Recykling aluminium

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 19-10-2012 r.

Aluminium to: chłodnice samochodowe, garnki kuchenne, felgi, profile, blachy i wiele innych produktów. Ten lekki, elastyczny metal przoduje jednak wśród opakowań na napoje. Popularna puszka jest niemal „epokowym” wynalazkiem. Po zbiórce selektywnej aluminium świetnie nadaje się także do recyklingu – 100% aluminium może być odzyskane i przetworzone. A to ważne dla ochrony środowiska.

Złoża boksytu na wyczerpaniu

Złoża boksytu, czyli rudy aluminium nie są wieczne. Powoli się wyczerpują. Zużycie aluminium natomiast rośnie z roku na rok. Roczne światowe zużycie samych puszek to ponad 200 miliardów sztuk! Nie są to jednak dane zastraszające, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w stanie odzyskać całość zużytego materiału bez żadnych strat, ani zmiany jakości niemalże w nieskończoność. Puszka przoduje w recyklingu!

Zalety recyklingu aluminium

Oprócz tego, że w zdyscyplinowanym społeczeństwie bylibyśmy w stanie odzyskać 100% zużytego aluminium i oszczędzać naturalne złoża boksytu, mamy szanse zadbać o powietrze i wodę. Przetwarzanie naturalnego surowca na użytkowy metal wiąże się bowiem z zanieczyszczeniem powietrza i wody. Recykling – zmniejsza zanieczyszczenia o 95%.

Produkcja aluminium z rudy wiąże się z dużym zużyciem energii, a jego przetwarzanie z aluminiowych śmieci jest kilkakrotnie mniej energochłonne oraz …o 60% tańsze. Nic zatem dziwnego, ze w niektórych krajach Europy (np. w Szwecji) aż 90% aluminium pochodzi z odzysku. W Polsce recyklingowi poddawana jest połowa aluminiowych śmieci. Reszta marnuje się na zwykłych wysypiskach.

 

W trosce zatem o ciągły dostęp do puszki aluminiowej - wynalazku, który sprawia, że ulubiony napój jest szczelnie zapakowany i nie traci bąbelków, łatwo się chłodzi i jest lekki – wyrzuć puszkę do odpowiedniego, oznaczonego kosza na śmieci lub zanieś puszki do punktu skupu złomu, a jeszcze Ci za nie zapłacą (około 4 zł/kg)!


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29728 )
Array ( [docId] => 29728 )