Rehabilitacja w domu pacjenta

Kategoria: Rehabilitacja
Data: 15-12-2014 r.

W warunkach domowych mogą być leczeni i korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych pacjenci, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą sami dotrzeć do przychodni. Skierowanie może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – specjalista w dziedzinie: rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, ortopedii i traumatologii oraz lekarz rodzinny.

Z rehabilitacji w domu pacjenta można korzystać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli nie ponosząc żadnych kosztów.

Co na skierowaniu?

 

Na skierowaniu musi się znaleźć adnotacja lekarza, że rehabilitacja ma się odbywać w domu pacjenta. Przy kwalifikacji do rehabilitacji w domu istotne jest schorzenie oraz czas, jaki upłynął od chwili rozpoznania choroby. Przepisy NFZ ściśle określają, kto i jak długo może korzystać z tej formy usprawnienia. W tej grupie są:

  1. osoby z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) do 12 miesięcy od zachorowania,
  2. pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego (stopień uszkodzeń określa się w skali Rankina 5, która opisuje stopień inwalidztwa, odczuwane dolegliwości i zależność od otoczenia) są rehabilitowani do 12 miesięcy od chwili uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i w skali Rankin nie przekroczyli 5,
  3. osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od wypadku,
  4. przewlekle chorzy, u których choroba postępuje (miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, procesy demielinizacyjne [SM], kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalnym zapaleniem stawów),
  5. cierpiący na zwyrodnienia stawów biodrowych (ew. kolanowych) po wszczepieniu endoprotez do 6 miesięcy po operacji,
  6. pacjenci po urazach kończyn dolnych (do 6 miesięcy po urazie),
  7. osoby w stanie wegetatywnym/apalicznym.

Plan leczenia

Lekarz poradni rehabilitacyjnej po wizycie w domu pacjenta podejmuje decyzję o leczeniu i ustala ogólny program leczenia.

Fizjoterapeuta przychodzi zazwyczaj 3 razy w tygodniu lub częściej, jeżeli takie są potrzeby. Korzystając z przenośnych urządzeń, może wykonywać zabiegi elektrostymulacji, laseroterapii. Pacjent lub jego opiekun potwierdzają podpisem wykonanie zabiegu. Rehabilitacja w warunkach domowych prowadzona jest zazwyczaj przez 4 tygodnie. NFZ refunduje do 80 dni terapii na rok. Na rehabilitację dłuższą trzeba mieć pisemną zgodę dyrektora oddziału NFZ. Lekarz, który w imieniu chorego składa taki wniosek, musi go dobrze uzasadnić.

W czasie zajęć rehabilitacyjnych w domu chory i jego opiekun uczą się poprawnego wykonywania ćwiczeń, aby mogli sami kontynuować usprawnianie.

Marta Wróbel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Już dawno przestałam polegać na nfz, na zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie można nakleić ceny... Na rehabilitację dziadka zawiozłam do ośrodka pod warszawą - tabita. Wdzięczność w jego oczach - bezcenna. Widać że czuje się lepiej, swobodniej. Chwalił sobie podejście do pacjenta i atmosferę. Kiedy dziadek czuje się dobrze - i ja czuję spokój.

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36270 )
Array ( [docId] => 36270 )