Sprawdź czy masz nadciśnienie

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Nadciśnienie to choroba układu krążenia na skutek której w świetle tętnic panuje zwiększone ciśnienie krwi. Choroba ta jest przewlekła i wymaga leczenia. Nieleczona prowadzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a także do udarów. Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego w dorosłej populacji jest znaczna i sięga ponad 30%.

Jak dowiedzieć się czy choroba ta dotyczy nas? Podstawowym badaniem stosowanym przy rozpoznaniu choroby nadciśnieniowej jest kilkukrotny pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Pomiaru należy dokonać w spoczynku, nie po intensywnym wysiłku. Na pół godziny przed badaniem nie jedz obfitych posiłków, nie pij alkoholu i nie pal tytoniu. Ciśnienie mierz w pozycji siedzącej bądź leżącej a mankiet ciśnieniomierza umieść na wysokości serca.

Często pacjenci zastanawiają się na której ręce mierzyć ciśnienie. Podczas pierwszego badania ciśnienie należy sprawdzić na obu kończynach górnych, ponieważ jego wartości mogą nieco różnić się. W kolejnych pomiarach decydujemy się na rękę, na której pomiar wskazał większe wartości.

Najdokładniejszy pomiar uzyskasz mierząc ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza rtęciowego. W praktyce takie ciśnieniomierze znajdują się w gabinetach lekarskich a chorzy korzystają z aparatów elektronicznych. W takim przypadku warto na wizytę lekarską zabrać ze sobą swój aparat i porównać wyniki.

Pamiętaj, że najbardziej wiarygodne pomiary to pomiary z mankietem założonym na przedramieniu a nie na nadgarstku, a sam aparat należy okresowo kalibrować.

 

Prawidłowe ciśnienie to ciśnienie mniejsze niż 14/90 mmHg. Chorobę nadciśnieniową rozpoznajemy gdy wartości większe lub równe 14/90 utrzymują się długotrwale.

W rozpoznaniu należy pamiętać o tak zwanym nadciśnieniu białego fartucha. Jest to sytuacja, w której wartości ciśnienia zawyżone są tylko z powodu obawy i/lub ciekawości pacjenta. Wówczas najlepiej zastosować tak zwany Holter ciśnieniowy. Jest to przyrząd, który całodobowo monitoruje zmiany ciśnienia tętniczego krwi. Na jego podstawie można precyzyjnie ustalić leczenie.

Na koniec warto zaznaczyć, że jedna trzecia chorujących na nadciśnienie nie zdaje sobie z tego sprawy. Nadciśnienie nie boli, a zdarza się, że pierwszym jego objawem jest zawał mięśnia sercowego. Nie czekaj więc i zmierz ciśnienie w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli nie posiadasz w domu aparatu, zgłoś się do najbliższej przychodni.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29237 )
Array ( [docId] => 29237 )