Felinoterapia

Autor: Stwora Sylwia
Data: 20-04-2012 r.

Na pewno zauważyłeś, że głaskanie kota uspokaja, poprawia samopoczucie i pozwala zapomnieć choć na chwilę o codziennych problemach. Mimo że powszechnie wiadomo, że jest to zwierzę niezależne, chodzące tylko sobie znanymi ścieżkami, jednak stanowi wspaniałe towarzystwo, a jak się okazuje może też pomóc w walce z wieloma dolegliwościami poprzez felinoterapię.

Felinoterapia czyli terapia kotem

Felinoterapia to połączenie łacińskiego słowa felis oznaczającego kota oraz greckiego therapeia tłumaczonego jako opieka, leczenie. Mówiąc prościej to forma aniamloterapii mającej na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej człowieka poprzez kontakt z kotem. Zwierzę pełni rolę pomostu między pacjentem a terapeutą.

Poprzez głaskanie, przytulanie, zabawę, zabiegi pielęgnacyjne typu czesanie, karmienie, a nawet samo trzymanie czworonoga na kolanach dana osoba ma pozbyć się ograniczeń, lęków, nauczyć się uzewnętrzniać i okazywać uczucia oraz emocje. Zajęcia służą zmniejszeniu u niej poczucia osamotnienia, odosobnienia, a także łatwiejszemu nawiązywaniu kontaktów z drugą osobą, gdyż jednym z elementów terapii jest rozmowa z terapeutą.

Nie każdy kot nadaje się do felinoterapii. Przede wszystkim zwierzę musi mieć ukończony jeden rok życia, gdyż do tego czasu będzie można dostatecznie sprawdzić, czy nadaje się do terapii. Po drugie czworonóg musi umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach, nie bać się psów, krzyków czy hałasu. Musi mieć łagodne usposobienie, lubić dzieci oraz być cierpliwym, zwłaszcza jeśli chodzi o pieszczoty. Niezbędne są ważne szczepienia i świadectwo zdrowia wystawione przez weterynarza.

Komu pomoże felinoterapia

Kocia terapia to forma zajęć dobra dla każdego, niezależnie od wieku czy choroby. Najlepiej sprawdza się w przypadku osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych znerwicowanych, cierpiących na depresje, zaburzenia lękowe, rozchwianie emocjonalne oraz dzieci autystycznych, z zespołem Downa czy ADHD.

Jedynym przeciwwskazaniem dla tej formy zooterapii jest uczulenie na sierść kota, ailufobia, czyli lęk przed kotami oraz nadmierna agresja wobec zwierząt.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29711 )
Array ( [docId] => 29711 )