Prawidłowa segregacja kartonów po napojach

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Kartony po żywności płynnej: sokach, przecierach, mleku, to nie tylko papier. Jedna ścianka kartonu składa się z kilku warstw: papieru, polietylenu oraz aluminium. Zatem do jakiego kosza wrzucić opakowanie? Nad problemem segregacji kartonów po napojach warto się zastanowić, gdyż kartony mają dużą wartość recyklingową.

Opakowania kartonowe a skandynawskie lasy

Choć trudno w to uwierzyć, opakowania kartonowe do żywności pochodzą wprost ze Skandynawii. Tamtejsze drzewa dostarczają bowiem wysokiej jakości celulozę, której długość wpływa na jakość opakowania chroniącego żywność.

Należy zauważyć, że stosowanie „kartonów” ma pozytywny wpływ na środowisko ze względu na stosunek ich masy do masy zapakowanej żywności – zaledwie 5% to waga opakowania. W przypadku opakowań zwrotnych opakowanie stanowi aż 40% przewożonej masy. Trzeba zatem spalić dużo więcej paliwa, aby przewozić żywność w butelkach zwrotnych.

Tego typu opakowania, ze względu na wysoką jakość celulozy w nich zawartą, stanowią gratkę dla przetwórców. Można z nich uzyskać materiały meblarskie, a nawet budowlane!

Jak segregować kartony

Przed wyrzuceniem do odpowiedniego kosza należy papier wypłukać, zgnieść oraz pozbawić plastikowej nakrętki, która powędruje do „plastiku”.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 roku opakowania papierowe po napojach również powinny tam powędrować.

Zgodnie z literą prawa, opakowania kartonowe należy wrzucać do pojemników na metale i tworzywa sztuczne (plastik), które są najczęściej żółtego koloru. O takim werdykcie zadecydowała zapewne zawartość polietylenu i aluminium. Praktyka jednak pokazuje, że najbardziej ekonomiczną formą zbiórki kartonów jest wrzucanie ich do pojemników na papier. Ostateczna decyzja należy do firm wywozowych. W większości przypadków umieszczają one na koszach oznakowania dotyczące sposobu selektywnej zbiórki. W razie ich braku można postępować zgodnie z wytycznymi rozporządzenia bądź skontaktować się z odpowiednią firmą.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29725 )
Array ( [docId] => 29725 )