Jak stosować leki przeciwbólowe przy bólach stawów

Data: 15-12-2014 r.

Przy bólach stawów większość z nas bez zastanowienia sięga po leki przeciwbólowe lub dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Niestety, dłuższe ich przyjmowanie powoduje niepożądane skutki uboczne.

Trzeba wiedzieć, że leki przeciwbólowe mają wiele działań niepożądanych i dlatego przy dłuższym ich stosowaniu należy kontrolować funkcje nerek i wątroby oraz zwracać uwagę na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poza tym, zażywając NLPZ starszej generacji (aspirynę, ketoprofen, piroksikam), trzeba równocześnie przyjmować leki, które działają osłonowo na żołądek.Skuteczność poszczególnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest właściwie porównywalna, ale różne osoby różnie na nie reagują.

 

Lekami tzw. pierwszego rzutu są niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol oraz leki z grupy silnych opioidów, takich jak: pochodne morfiny, fentanyl, buprenorfina. Opioidy są wydawane tylko na receptę.

Przy zwalczaniu bólu konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad.

  1. Wybierz dla siebie lek, który najszybciej przynosi ulgę
  2. Nawet wtedy, gdy ból nie ustąpił całkowicie, nie wolno przekraczać dawki dobowej, określonej przez producenta (informacja o tym jest na opakowaniu lub w ulotce).
  3. Nie należy stosować jednocześnie dwóch lub więcej leków z tej samej grupy, ponieważ rośnie wówczas ryzyko wystąpienia nasilonych działań niepożądanych bez zwiększania skuteczności leczenia.
  4. Dobrze jest stosować naprzemiennie leki przeciwbólowe, np. 2 tygodnie pracetamol lub nimesulid, a później, np. mieloksykam lub diclofenak, ketoprofen. Pozwoli to zregenerować się wątrobie w pierwszym przypadku i nerkom w drugim. Także błona śluzowa żołądka będzie się mogła zregenerować.
  5. Jeżeli leki dostępne bez recepty nie przynoszą oczekiwanej ulgi, poproś lekarza o inny specyfik. W niektórych schorzeniach reumatologicznych, aby złagodzić ból, konieczne jest zażywanie sterydów, ale o rodzaju leku i dawce zawsze decyduje lekarz.
  6. Jeżeli stale przyjmujesz leki, np. przeciw nadciśnieniu, powiedz o tym lekarzowi, aby mógł wybrać taki lek przeciwbólowy, który nie będzie wchodził w interakcję z lekiem na serce.
  7. Jeżeli przyjmujesz suplementy diety, poinformuj o tym lekarza, aby dobrał właściwy dla Ciebie lek przeciwbólowy.
  8. Gdy bóle reumatyczne są niewielkie, można je łagodzić maścią lub żelem przeciwbólowym.
Agata Byszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36287 )
Array ( [docId] => 36287 )