Kto ma prawo do przydomowego ogródka

Data: 07-12-2017 r.

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli, takimi jak np. prawo do ogródka. Zarządzając nieruchomościami, warto więc znać zasady, na jakich zapewnia się prawo do korzystania z nich oraz jakie to niesie skutki dla wspólnoty mieszkaniowej.

We wspólnotach mieszkaniowych do lokali na parterze budynku mogą przynależeć ogródki. Zwykle zajmują kilkadziesiąt metrów kwadratowych usytuowanych bezpośrednio przy balkonie lub tarasie, z którego wykonane jest do nich zejście. Rozwiązanie to daje mieszkańcom lokali na parterze namiastkę domu. Daje im możliwość posiadania kawałka własnego trawnika, małego warzywnika i kilku własnych drzew i krzewów.

 

Jak ustanowić prawo do ogródka

Nie jest jednak łatwe zagwarantowanie pod względem prawnym prawa do ogródka. Należałoby wówczas ustanowić służebność gruntową lub dokonać określenia korzystania z nieruchomości, zawierając umowę quoad usum. Daje to pewność, że ogródek pozostanie częścią nieruchomości wspólnej. W przypadku gdy ogródek ma postać służebności, o prawach i obowiązkach uprawnionego do korzystania z ogródka decyduje w dużej mierze treść służebności, a w przypadku umowy quoad usum treść tej umowy.

Na czym polega umowa quoad usum

Umowa taka najczęściej polegać będzie na dokonaniu podziału nieruchomości na części do wyłącznego użytku poszczególnych współwłaścicieli. W tym przypadku podział polegać ma na określeniu prawa do korzystania przez właścicieli konkretnych lokali z określonych ogródków – najlepiej zgodnie z oznaczeniem naniesionym na mapę geodezyjną lub rzut budynku, znajdującymi się w aktach księgi wieczystej. Podział do korzystania określony umową quoad usum powinien być też ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej.

Samowolne zajęcie ogródka

We wspólnotach mieszkaniowych dochodzi też do samowolnego zajęcia części nieruchomości wspólnej na ogródki przez właścicieli lokali na parterze. Oczywiście wówczas takie działanie bez zgody wspólnoty mieszkaniowej jest działaniem bezprawnym i powinno spotkać się z reakcją wspólnoty mieszkaniowej.

Paweł Puch - prawnik, specjalista prawa nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40794 )
Array ( [docId] => 40794 )