Zyski z wynajmu mieszkania wygrywają z oprocentowaniem lokat

Data: 26-09-2013 r.

W okresach gdy spadają odsetki na lokatach, a obligacje są coraz mniej rentowne, warto zainteresować się inwestycją w mieszkanie na wynajem. W tym przypadku można liczyć na stabilne zyski, w okolicach 4%, co przy wciąż jeszcze relatywnie niskich cenach nieruchomości jest atrakcyjną alternatywą dla inwestorów.    

W sierpniu średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosiła 3,96 proc. W porównaniu z danymi czerwcowymi spadła zaledwie o 0,03 p.p. W przybliżeniu właśnie tyle można było zarobić wynajmując mieszkanie w największych polskich miastach: w Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

 

Uśredniona stawka wynajmu według serwisu Domiporta.pl w wymienionych miastach wyniosła 29,5 zł za metr kwadratowy. Największy wzrost odnotowany został w Gdańsku (3,8 proc.) i Krakowie (2,4 proc.). Spadek średniej stawki wynajmu wystąpił w Gdyni (-0,8 proc.) i Warszawie (-0,5 proc.).

Na wynajmie można zarobić dwa razy więcej niż na lokacie

W porównaniu do rentowności lokat bankowych czy obligacji skarbowych, wynajem mieszkania wydaje się być znacznie bardziej opłacalny. Średnia rentowność netto rocznych lokat w aktualnej ofercie to nieco ponad 2 proc. (według danych z sierpnia), czyli niemal o połowę mniej niż wskaźnik średniej oczekiwanej rentowności wynajmu.

Niska inflacja sprawia, że mniejsza jest też atrakcyjność dziesięcioletnich obligacji skarbowych (EDO), których kupon zależy od stopy inflacji i jest powiększany o ustaloną marżę. Oprocentowanie sprzedawanych obecnie papierów w pierwszym roku odsetkowym to co prawda 4 proc., czyli ok. 3,2 proc. netto, jednak w pozostałych okresach marża spadnie z 3,8 do 1,5 p.p. Oznacza to, że jeśli inflacja będzie utrzymywała się na niskim poziomie, poniżej 2 proc., to oprocentowanie netto obligacji dziesięcioletnich w kolejnych okresach odsetkowych może oscylować w granicach 2,4-2,8 proc.

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich (EDO)

Rodzaj inwestycji Rentowność brutto Rentowność netto
Zakup mieszkania na wynajem 4,44% 3,96%
Roczna lokata bankowa* 2,50% 2,03%
Obligacje 10-letnie 4,0%**/2,6%*** 3,24%**/2,11%***

*średnia dla 36 banków z 05.08.2013 r.;
**oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym;
***oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji.

Źródło:
Open Finance.


Decydując się na inwestycję w mieszkanie na wynajem trzeba jednak pamiętać, że na indywidualny wynik rentowności mają wpływ także inne czynniki, jak dłuższe niż półtora miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy zmiana wartości samego mieszkania.



Bernard Waszczyk
, Open Finance


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25117 )
Array ( [docId] => 25117 )