Jakie objawy mogą świadczyć o raku piersi

Kategoria: Nowotwory
Autor: Milewska Joanna
Data: 19-07-2012 r.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie w Polsce rejestruje się ponad 10 tys. nowych zachorowań. Większość przypadków diagnozowana jest dość późno. Dlaczego tak się dzieje, skoro dostępne są bezpłatne badania przesiewowe dla kobiet po 50. roku życia?

Pierś – symbol kobiecości

Pomimo znacznego postępu w wielu dziedzinach medycyny, nadal nie wiemy, jak skutecznie zapobiegać zachorowaniu na raka piersi. Możemy jedynie, poprzez regularne wykonywanie badań obrazowych, wykrywać go w najwcześniejszych stadiach rozwoju, wtedy kiedy jeszcze da się usunąć sam guz, bez amputacji piersi.

Jednak większość kobiet nie korzysta z programu badań przesiewowych, nie zgłasza się na mammografię, myśląc, że problem ten ich nie dotyczy, bo przecież dobrze się czują, nie mają czasu, nie chcą „chodzić po lekarzach”. Nawet zaproszenia imienne, przesyłane do domów pacjentek, zwiększyły frekwencję w badaniach jedynie o kilka procent.

Boją się, że stracą pierś

A co się dzieje w przypadku przypadkowego wyczucia guzka w piersi? Część kobiet natychmiast uda się do lekarza, podejrzewając najgorszy scenariusz. A należy pamiętać, że zdecydowana większość zmian w piersiach ma charakter łagodny. Zmiany guzkopodobne najczęściej są związane z nieregularnością struktury piersi i wynikają przede wszystkim ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Często też mamy do czynienia z nowotworami łagodnymi piersi - gruczolakowłókniakami - twardymi guzkami o gładkich obrysach.

Druga grupa kobiet, bojąc się diagnozy (że może to być rak) i amputacji piersi, zwleka z wykonaniem badań diagnostycznych, tracąc tym samym szansę na pełne wyleczenie.

 

Kiedy podejrzewać raka piersi

Każda kobieta powinna systematycznie, raz w miesiącu, badać sobie piersi. W przypadku stwierdzenia obecności guzka, stwardnienia, miejsca różniącego się konsystencją od otaczających tkanek, asymetrii piersi, powiększenia węzłów chłonnych pod pachą, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych.

W miarę rozrastania się nowotworu, dołączają kolejne objawy, takie jak: wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny, często krwisty wyciek z brodawki, znaczna asymetria piersi. Zawsze powinno budzić niepokój wyczucie węzłów chłonnych w dole pachowym. W bardzo zaawansowanym stadium rozwoju guza, na skórze pojawiają się owrzodzenia, z których sączy się płyn surowiczy, a martwe tkanki ulegają rozkładowi, dając charakterystyczny zapach.

Jak zapobiegać zachorowaniu na raka piersi

Nie ma jednoznacznych wskazówek, co robić, żeby nie zachorować na raka. Znane są jedynie czynniki predysponujące, czyli zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi. Należą do nich przede wszystkim: płeć, wiek, czynniki genetyczne (dziedziczenie genowe), pierwsza ciąża w późnym wieku, wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza.

Nieznacznie zwiększone ryzyko dotyczy też osób z nadwagą, stosujących hormonalną antykoncepcję i hormonalną terapię zastępczą. Kobieta, u której stwierdzono wiele czynników predysponujących podlega większemu prawdopodobieństwu zachorowania na raka piersi, ale nie przesądza o tym, że w przyszłości choroba na pewno się pojawi.

Milewska Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29249 )
Array ( [docId] => 29249 )