Kontuzje stawowe - skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia

Autor: Anna Kowalska
Data: 04-12-2014 r.

Kontuzje stawów częściej zdarzają się zimą, bo na śliskiej ulicy czy chodniku łatwo o upadek. Ale do skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia stawu może dojść też np. gdy uprawiamy jakiś sport czy sprzątamy mieszkanie. Jak radzić sobie z takimi urazami?

Jak postępować przy zwichnięciu

Zwichnięcie polega na przesunięciu wobec siebie kości tworzących staw, co jest wynikiem uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Zwichnięciu ulegają najczęściej stawy: skokowe, kolanowe i barkowe. Tracą one swój normalny kształt i stają się bardzo bolesne. Często też wokół stawu pojawia się siniak, co świadczy tym, że wewnątrz doszło do zniszczenia naczyń i wylewu krwi.

Nie wolno nastawiać stawu samodzielnie ze względu na możliwość uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Staw należy unieruchomić i jak najszybciej dotrzeć do szpitala (maksimum w ciągu 2 godzin). Zwichnięcie wymaga nastawienia, które jest z reguły łatwe, gdy wykonuje się je w ciągu 1–2 godzin od urazu. Później przykurcz i obrzęk mięśni utrudniają tę manipulację. Uwaga, zaniedbanie kontuzji może się zakończyć martwicą tkanek.

Jak postępować przy stłuczeniu

Stłuczenie jest najmniej groźnym urazem. Objawia się miejscowym bólem, lekkim obrzękiem i zasinieniem skóry (w chwili urazu drobne naczynia pod skórą pękają i krew z nich wylewa się do okolicznych tkanek). Stłuczenie najczęściej dotyczy stawów: kolanowych i łokciowych.

Zazwyczaj wystarcza kilkudniowe unieruchomienie stawu bandażem elastycznym i odciążanie go. Pomóc mogą okłady (np. z Altacetu) i nakładanie maści zawierającej arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca. Uwaga, stłuczenie kolana może się zakończyć uszkodzeniem łąkotki lub tzw. wodą w kolanie, czyli wysiękiem do wnętrza stawu.

Jak postępować przy skręceniu

Skręcenie polega na nadmiernym rozciągnięciu, naderwaniu, a nawet całkowitym zerwaniu więzadeł stawowych. Skręcenie może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł chrząstki stawowej, a w ekstremalnych przypadkach także kości.

Najbardziej podatne na urazy są stawy: skokowy, kolanowy i nadgarstek. Uraz ten jest często lekceważony, a wtedy, po niedługim czasie, odnawia się, bo więzadła utraciły dawną elastyczność, są dłuższe i nie trzymają stawu we właściwym położeniu. Jeśli skręcenie nie będzie opatrzone przez lekarza, może dojść do stałej destabilizacji stawu, której następstwem będzie przedwczesne jego zużycie, czyli artroza.

Należy przyłożyć na staw zimny okład i owinąć bandażem elastycznym. Na skręcenia nie przykłada się gorących kompresów. Jeżeli obrzęk i ból narastają – trzeba zgłosić się do lekarza. Konieczne może się okazać założenie gipsu, by więzadła mogły się zregenerować.

Anna Kowalska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36164 )
Array ( [docId] => 36164 )