Nowe zasady opodatkowania gruntów od 1 stycznia 2019 r.

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 05-04-2019 r.

Już w styczniu zaczną obowiązywać zapisy ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1588). Nowelizacja wprowadza zmiany aż w trzech aktach, co ma zapewnić kompleksową regulację zagadnienia oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Rady gmin i miast powinny przygotować się na mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości. Dowiedz się, jakie będą skutki tej nowelizacji.

Grunty na prowadzenie działalności gospodarczej

Brak jednoznacznych przepisów odnoszących się do sposobu opodatkowania gruntów prowadzi do rozbieżności w stosowaniu tych przepisów przez organy podatkowe (wójt, burmistrz, prezydent miasta), do licznych sporów podatników, przedsiębiorców z organami podatkowymi, a w efekcie do odmiennego opodatkowania tych gruntów w zależności od ich położenia (przykładowo grunty leśne pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi w jednej gminie są opodatkowane podatkiem leśnym, a w innej podatkiem od nieruchomości według stawki najwyższej związanej z działalnością gospodarczą). Takie zdarzenia były niesprawiedliwe i nielogiczne.

Zgodnie z wolą ustawodawcy przedsiębiorcy, którzy korzystają z nieruchomości, których nie są właścicielami, posiadaczami czy użytkownikami wieczystymi, nie będą uznawani za podmioty zajmujące grunty na prowadzenie działalności gospodarczej. Ma to uchronić przedsiębiorców przed nadmiernymi kosztami związanymi z posiadaniem infrastruktury liniowej. We wszystkich trzech ustawach wprowadzona została ta sama zasada.

Ponadto zaczęła kształtować się linia orzecznicza sądów administracyjnych, z której wynikało, że „grunty, na których posadowiona została ww. infrastruktura, powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości w wysokości przewidzianej dla gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”.

Ustawodawcy zależało, by „posadowienie tego typu infrastruktury na gruntach osób trzecich, z których przedsiębiorstwo będące właścicielem tej infrastruktury korzysta w sposób ograniczony (na podstawie służebności przesyłu, innej umowy lub bezumownie), nie skutkowało zmianą sposobu opodatkowania tych gruntów”.

Stracą na tym gminy

Zmiana sposobu opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne spowoduje, że samorządy stracą co najmniej 153 mln zł w skali roku.Projektując budżety na przyszły rok, rady gmin i miast muszą więc brać pod uwagę mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości.

Zdaniem Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego jest to zmiana, która prowadzi do uprzywilejowania koncernów energetycznych kosztem mieszkańców gmin (stanowisko ZGWL z 3 września 2018 r., nr 12/2018), a także dowód na to, że państwo dba wyłącznie o swoje dochody i nie przejmuje się dochodami jednostek samorządu terytorialnego.

Będzie ulga podatkowa

Nowelizacja przewiduje, że właściciele gruntów, przez które przechodzą np. linie telekomunikacyjne, gazowe, energetyczne albo służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary i transportu gazu ziemnego lub ropy naftowej, nie będą zasadniczo naliczali wysokiego podatku od nieruchomości według stawki dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą, ale dużo niższy podatek rolny lub leśny. Podatek od nieruchomości trzeba będzie zapłacić jedynie wtedy, gdy operator sieci ma urządzenia i linie na własnym gruncie oraz w przypadku gdy inny właściciel prowadzi tam własną działalność (np. ma fabrykę, siedzibę firmy, parking czy wyrobisko).

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, celem tej regulacji nie jest zwolnienie z najwyższej stawki podatku od nieruchomości wszystkich gruntów, z których korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej czy prowadzące działalność telekomunikacyjną. Jedynie posadowienie infrastruktury służącej do przesyłu lub dystrybucji powinno pozostać neutralne pod względem podatkowym. Posadowienie tej infrastruktury na gruntach osób trzecich stanowi wyłącznie ograniczone korzystanie z nieruchomości. Takie korzystanie umożliwia zazwyczaj dalsze wykorzystywanie jej przez właściciela do podstawowych celów – prowadzenia działalności rolnej, leśnej, działalności gospodarczej lub innej. W przypadku gruntów, które przedsiębiorstwo wykorzystuje w inny sposób (przykładowo gruntów pod budynkami przedsiębiorstwa), ww. regulacja nie ma zastosowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1588).

Maciej Lipka


Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41040 )
Array ( [docId] => 41040 )