Jak pomóc osobie, która zemdlała

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 06-08-2012 r.

Omdleniem określamy stan krótkotrwałej utraty świadomości, którego przyczyną jest niedostateczne ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego. Do takiego stanu dochodzi dość często. Według różnych statystyk ocenia się, że około 6% wszystkich osób skierowanych do szpitala trafia tam z powodu omdlenia.

Przyczyny omdleń

Chwilową utratę przytomności najogólniej możemy podzielić na tą pochodzenia naczyniowego i sercowego. Najczęściej mamy do czynienia z tak zwanym omdleniem wazowagalnym. Jego przyczyną jest nagły spadek ciśnienia tętniczego z bradykardią czyli zbyt wolną akcją serca. Do takiego omdlenia dochodzi zazwyczaj w pozycji stojącej wskutek silnych emocji, dużego wysiłku.

Czasami konkretna przyczyna jest trudno uchwytna. Ten rodzaj utraty przytomności może zdarzyć się u całkiem zdrowego człowieka.

Pierwsze objawy omdlenia

Pewne stany jednak predysponują do jego wystąpienia. Wśród najważniejszych można wymienić: niedokrwistość, przebyte urazy i infekcje. Przed utratą przytomności dochodzi do wystąpienia symptomów zwiastujących taki stan. Zazwyczaj odczuwamy narastające osłabienie, uczucie ciemnienia przed oczami, a do tego występuje bladość i intensywne pocenie się. Następnie dochodzi do obniżenia napięcia mięśni i w efekcie człowiek upada na ziemię. Na szczęście utrata przytomności jest krótkotrwała, a chory po kilku minutach wraca do siebie.

Powtarzające się omdlenia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Pierwsza pomoc przy omdleniach

Osobę, która zemdlała należy wynieść z pomieszczenia, w którym źle się poczuła. Jeżeli nie jest to możliwe, powinniśmy zapewnić jej dostęp świeżego powietrza, a następnie ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji leżącej na plecach na płaskim i twardym podłożu.

 

W następnej kolejności należy upewnić się czy chory ma zachowane czynności życiowe. Kiedy dojdzie do omdlenia, nie możemy być przecież pewni, że nie jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Po pierwsze należy udrożnić drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy do tyłu, następnie upewniamy się czy osoba oddycha. Sprawdzamy to nachylając się nad nią i słuchając oraz patrząc na klatkę piersiową przez co najmniej 10 sekund. Kiedy upewnimy się, że czynności życiowe są zachowane, podnosimy kończyny dolne chorego. Po takim zabiegu powinno dojść po chwili do samoistnego przywrócenia świadomości.

Jeżeli tak się nie stanie należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Nie wolno uderzać chorego w policzek, potrząsać nim ani podawać mu nic do jedzenia i picia.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29292 )
Array ( [docId] => 29292 )