Powody odwołania darowizny nieruchomości

Data: 07-10-2013 r.

Otrzymanie tak kosztownej darowizny jak nieruchomość niesie ze sobą wiele skutków prawnych i finansowych dla obu stron transakcji. Bywa jednak, że osoba darująca nieruchomość lub jej przedstawiciel dochodzi do wniosku, że darowiznę należy odwołać. Można to zrobić w kilku prawnie określonych sytuacjach.    

Pierwszą z sytuacji jest tzw. nadmierne świadczenie. Chodzi o zdarzenie, gdy osoba ubezwłasnowolniona dokonała darowizny jeszcze przed ubezwłasnowolnieniem, ale jej ustawowy przedstawiciel udowodni, że wartość takiego świadczenia jest nadmierna oraz brak uzasadnionych pobudek do tak wartościowej darowizny. Taką wyjątkową sytuacją może być m.in. zbyt duża dysproporcja między stanem majątkowym darczyńcy a wartością darowizny. Inny przypadek to taki, gdy między osobą obdarowaną a darczyńcą nie zachodzą silne więzy osobiste.

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności

Darczyńca może również odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Pojęcie rażącej niewdzięczności oznacza takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. O istnieniu lub nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym.

W jaki sposób dokonać odwołania darowizny

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Mimo że sam akt darowizny w przypadku nieruchomości musi być sformalizowany za pomocą aktu notarialnego, dla odwołanie darowizny wystarczy samo pisemne oświadczenie. W przypadku odwołania darowizny, obdarowany jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu darowizny.

Odwołanie darowizny nieruchomości nie stwarza skutków rzeczowych, a więc przejścia własności z mocy ustawy na darczyńcę, lecz kreuje obowiązek obdarowanego do przeniesienia własności nieruchomości z powrotem na darczyńcę.


Tagi: darowizna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25121 )
Array ( [docId] => 25121 )