Latem wzmocnij kości

Data: 30-07-2013 r.

Mocne kości nie są nam dane raz na zawsze. Z wiekiem stają się coraz bardziej kruche i podatne na złamania. Ten proces możemy jednak opóźnić. Lato to najlepszy czas na proste działania „z miłości do kości".

Gdybyśmy zważyli kości nowo narodzonego dziecka, okazałoby się, że ważą około 1 kilograma. Potem nasz szkielet rośnie, wzmacnia się i gdy mamy 20 lat, waży średnio 15-20 kilogramów. Tak zwaną szczytową masę kostną - czyli najmocniejsze kości - osiągamy między 20. a 25. rokiem życia. Ten wysoki poziom utrzymuje się jeszcze przez mniej więcej 10 lat.

Potem kości zaczynają „tracić na wadze”, średnio niemal 1 proc. masy rocznie. Jest to proces naturalny i trwa aż do śmierci. Tempo demineralizacji kości może być szybsze, np. u kobiet po menopauzie czy u osób nadużywających alkoholu. Albo też wolniejsze - jeśli prawidłowo się odżywiamy, więcej ruszamy, spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu.

Dieta to podstawa

W diecie sprzyjającej kościom bardzo ważny jest wapń, dlatego trzeba pić mleko i jadać jego przetwory. W codziennym menu powinny się znaleźć 1-2 kubki jogurtu lub kefiru oraz szklanka mleka. A ponadto solidny plaster białego sera i plasterek żółtego.

Kupując produkty nabiałowe wybieraj te, które mają minimum 2 proc. tłuszczu. Chodzi bowiem o to, żeby organizm przyswoił z nich również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - w tym bezcenną dla kości witaminę D.

Kości lubią słońce

Kościom potrzebna jest także witamina D, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia nawet do 80 procent! Witamina D powstaje m.in. w naszej skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych. Wniosek płynie stąd jeden - powinniśmy codziennie spędzać trochę czasu na słońcu. Nie musisz leżeć plackiem na plaży; wystarczy 15-20-minutowy spacer w parku. A jeszcze lepiej jakiś sport albo ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu. To i dawka ruchu, i witaminy D. Warto wiedzieć, że promienie UV docierają do nas także wtedy, gdy niebo jest nieco zachmurzone. W niezbyt słoneczne dni również chodźmy na spacer.

Tylko bez używek

Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz picie wielu filiżanek kawy dziennie – tego kości nie lubią. Używki powodują bowiem, że wapń szybciej „ucieka” z organizmu wraz z moczem. Nieprzyjazna kościom jest również kofeina, która znajduje się w tzw. napojach energetyzujących oraz napojach typu cola. O wiele większe korzyści dla organizmu wynikną z picia niegazowanej wody mineralnej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29231 )
Array ( [docId] => 29231 )