych.

Badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle prowadzone we współpracy ze szkockim instytutem badań nad uprawami zbóż z Dundee miały na celu ustalenie, czy zdrowotne właściwości zielonej herbaty zaobserwowane po jej świeżym zaparzeniu działają po jej przetrawieniu przez organizm. Wynik okazał się pozytywny.

„Organizm przyswaja sobie zieloną herbatę dzięki enzymom w jelicie. Substancje chemiczne wytwarzane w procesie trawienia są bardziej skuteczne przeciw czynnikom pobudzającym rozwój Alzheimera niż zielona herbata w nieprzetrawionej postaci” – wskazuje dr Ed Okello, zaangażowany w badaniach.

Dwa związki odgrywają istotną rolę w rozwoju Alzheimera: nadtlenek wodoru – nieorganiczny związek z grupy nadtlenków i białko znane jako beta-amyloid.

Wcześniejsze badania wykazały, iż polifenole – organiczne związki z grupy fenoli występujące w czarnej i zielonej herbacie wiążą się z toksycznymi składnikami chroniąc komórki mózgowe. Po wchłonięciu przez organizm polifenole rozkładają się wytwarzając mieszankę związków i to właśnie one były tematem badań naukowców z Newcastle i Dundee.


Wiele polifenoli wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób.

Źródło: PAP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Opowieści poprawiają życie chorych z demencją https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/opowiesci-poprawiaja-zycie-chorych-z-demencja.html 1f6cfd26fe927709b40d03a355aa3fd6 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Jak donoszą naukowcy z uniwersytetu w Missouri, stymulacja wyobraźni, poprzez zachęcanie chorych do snucia wszelkiego rodzaju opowieści przynosi mierzalne korzyści kliniczne. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich aktywności naszym podopiecznym.< Opowieści poprawiają życie chorych z demencją

Opowieści poprawiają życie chorych z demencją

Experto24.pl

Jak donoszą naukowcy z uniwersytetu w Missouri, stymulacja wyobraźni, poprzez zachęcanie chorych do snucia wszelkiego rodzaju opowieści przynosi mierzalne korzyści kliniczne. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich aktywności naszym podopiecznym.

Demencja należy do najbardziej znaczących zagrożeń zdrowotnych i społecznych. Liczba osób z tym schorzeniem rośnie głównie dlatego, że ludzie żyją coraz dłużej. Specjaliści prognozują, że w 2030 roku ma być dwa razy więcej osób z demencją niż obecnie, a w 2050 – trzy razy więcej.

Typowe dla choroby Alzheimera są zmiany nastroju i zachowania, dezorientacja, utrata pamięci, trudności z chodzeniem i mówieniem. Podawanie leków nie zawsze przynosi wyraźną poprawę.

Zespół prof. Lorraine Philips z University of Missouri wypróbował niewymagającą leków terapię TimeSlips, która poprawia zdolności komunikacyjne pacjentów i ma na nich pozytywny wpływ. Metoda opiera się na wspólnym tworzeniu przez grupę krótkich historii, z wykorzystaniem wyobraźni pacjentów. Inspiracją są humorystyczne obrazki prezentowane przez pomocników, którzy notują wypowiedzi pacjentów i kierują powstawaniem opowieści.

Podczas badań Philips i jej koledzy stosowali godzinne sesje TimeSlips, dwa razy w tygodniu przez sześć kolejnych tygodni. Zajęcia dały osobom z demencją wiele przyjemności i poprawiły komunikację międzyludzką. Korzystny wpływ na samopoczucie utrzymywał się przez kilka tygodni po zakończeniu sesji.

TimeSlips pozwala osobom z niewielką i umiarkowaną demencją na wchodzenie w interakcje z innymi, zachęca do aktywności, pozwala rozpoznawać i tworzyć. Korzystanie z metody jest łatwe, a jej wprowadzenie – tanie. Opiekunowie mogą się zajmować jednocześnie dużą liczbą pacjentów i nie muszą znać się na sztuce, muzyce czy innych rodzajach twórczości, czego wymagały dotychczasowe zajęcia terapii poprzez sztukę.

Źródło: Pap

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Środki przeciwbólowe uspokajają chorych na demencję https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/srodki-przeciwbolowe-uspokajaja-chorych-na-demencje.html 7dbd6516761c21e2d9a7031d89f3bac9 Mon, 18 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W Polsce leki przeciw psychotyczne są nadużywane przez lekarzy w leczeniu choroby Alzheimera. W szczególności leki pierwszej generacji, najczęściej stosowane u osób w wieku podeszłym, charakteryzuje wyjątkowo niekorzystny profil objawów niepożądanych. Porozmawiajmy więc z prowadzącym lekarzem psychiatrą, czy rzeczywiście są one niezbędne i czy nie warto zastosować leków lepiej tolerowanych. < Środki przeciwbólowe uspokajają chorych na demencję

Środki przeciwbólowe uspokajają chorych na demencję

Experto24.pl

W Polsce leki przeciw psychotyczne są nadużywane przez lekarzy w leczeniu choroby Alzheimera. W szczególności leki pierwszej generacji, najczęściej stosowane u osób w wieku podeszłym, charakteryzuje wyjątkowo niekorzystny profil objawów niepożądanych. Porozmawiajmy więc z prowadzącym lekarzem psychiatrą, czy rzeczywiście są one niezbędne i czy nie warto zastosować leków lepiej tolerowanych.

Nadmierne pobudzenie i agresja to częste objawy demencji. Wielu lekarzy przepisuje wówczas leki antypsychotyczne, które jednak działają zbyt silnie, mogą nasilić objawy demencji oraz zwiększyć ryzyko udaru a nawet śmierci. Tylko w Wielkiej Brytanii co roku niepotrzebnie przepisuje się leki antypsychotyczne około 150 tys. pacjentów.

Naukowcy z Kings College w Londynie wraz z norweskimi kolegami podejrzewali, że gwałtowne zachowania starszych osób często mogą mieć związek z bólem, którego pacjenci nie są w stanie wyrazić w inny sposób.

Przeprowadzone w norweskich domach opieki badania objęły 352 osoby z umiarkowaną i ciężką demencją. Połowie z nich podawano środki przeciwbólowe przy każdym posiłku, pozostałe dostawały dotychczasowe leki. Po ośmiu tygodniach w grupie dostającej leki przeciwbólowe odnotowano zmniejszenie o 17 proc. objawów pobudzenia – była to większa poprawa niż po środkach antypsychotycznych.

Zdaniem autorów badań właściwe leczenie bólu może zmniejszyć ilość przepisywanych leków antypsychotycznych. Jak wyjaśnia prof. Clive Ballard, w przypadku pacjentów z demencją, ból jest bardzo często źle leczony ze względu na trudności z jego rozpoznawaniem. Leki przeciwbólowe mogą podnieść jakość życia tych osób, jednak muszą być przyjmowane pod nadzorem lekarza.

Źródło: PAP

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Skanowanie mózgu najlepsze w diagnozowaniu choroby Alzheimera https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/skanowanie-mozgu-najlepsze-w-diagnozowaniu-choroby-alzheimera.html 4d9b1481770dfb10c0b0989a99bcc89e Fri, 15 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Testy pamięci i pozytonowa tomografia emisyjna mózgu pozwalają najbardziej dokładnie ocenić ryzyko zachorowania na Alzheimera u osób z problemami poznawczymi – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Neurology”.< Skanowanie mózgu najlepsze w diagnozowaniu choroby Alzheimera

Skanowanie mózgu najlepsze w diagnozowaniu choroby Alzheimera

Experto24.pl

Testy pamięci i pozytonowa tomografia emisyjna mózgu pozwalają najbardziej dokładnie ocenić ryzyko zachorowania na Alzheimera u osób z problemami poznawczymi – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Neurology”.

W ramach projektu o nazwie Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative amerykańscy naukowcy badali 85 osób (w wieku od 55 do 90 lat) cierpiących na tzw. łagodne zaburzenia poznawcze (z ang. mild cognitive impairment – MCI). W trakcie trwania badania (prawie 2 lata) 28 osób zachorowało na alzheimera.

Uczestników badano przy pomocy testu pamięci epizodycznej (polega na zapamiętywaniu listy słów), ponadto wykonano im badania krwi, żeby określić wariant genu APOE (związanego z chorobą Alzheimera) oraz rezonans magnetyczny mózgu (MRI) w celu sprawdzenia wielkości hipokampa – części mózgu odpowiedzialnej za naukę i pamięć.

Dodatkowo badano poziom białek zaangażowanych w rozwój choroby Alzheimer’a beta-amyloidu i białka tau, a także zobrazowano mózgi za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), żeby sprawdzić czy nie ma żadnych niepokojących zmian metabolicznych.

Każdy z zastosowanych testów niezależnie jest używany do diagnozy alzheimera, jednak do tej pory ich skuteczność nie została nigdy porównana. Okazało się, że uczestnicy z niepokojącymi wynikami tomografii emisyjnej (PET) i słabym wynikiem testu pamięci epizodycznej mieli 12 krotnie podwyższone ryzyko zachorowania na alzheimera w porównaniu do osób, które wypadły w tych dwóch testach dobrze.

Jak podkreślają autorzy pracy ponieważ nie wszyscy ludzie z MCI chorują ostatecznie na alzheimera, a w rozmaitych testach wypadają różnie, potrzeba opracowania narzędzia diagnostycznego jest duża.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy sprawność fizyczna powstrzymuje Alzheimera https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/czy-sprawnosc-fizyczna-powstrzymuje-alzheimera.html 45b9be3305907be8f235f530ffd0adb7 Fri, 15 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera – wynika z badań szkoły medycyny uniwersytetu w Kansas publikowanych w specjalistycznym piśmie „Neurology”.< Czy sprawność fizyczna powstrzymuje Alzheimera

Czy sprawność fizyczna powstrzymuje Alzheimera

Experto24.pl

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera – wynika z badań szkoły medycyny uniwersytetu w Kansas publikowanych w specjalistycznym piśmie „Neurology”.

Badania przeprowadzone na 121 osobach po 60. roku życia (z czego połowa miała wczesne objawy choroby) wykazały, że ci spośród chorych, którzy odznaczali się mniejszą sprawnością fizyczną mieli czterokrotnie więcej oznak kurczenia się mózgu niż ci, którzy byli fizycznie sprawni.

Związku pomiędzy rozmiarem mózgu a uprawianiem ćwiczeń fizycznych nie zaobserwowano wśród grupy przebadanych osób, które nie były chore na Alzheimera.

Kurczenie się mózgu jest wskaźnikiem postępu choroby, oddziaływuje negatywnie m. in. na pamięć i zdolności poznawcze.

„Osoby na wczesnym etapie choroby Alzheimera mogą dłużej zachować funkcje mózgu uprawiając regularne ćwiczenia fizyczne, a potencjalnie nawet zmniejszyć ilość utraconej masy mózgowej” – uważa cytowany przez BBC profesor Jeffrey Burns z uniwersytetu w Kansas.

„Ćwiczenia pobudzają ukrwienie mózgu, dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek mózgowych. To tłumaczy, dlaczego postęp demencji następuje wolniej u osób fizycznie sprawnych. Ćwiczenia są także dobre dla serca, zaś zdrowe serce, to zdrowy umysł” – uważa Susanne Sorensen, która kieruje brytyjskim stowarzyszeniem Alzheimer’s Society.

700 tys. osób w W. Brytanii cierpi na chorobę Alzheimera. Ich liczba rośnie w miarę wydłużania się średniej życia i wzrostu proporcji ludzi starszych do ogółu społeczeństwa.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne artykuły:

Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć

Ćwiczenia usprawniające funkcje poznawcze

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/choroby-i-dolegliwosci/alzheimer/czy-wysilek-fizyczny-poprawia-pamiec.html 7fea73c17476d4508ea5a81cf962b85a Fri, 15 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomagać przy lekkich zaburzeniach pamięci u dorosłych. Grupa naukowców z uniwersytetu w Melbourne zbadała wpływ zestawu ćwiczeń wykonywanych w domu na problemy z pamięcią wśród 128 ochotników powyżej 50 lat. U biorących udział w badaniu zauważono pewną poprawę w wykonywaniu zadań umysłowych.< Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć

Czy wysiłek fizyczny poprawia pamięć

Experto24.pl

Badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomagać przy lekkich zaburzeniach pamięci u dorosłych. Grupa naukowców z uniwersytetu w Melbourne zbadała wpływ zestawu ćwiczeń wykonywanych w domu na problemy z pamięcią wśród 128 ochotników powyżej 50 lat. U biorących udział w badaniu zauważono pewną poprawę w wykonywaniu zadań umysłowych.

Demencja już obecnie jest poważnym problemem. Przewiduje się natomiast, że na całym świecie liczba osób z chorobą Alzheimera, jej najpowszechniejszą formą, za pół wieku będzie czterokrotnie wyższa.

Najnowsze badanie skupiło się na lekkich zaburzeniach umysłowych, czyli takich problemach z pamięcią, które nie utrudniają życia codziennego. Nie zawsze są one początkiem demencji, natomiast często podwyższają ryzyko pojawienia się tej choroby.

Przez 24 dni niektórzy ochotnicy wykonywali trzy 50-minutowe serie średniej intensywności ćwiczeń, np. chodzili. Inni mieli nie zwiększać swojej aktywności fizycznej.

Po 24 dniach osoby, które ćwiczyły uzyskały lepsze wyniki na teście sprawności umysłowej i odnotowano u nich mniej oznak demencji. Pozytywny wpływ ćwiczeń utrzymywał się jeszcze przez 12 miesięcy po ich zaprzestaniu.

Wysiłek fizyczny jest zdrowy dla układu krążenia i może również poprawiać działanie umysłu dzięki dostarczaniu większej ilości krwi do mózgu.

Dr Susanne Sorensen, kierownik badań w Alzheimer’s Society (Towarzystwo Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera), twierdzi, że „regularny wysiłek fizyczny jest najlepszą metodą na obniżenie ryzyka demencji oraz może pomóc spowolnić jej postępowanie”.

„Potrzebne są kolejne badania, które będą miały na celu sprawdzenie, czy wysiłek fizyczny również zapobiega rozwijaniu się demencji u osób z lekkimi zaburzeniami umysłowymi” – ocenia Dr Sorensen.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>