Czym grozi odwodnienie organizmu

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 25-06-2012 r.

Odwodnienie to stan organizmu, w którym zawartość wody spada poniżej wartości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Stan ten jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Na odwodnienie szczególnie wrażliwe są niemowlęta, dzieci i osoby starsze.

Znamienne jest, że bez wody człowiek nie przeżyje dłużej niż siedem dni. W przypadku długotrwałego odwodnienia uszkodzone zostają narządy wewnętrzne, dochodzi do utraty świadomości a w konsekwencji do zgonu.

Do najczęstszych przyczyn występowania odwodnienia organizmu zalicza się zbyt małą podaż płynów podczas chorób gorączkowych, intensywnego wysiłku fizycznego, biegunki i przyjmowania leków moczopędnych. Innymi przyczynami odwodnienia mogą być niedożywienie, spożywanie dużej ilości alkoholu i kofeiny, zbyt duża lub zbyt mała podaż soli w diecie, uporczywe wymioty, oparzenia, utrata znacznej ilości krwi, przegrzanie organizmu czy wstrząs anafilaktyczny.

Symptomy odwodnienia początkowo są niewidoczne. Dopiero przy utracie większej ilości wody - do 2% masy ciała odczuwamy silne pragnienie i spadek wagi. Przy jeszcze większych spadkach nawodnienia organizmu dołącza ból głowy, suchość w ustach, zmniejszona ilość oddawanego moczu, a w skrajnych przypadkach bezmocz. Gdy ubytek wody przekroczy 15% masy ciała, dochodzi do nieodwracalnych skutków.

Leczenie polega na dodatkowym nawodnieniu organizmu. Stosuje się nawodnienie zewnętrzne i wewnętrzne (dożylne). W warunkach fizjologii przy odwodnieniu odczuwamy pragnienie. U osób starszych odruch ten zostaje osłabiony, dlatego to one szczególnie narażone są na to powikłanie zdrowotne.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29175 )
Array ( [docId] => 29175 )