Jakie właściwości ma melisa

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-09-2012 r.

Kojący i uspokajający wpływ melisy lekarskiej, która posiada mocny cytrynowy zapach, doceniamy szczególnie w momentach silnego stresu. Jednak roślina ta ma szereg innych zastosowań choćby w leczeniu przeziębienia czy grypy.

Melisa dobra na nerwy

Melisa lekarska to przede wszystkim naturalny sposób walki z nadszarpniętymi nerwami i związanymi z tym dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W sytuacjach stresogennych często - oprócz bólów i zawrotów głowy - pojawiają się nudności, wymioty czy biegunki. Znacznie szybciej pracuje również Twoje serce, co niesie za sobą podwyższenie ciśnienia lub bolesne kłucia. Jesteś też bardziej podatny na lęki i stany depresyjne.

Pijąc napar z melisy, skutecznie uspokoisz układ nerwowy i złagodzisz powyższe dolegliwości, a to przeniesie się na poprawę samopoczucia i spokojniejsze spojrzenie na problemy. Relaksujące właściwości melisy zmniejszają także bóle miesiączkowe oraz pozwalają łagodniej przechodzić przez PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), w czasie którego pojawiają się np. niecierpliwość, rozchwianie emocjonalne i bezsenność.

Warto sięgać po nią w przypadku problemów z migrenami.

Melisa dobra na przeziębienia i grypę

Gorąca herbata z melisy lekarskiej jest dobrym środkiem napotnym, dlatego doskonale sprawdza się jako lek obniżający gorączkę przy przeziębieniu, grypie, kaszlu czy katarze. Z kolei właściwości wykrztuśne powodują, że sprawdza się jako reduktor flegmy zalegającej w oskrzelach, jak i środek wspomagający zmniejszenie dolegliwości w astmie. Stosuje się ją także w alergiach, a także przy zwalczaniu oraz zapobieganiu powstawania opryszczki.

 

Specjaliści zalecają stosowanie melisy w leczeniu nadczynności tarczycy, problemach z nietrzymaniem moczu, a także jako pierwszą pomoc w skaleczeniach czy ugryzieniach owadów.

Melisę lekarską, zwaną też rojownikiem można hodować w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach na parapetach okiennych. W ten sposób zawsze będzie pod ręką.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29277 )
Array ( [docId] => 29277 )