Jakie są objawy depresji

Autor: Nazaruk Beata
Data: 02-08-2012 r.

Depresja przez długi czas była lekceważona jako choroba - zarówno przez lekarzy jak i całe społeczeństwa. Dziś jednak uznawana jest jako czwarty poważny problem zdrowotny na świecie. Ponieważ depresja występuje często, a większość z nas doświadczyła z pewnością jakiegoś elementu z całego jej spectrum, nazywana jest „przeziębieniem psychologii” .

Różnica między depresją a obniżonym nastrojem

Wszyscy przeżywaliśmy kiedyś smutek wywołany niewesołym dla nas zdarzeniem jak np. utrata bliskiej osoby czy też nieosiągnięcie upragnionego celu. Należy jednak pamiętać, że kliniczna depresja to dużo więcej niż zły nastrój, a głębokość i czas trwania objawów depresyjnych mogą być bardzo zróżnicowane. Depresja kliniczna może bowiem wystąpić raz w życiu, okazjonalnie bądź też przewlekle przez wiele lat.

Depresję możemy podzielić na trzy typy:

  • łagodną,
  • głęboką i
  • najcięższą, czyli tzw. stupor depresyjny.

Przy czym warto zdać sobie sprawę z tego, że w czasie trwania depresji fazy mogą przechodzić - jedna w drugą.

Objawy depresji

Do objawów depresji zalicza się kilkanaście charakterystycznych cech, takich jak:

  • nastrój dysmorficzny- smutek, poczucie beznadziejności, utrata zainteresowania większością rodzajów aktywności oraz nie czerpanie z nich przyjemności;
  • brak apetytu i znaczna utrata wagi;
  • bezsenność lub nadmierna senność (hipersomnia);
  • utrata energii, szybkie męczenie się, apatia;
  • obniżenie koncentracji;
  • uczucie bezwartościowości, samooskarżanie się;
  • uporczywe myśli o śmierci, myśli lub próby samobójcze.

Obecnie przyjęte międzynarodowe kryteria diagnostyczne zachorowania na depresję, obejmują konieczność stwierdzenia przynajmniej dwóch spośród podanych powyżej objawów, w okresie trwającym 2 tygodnie lub dłużej. Jeśli wystąpi taka sytuacja, należy udać się niezwłocznie do lekarza psychiatry.

 

Niestety wciąż dla większości osób, u których podejrzewa się zachorowanie na depresję, jest to największy problem spowodowany uczuciem wstydu. Utrzymujące się stereotypy dotyczące lekarzy psychiatrów powodują, że osoby chore nie podejmują leczenia, a tym samym skazują się na cierpienie.

Dzięki wizycie u lekarza i odpowiednio dobranym lekom przeciwdepresyjnym oraz psychoterapią, można znacznie złagodzić objawy depresji i skrócić jej przebieg.

Nazaruk Beata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29304 )
Array ( [docId] => 29304 )