Kiedy stosować szałwię

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-09-2012 r.

Szałwię lekarską stosowano w Polsce jako panaceum na wiele dolegliwości. Dorobiła się nawet własnego przysłowia, które mówi, że „śmierć tego nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie”. Sprawdź, kiedy powinieneś sięgać po to zioło.

Szałwia najlepsza na rany i zapalenie gardła

Szałwia przede wszystkim jest wskazana w leczeniu infekcji, zmian ropnych dziąseł i stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Gdy zmagasz się z trudno gojącymi się ranami, stosowanie jej w formie okładów przyspieszy procesy regeneracji zmienionych miejsc, wywołanych otarciami, owrzodzeniami, rozerwaniami, lekkimi oparzeniami, stłuczeniami, skaleczeniami czy innymi ranami na skórze.

Płukanki z szałwii pomogą przy anginie, astmie, bólach zębów czy zapaleniach krtani. W przypadku swędzenia lub opuchlizny wywołanej ugryzieniem przez owada ulgę przyniesie zmiażdżenie lub przeżucie kilku świeżych liści szałwii i przyłożenie przyrządzonej papki lub miazgi.

Szałwia dobra na żylaki i kobiece sprawy

Szałwia polecana jest osobom walczącym z żylakami nóg, podudzi czy odbytu. Powinny zainteresować się nią kobiety mające problem ze skąpymi i nieregularnymi miesiączkami. Jednocześnie pomaga ona walczyć z niekomfortowymi upławami. Ponadto zioła te działają łagodząco na zmiany hormonalne i dolegliwości związane z menopauzą, np. zmniejszają potliwość i obniżają częstotliwość odczuwania uderzeń gorąca.

Wskazana jest także dla matek kończących okres karmienia piersią, gdyż powstrzymuje ona wypływ niechcianego mleka. Dwie szklanki ciepłej herbatki z szałwii lekarskiej pite nieprzerwanie przez 7 dni znacznie osuszy dopływ mleka.

Szałwia na łysienie i problemy z trawieniem

Dodaj szałwię lekarską do swojego menu, jeśli zależy Ci na poprawie i pobudzeniu pracy układu trawiennego lub obniżeniu poziomu cukru we krwi. Skutecznie wspomoże Twoją walkę z nerwicą, depresją, przewlekłym zmęczeniem lub uczuciem wyczerpania i przepracowania.

Pomoże także przy nadmiernej potliwości, zwłaszcza w nocy lub przy pierwszych oznakach łysienia lub łuszczycy.

Należy zachować umiar podczas stosowania szałwii, ponieważ zbyt duża ilość tej rośliny używana przez dłuższy czas może spowodować m.in. wymioty.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29276 )
Array ( [docId] => 29276 )