Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 00:47:18 +0200 Odpowiedzialność zarządcy za segregację odpadów https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/odpowiedzialnosc-zarzadcy-za-segregacje-odpadow.html 7fbc4d63225a1842689114a876bb0e6f Sun, 18 Jun 2023 14:43:15 +0200 Experto24.pl Za prawidłową segregację odpadów na nieruchomości odpowiada zarządca nieruchomości. Jednak jakie są granice jego odpowiedzialności, szczególnie w przypadku gdy gmina umieszcza pojemniki na odpady segregowane poza tą nieruchomością, udostępniając je tym samym także dla osób trzecich. Czy nadal za prawidłową segregację odpowiada zarządca? Czy można uznać, że w takim przypadku gmina prawidłowo realizuje swój obowiązek zaopatrzenia nieruchomości w pojemniki? < Odpowiedzialność zarządcy za segregację odpadów

Odpowiedzialność zarządcy za segregację odpadów

Experto24.pl

Za prawidłową segregację odpadów na nieruchomości odpowiada zarządca nieruchomości. Jednak jakie są granice jego odpowiedzialności, szczególnie w przypadku gdy gmina umieszcza pojemniki na odpady segregowane poza tą nieruchomością, udostępniając je tym samym także dla osób trzecich. Czy nadal za prawidłową segregację odpowiada zarządca? Czy można uznać, że w takim przypadku gmina prawidłowo realizuje swój obowiązek zaopatrzenia nieruchomości w pojemniki? 

Kwestię obowiązku zarządcy nieruchomości dotyczącego czuwania nad prawidłową segregacją odpadów w zestawieniu z obowiązkami gminy wynikającymi z ustawy o utrzymaniu czystości rozpatrywał w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W sprawie została nałożona wyższa opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze względu na niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Podwyższona stawka jest stosowana w przypadku braku segregacji odpadów. Jednym z warunków jej zastosowania jest m.in. konieczność powiadomienia właściciela czy zarządcy nieruchomości. Nie można przy tym przyjąć, że spełnieniem wskazanego warunku jest zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie podwyższonej opłaty za niedopełnienie obowiązku segregowania odpadów. Brak powiadomienia uniemożliwia zastosowanie podwyższonej stawki za odpady.

Zobacz także: Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów 

Ważne: Choćby jednorazowe niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów pociąga za sobą obowiązek nałożenia na zainteresowany podmiot opłaty odpowiedniej dla nieselektywnego zbierania odpadów (por. wyrok NSA z 16 czerwca 2022 r., sygn. III FSK 4968/21).

Jednak zdaniem skarżącej (zarządcy nieruchomości) nie można zastosować takiej stawki w przypadku gdy wiele podmiotów i tym samym wielu zarządców nieruchomości, korzysta ze wspólnego pojemnika. 

Zobacz także: Jeżeli klienci nie segregują odpadów, to jednostka handlowa zapłaci więcej za odbiór śmieci 

Ważne: Zarządca odpowiada za prawidłową segregację odpadów na nieruchomości, jednak nie może odpowiadać za to poza jej obszarem. W przypadku gdy pojemniki są umieszczone poza nieruchomością i mają do nich dostęp osoby trzecie, nie można uznać by gmina zrealizowała swój obowiązek zaopatrzenia nieruchomości w pojemniki. 

Zobacz także: Definicja nieruchomości stosowana w trakcie odbioru odpadów komunalnych 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 13 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 647/22 opublikowany wraz z uzasadnieniem w bazie orzeczeń sądów administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

zarządca nieruchomości, odpowiedzialność zarządcy, segregacja odpadów, utrzymanie czystości w gminach, obowiązek gminy w zakresie utrzymania czystości

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
System kaucyjny ruszy od 2025 r. https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/system-kaucyjny-ruszy-od-2025-r.html a0c4d64fbb6e2822ab44e671e7c66ec7 Tue, 06 Jun 2023 21:38:05 +0200 Experto24.pl Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów przewiduje zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jeśli przepisy wejdą w życie, od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał system kaucyjny. Jakich opakowań dotyczą zmiany? < System kaucyjny ruszy od 2025 r.

System kaucyjny ruszy od 2025 r.

Experto24.pl

Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów przewiduje zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jeśli przepisy wejdą w życie, od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał system kaucyjny. Jakich opakowań dotyczą zmiany? 

Projekt ustawy został przygotowany ze względu na konieczność wprowadzenia do polskich przepisów regulacji europejskiej dyrektywy poświęconej zmniejszeniu wpływu na środowisko niektórych opakowań. Nową regulację przygotował minister klimatu i środowiska. Przewidziany w nowelizacji system kaucyjny ma dotyczyć:
a) metalowych puszek o pojemności do 1 litra
b) szklanych butelek wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra
c) jednorazowych butelek o pojemności do 3 litrów wykonanych z plastiku.

Aktualnie większość tych opakowań trafia do odpadów komunalnych, nierzadko niestety także zaśmieca przestrzeń publiczną. Nowe przepisy mają to zmienić, wpływając pozytywnie na poziom recyklingu wskazanych odpadów opakowaniowych.

Zobacz także: Wprowadzanie produktów w opakowaniach z zagranicznej firmy 

System kaucyjny jest nam już znany. Polega na tym, że puste opakowania - o których mowa wyżej - będzie można oddać do sklepu. Dzięki temu odzyskamy wcześniej wpłaconą kaucję. Jednocześnie jednak trzeba będzie pamiętać, że jedynie te największe sklepy, których powierzchnia przekracza 200 metrów, będą miały obowiązek odbierania pustych opakowań. Sklepy i placówki handlowe o mniejszej powierzchni dobrowolnie będą mogły przystąpić do systemu kaucyjnego i organizować odbiór opakowań objętych kaucją. 

Zobacz także: Produkty bardziej trwałe i lepiej oznakowane - projekt dyrektywy przyjęty przez PE 

Oczywiście, aby odebrać kaucję trzeba będzie ją najpierw zapłacić. Będzie ona doliczono do zakupów produktów zapakowanych we wskazane wcześniej opakowania. Wysokość kaucji ma być określona w akcie wykonawczym w postaci rozporządzenia. 

Ważne: Osoba zwracająca szklane bądź plastikowe butelki czy puszki nie będzie musiała okazywać paragonu dokumentującego zakup opakowanych w ten sposób produktów a tym samym dokumentującego także dokonanie opłaty kaucji. 

Zobacz także: Firmy będą musiały zwracać uwagę, jaki mają wpływ na środowisko 

Źródło:

Informacja dotycząca projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

gospodarka odpadami, opakowania, odpady opakowaniowe, system kaucyjny, butelki plastikowe, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/oplaty-za-smieci-dla-rodzin-wielodzietnych.html 6b72e60dbc01fd4646dc7b208fececa0 Mon, 22 May 2023 22:17:16 +0200 Experto24.pl Zgodnie z obowiązującą definicją rodziny wielodzietnej, specjalne uprawnienia przysługują także osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci, nawet jeśli dzieci się już usamodzielniły. Tymczasem taka definicja sprawia, że rodziny mogą korzystać niesłusznie z ulgi związanej z opłatami za wywóz śmieci. Gmina ma możliwość wprowadzić taką ulgę właśnie dla rodzin wielodzietnych. < Opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych

Opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych

Experto24.pl

Zgodnie z obowiązującą definicją rodziny wielodzietnej, specjalne uprawnienia przysługują także osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci, nawet jeśli dzieci się już usamodzielniły. Tymczasem taka definicja sprawia, że rodziny mogą korzystać niesłusznie z ulgi związanej z opłatami za wywóz śmieci. Gmina ma możliwość wprowadzić taką ulgę właśnie dla rodzin wielodzietnych. 

Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwalają gminom wprowadzić częściowe zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które odnosi się do właścicieli nieruchomości zamieszkanych przez rodziny wielodzietne. Istotne jest przy tym "zamieszkiwanie" rodziny wielodzietnej w nieruchomości, a to oznacza, że powinni w niej mieszkać zarówno rodzice czy rodzic oraz co najmniej troje dzieci. Zgodnie z tymi wskazówkami należałoby także uznać, że w przypadku gdy dziecko się wyprowadza i usamodzielnia, rodzina nie może już korzystać ze zwolnienia.  Takie zasady obowiązują od 2016 r. Tyle, że w roku 2019 wprowadzono nową definicję rodziny wielodzietnej przy okazji wprowadzania ustawy o Karcie Dużej Rodziny. We wprowadzonej wówczas definicji za rodzinę wielodzietną uznano rodziną, w której rodzic bądź rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek. 

Zobacz także: Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów 

Zmiana definicji miała dać specjalne uprawnienia osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci, nawet jeśli ich pociechy się już usamodzielnią. 

Ważne: Jeśli dzieci staną się samodzielne, one mogą stracić uprawnienia uzależnione od statusu rodziny wielodzietnej, nadal jednak korzystają z tych uprawnień rodzice. 

Zapisy dotyczące ulg nie zostały zmienione od 2016 r. a wprowadzona nowa definicja rodziny wielodzietnej sprawia, że trudno w tym kontekście uznać, że cel przyświecający wprowadzonym regulacjom związanym z opłatami za śmieci, jest prawidłowo realizowany. 

Zobacz także: Wnioski o świadczenia dla rodzin można złożyć przez aplikację mZUS 

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę minister środowiska na niespójność tych definicji, która może prowadzić do sytuacji, w której to nieruchomość zamieszkana faktycznie jedynie przez dwie osoby - rodziców - nadal będzie zwolniona z części opłat za wywóz odpadów. Jednocześnie pyta resort, czy planowane są zmiany art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, aby był on spójny także ze zmienioną definicją rodziny wielodzietnej. 

Zobacz także: Nowy Niebieski Ład Unii Europejskiej - czas na inwestycje w wodę 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

opłata za śmieci, wywóz śmieci, rodzina wielodzietna, ulga dla rodzin wielodzietnych, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jednorazowe opakowania uregulowane na nowo https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/jednorazowe-opakowania-uregulowane-na-nowo.html 29045129852bcca1f2e3b9ffeec40bd1 Thu, 27 Apr 2023 21:28:42 +0200 Experto24.pl Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowe regulacje w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Przepisy dotyczą ograniczeń w stosowaniu jednorazowego plastiku oraz wycofania ze sprzedaży niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Głównym celem ustawy jest ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z plastiku. < Jednorazowe opakowania uregulowane na nowo

Jednorazowe opakowania uregulowane na nowo

Experto24.pl

Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowe regulacje w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Przepisy dotyczą ograniczeń w stosowaniu jednorazowego plastiku oraz wycofania ze sprzedaży niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Głównym celem ustawy jest ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z plastiku. 

Zobacz także: Nie trzeba będzie podawać kodów odpadów w przypadku PSZOK 

Nowe przepisy wprowadzają do polskiego porządku prawnego regulacje unijne - tzw. dyrektywę single use plastic (SUP). Nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki, które dotyczą chociażby konieczności informowania konsumentów, że produkt jednorazowy wykonany z plastiku ma szkodliwy wpływ na środowisko, a także o tym jakie są niewłaściwe sposoby jego wyrzucania. Informacja musi być czytelna, widoczna i nieusuwalna, a znaleźć ma się na opakowaniu bądź na samym produkcie. Informacje te znajdą się m.in. na: podpaskach higienicznych, tamponach, aplikatorach do tamponów, na nawilżanych chusteczkach, a także wszelkich wyrobach tytoniowych z filtrami, w których składzie są tworzywa sztuczne, czy plastikowych kubkach na napoje. 

Zobacz także: Nielegalne odpady na działce to nie zawsze sprawa właściciela ziemi 

Niektóre produkty wykonane z tworzyw sztucznych w ogóle nie będą mogły zostać wprowadzone do obrotu. Są to: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, mieszadełka do napojów i pałeczki) a także talerze i słomki. Zakazane będą także patyczki służące do mocowania balonów oraz pojemniki na żywność, w tym pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego. 

Wydanie niektórych produktów jednorazowych będzie się wiązało z koniecznością wprowadzenia opłaty dla klientów. Dotyczy to przedsiębiorców: prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, a także pakujących i oferujących produkty za pomocą urządzeń vendingowych. Ma ona wynosić maksymalnie 1 zł. Dotyczy to np. opakowań, w których są wydawane napoje lub żywność. Dodatkowym obowiązkiem punktów handlowych jest zapewnienie klientom alternatywy dla jednorazowych, plastikowych kubków - w postaci wykonanych z materiału podlegającego biodegradacji bądź też wielokrotnego użytku. 

Zobacz także:

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają jednorazowe opakowania na rynek, będą także zobowiązani do ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych, które mają uczyć o konieczności ograniczenia stosowania plastiku. Dodatkowo również mają ponosić koszty związane z zagospodarowaniem odpadów powstałych z produktów tego samego rodzaju.

Zobacz także: Pożary w miejscach gromadzenia odpadów - konieczne są zmiany 

Od 2025 r. ma być co najmniej 25%, a od 2030 r. - co najmniej 30% udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wykorzystywanych do napojów, o pojemności do 3 litrów. 

Podmioty, które nie będą przestrzegały nowych przepisów są narażone na karę pieniężną. Co do zasady ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia, jednak przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych zaczną obowiązywać dopiero do 1 lipca 2024 r. 

Od tego momentu przedsiębiorca będzie musiał liczyć się z karą, jeśli:
a) nie zapewni dostępności opakowań alternatywnych do jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych
b) wprowadzi do obrotu napoje w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów bez przymocowanych do nich zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych. 

Zobacz także: W jaki sposób możesz zagospodarować odpady z Twojego gospodarstwa rolnego 

Źródło:

Informacja prasowa w sprawie ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie Prezydenta RP - portal prezydent.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

jednorazowe opakowania, opakowania plastikowe, gospodarka odpadami, opłata produktowa 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Krzywdzące domniemanie własności odpadów https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/krzywdzace-domniemanie-wlasnosci-odpadow.html 9cb660a419df78a9fecc6405a4e5f767 Tue, 11 Apr 2023 21:11:04 +0200 Experto24.pl Przepisy przyjmują domniemanie, zgodnie z którym to właściciel nieruchomości jest jednocześnie posiadaczem odpadów znajdujących się na niej. W konsekwencji to właśnie właściciel jest zobowiązany do ich usunięcia. Tyle, że koszty usunięcia bywają ogromne, a sprawa nie zawsze jest oczywista. < Krzywdzące domniemanie własności odpadów

Krzywdzące domniemanie własności odpadów

Experto24.pl

Przepisy przyjmują domniemanie, zgodnie z którym to właściciel nieruchomości jest jednocześnie posiadaczem odpadów znajdujących się na niej. W konsekwencji to właśnie właściciel jest zobowiązany do ich usunięcia. Tyle, że koszty usunięcia bywają ogromne, a sprawa nie zawsze jest oczywista. 

Doskonałym przykładem jest sprawa kobiety, która została zobowiązana do usunięcia odpadów znajdujących się na jej działce. Koszt sięgnął 130 tys. zł. Kobieta jednak nie była posiadaczem tych groźnych odpadów, nawet nie wiedziała, że znajdują się na jej nieruchomości. 

Zobacz także: Uchwały w sprawie maksymalnych stawek za wywóz odpadów – jakich błędów unikać 

Odpady w postaci beczek wypełnionych chemikaliami, samochodów, części samochodów, a nawet lodówka, zostały ujawnione przez inspekcję ochrony środowiska. Kobieta została przez burmistrza zobowiązana do ich usunięcia. Zaznaczała, że odpady znalazły się w tym miejscu bez jej wiedzy i bez jej zgody i są składowane przez jej syna, a ona jest osobą chorą i nie ma pieniędzy na zorganizowanie ich usunięcia. 

W związku z tym, że beczki przeciekały do gruntu, co rodziło niebezpieczeństwo zanieczyszczenia sieci wodociągowej, burmistrz wydał decyzję o wykonaniu zastępczym, którego to koszt ustalono na poziomie ok. 130 tys. zł. netto - kwotą tą obciążono kobietę. Co ciekawe to wobec innej osobie został skierowany akt oskarżenia o przestępstwo opisane w art. 183 § 1 Kodeksu karnego sankcjonującego właśnie nieodpowiednie postępowanie z odpadami. 

Decyzję zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO podstawowym naruszeniem było uznanie, że przepis dotyczący domniemania, że to właściciel nieruchomości jest posiadaczem odpadów może być samodzielną podstawą do nakazania ich usunięcia, nawet w sytuacji gdy jest wysoce prawdopodobne (biorąc pod uwagę wskazany akt oskarżenia), że posiadaczem jest ktoś inny. Co prawda zgodnie z przepisami to sam właściciel powinien obalić istniejące domniemanie, wykazując, że to ktoś inny jest posiadaczem odpadów. Nie może to jednak prowadzić do sytuacji, że postępowanie dowodowe ogranicza się jedynie do ustalenia kto jest właścicielem gruntu, bo ten powinien odpowiadać za usunięcie odpadów dopiero wówczas, gdy nie da się ustalić rzeczywistego posiadacza odpadów. W omawianej sprawie, sprawca był de facto wskazany także w postępowaniu przygotowawczym w sprawie z art 183 KK. 

Zobacz także: Miejsce odpadów budowlanych w sprawozdaniu o odpadach komunalnych 

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał takie działanie organu administracyjnego jako istotne naruszenie norm kodeksowych, w szczególności dotyczących postępowania dowodowego. Wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wnosząc jednocześnie o wstrzymanie wykonalności decyzji. 

Zobacz także: Kara za opóźnione sprawozdanie z wywozu ścieków niezgodna z Konstytucją 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

usuwanie odpadów, odpady, ochrona środowiska, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Usuwanie nielegalnych odpadów - nierówność w dofinansowaniu https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/usuwanie-nielegalnych-odpadow-nierownosc-w-dofinansowaniu.html 9c36d0798943c5316f9443ab2989dc8c Tue, 07 Mar 2023 21:29:41 +0100 Experto24.pl Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do ministerstwa klimatu w sprawie osób fizycznych zmuszonych usuwać nielegalnie podrzucone na ich teren odpady. Mają obowiązek ich uprzątnięcia na własny koszt - który niejednokrotnie jest całkiem spory. Jeśli natomiast to jednostki samorządu terytorialnego zajmują się takim usuwaniem - otrzymują dofinansowanie na ten cel. Co na to resort klimatu? < Usuwanie nielegalnych odpadów - nierówność w dofinansowaniu

Usuwanie nielegalnych odpadów - nierówność w dofinansowaniu

Experto24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do ministerstwa klimatu w sprawie osób fizycznych zmuszonych usuwać nielegalnie podrzucone na ich teren odpady. Mają obowiązek ich uprzątnięcia na własny koszt - który niejednokrotnie jest całkiem spory. Jeśli natomiast to jednostki samorządu terytorialnego zajmują się takim usuwaniem - otrzymują dofinansowanie na ten cel. Co na to resort klimatu? 

Sytuacja osób fizycznych i jednostek samorządu terytorialnego, które usuwają nielegalnie podrzucone odpady nie jest taka sama. Koszt takiej usługi czasami bywa naprawdę znaczny. Tyle że samorząd może liczyć na wsparcie finansowe, a osoba fizyczna zostaje z kosztami sama. Jako właściciel gruntu, na który ktoś odpady podrzucił, to ona zostaje uznana za ich posiadacza i to na musi je sprzątnąć, o czym przesądzają przepisy ustawy o odpadach. Co więcej, jeśli nie zrealizuje takiego obowiązku, może zostać do tego zobowiązany decyzją administracyjną. 

Zobacz także: Zasady magazynowania odpadów 

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił ten problem do resortu klimatu, wnosząc aby także osoby fizyczne, które znalazły się w takim położeniu, mogły liczyć na dofinansowanie. Szczególnie, że fakt porzucenia odpadów przez nieustalonych sprawców jest potwierdzony przez organy ścigania w odpowiednim postępowaniu. Na nic zdaje się to właścicielowi gruntu, jeśli nie jest w stanie wskazać konkretnego posiadacza odpadów. Wszelki ciężar dowodowy został przerzucony na niego. W takiej sytuacji trudno mówić jednak o realizacji zasady sprawiedliwości społecznej. 

Rozwiązaniem sytuacji byłoby - zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - umożliwienie osobom fizycznym sięgnięcie po dofinansowanie do usuwania odpadów w sytuacji, gdy nie ma wątpliwości, że to nie oni dopuścili się nielegalnego składowania i wytworzenia odpadów. 

Zobacz także: Automatyczne wykreślenie z BDO 

Jak wygląda kwestia dofinansowania dla samorządu? Jeśli ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska, konieczne jest natychmiastowe działanie dotyczące usunięcia odpadów, to działania podejmuje organ administracji publicznej. Takie działania mogą być dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (priorytet "usuwanie porzuconych odpadów"). Daje on możliwość dotacji sięgającej 80% kosztów usunięcia odpadów, bądź pożyczki na całą kwotę. Pożyczka musi być jednak spłacona, co zdaniem resortu klimatu ma działać dyscyplinująco i sprawić, że faktyczny sprawca zostanie ustalony. 

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne w BDO - niestety są problemy 

Biorąc to pod uwagę, Ministerstwo nie widzi podstaw, aby umożliwić skorzystanie z dofinansowania przez osoby fizyczne. Co więcej - jego zdaniem - nie można wykluczyć, że osoby te faktycznie mogą być posiadaczami odpadów, a więc finansowanie usuwania ich ze środków publicznych byłoby niestosowne i nieuzasadnione. Mogłoby doprowadzić do finansowania nieprawidłowego działania i zachęcać do niestosowania przepisów dotyczących gospodarki odpadami. 

Zobacz także: Zapomniałeś utworzyć KEO w 2022 roku? Podpowiadamy co zrobić w tej sytuacji 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal gov.pl

Oprac. red.

odpady, usuwanie odpadów, gospodarka odpadami, dofinansowanie, jednostka samorządu terytorialnego, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Gospodarka o obiegu zamkniętym https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/gospodarka-o-obiegu-zamknietym.html f2e50515fc90eb3bf7da056b29588d91 Sun, 26 Feb 2023 15:01:04 +0100 Experto24.pl Wiele mówi się o gospodarce o zamkniętym obiegu w kontekście gospodarki odpadami. Czym tak naprawdę jest i jakie korzyści ma przynieść przejście z gospodarki liniowej, do gospodarki obiegowej? < Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Experto24.pl

Wiele mówi się o gospodarce o zamkniętym obiegu w kontekście gospodarki odpadami. Czym tak naprawdę jest i jakie korzyści ma przynieść przejście z gospodarki liniowej, do gospodarki obiegowej? 

Każdego roku na terenie Unii Europejskiej powstaje ponad 2,5 miliarda ton odpadów. Przy takiej ilości konieczne jest podjęcie działań, które doprowadzą do zmniejszenia skali odpadów. Stąd starania Parlamentu Europejskiego o wprowadzenie przepisów, które mają zmienić najpopularniejszą teraz gospodarkę liniową, na gospodarkę o obiegu zamkniętym. 

Gospodarka liniowa a obiegowa

Tradycyjnym modelem gospodarki odpadami, był model liniowy, który można w skrócie określić jako "weź, wyprodukuj, użyj, wyrzuć." W tym modelu zużywalność jest zaplanowana, bo produkty mają być stworzone z tanich i łatwo dostępnych materiałów i z założenia po pewnym czasie mają przestać działać. 

Gospodarka obiegowa jest modelem produkcji i konsumpcji, który zakłada jak najdłuższe wykorzystywanie już istniejących materiałów. Polega ona m.in. na ponownym użyciu, recyklingu, nawet na pożyczaniu czy dzieleniu się. Ma ona doprowadzić do wydłużenia cyklu życia produktów, co z kolei przełoży się na ograniczenie odpadów do minimum. Weźmy pod uwagę chociażby opakowania - każdy Europejczyk wytwarza ok. 180 kg opakowań rocznie. A wystarczy ulepszyć je i sprawić, by były ponownie wykorzystywane, a dzięki wykorzystanym materiałom - podlegały recyklingowi. Jeśli produkt przestanie być już użyteczny, odpady, które z niego pochodzą powinny zostać w gospodarce nadal właśnie za sprawą recyklingu. 

Parlament Europejski wzywa do wykorzystywania produktów lepszej jakości, które będą mogły służyć dłużej, co ograniczy ilość odpadów. Lepsza jakość produktów to także lepsza jakość życia osób z nich korzystających. 

Zobacz także: Wymagania dla przedsiębiorców wydobywających i transportujących nieczystości ciekłe 

Korzyści wprowadzenia gospodarki zamkniętej

Nie trzeba z pewnością przekonywać, że obieg zamknięty da wiele korzyści dla środowiska. Z jednej strony spowalnia wykorzystywanie zasobów naturalnych, a to ma związek z ograniczeniem niszczenia krajobrazu, ochroną siedlisk i różnorodności biologicznej. Zmiana sposobu gospodarowania odpadami przełoży się także na redukcję całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych. Produkcja materiałów codziennego użytku odpowiada za 45% emisji CO2.  Zgodnie z przedstawionymi przez Parlament Europejski szacunkami - aż 80% wpływu produktu na środowisko dotyczy etapu projektowania. 

Zobacz także: RPO: dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów także dla osób fizycznych 

Recykling ma także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka związanego z dostawami surowców do których należą: zmienność cen, problemy z dostępnością itp. Parlament Europejski przewiduje także, że wprowadzona zmiana przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, ok. 700 tys. jedynie na terenie Unii Europejskiej. Ma to wynikać ze zwiększonej konkurencyjności i pobudzonej innowacji, co doprowadzi do wzrostu gospodarczego. 

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europal.europa.eu

Oprac. red.

odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka odpadami, ochrona środowiska, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jednorazowe opakowania to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/jednorazowe-opakowania-to-dodatkowe-obowiazki-dla-przedsiebiorcow.html 89846ac46c5ba9b7d7fbef9fe61d6a7f Fri, 23 Dec 2022 14:23:50 +0100 Experto24.pl Głównym celem nowych przepisów w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami jest zmniejszenie ilości odpadów, które powstają z produktów jednorazowego użytku wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy dostosowują obowiązującą w Polsce regulację, do przepisów europejskich. < Jednorazowe opakowania to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców

Jednorazowe opakowania to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców

Experto24.pl

Głównym celem nowych przepisów w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami jest zmniejszenie ilości odpadów, które powstają z produktów jednorazowego użytku wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Nowe przepisy dostosowują obowiązującą w Polsce regulację, do przepisów europejskich. 

Konieczność zmiany obowiązującej regulacji wynika z wejścia w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Projekt nowych przepisów przygotował minister klimatu i środowiska. Rada Ministrów przyjęła go 20 grudnia 2022 r. 

Ważne: Nowe przepisy mają doprowadzić do zmniejszenia skali odpadów powstających z produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. 

Zobacz także: Kim jest wprowadzający produkty w opakowaniach 

Nowelizacja ustawy przewiduje zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, patyczki), talerze, słomki, czy pojemniki na posiłki i napoje ze styropianu.

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek uiszczania na produktach informacji dotyczącej wykorzystanych tworzyw sztucznych we wskazanych produktach. Co ciekawe, będą zobligowani również do umieszczenia informacji o tym, jak negatywny wpływ na środowisko mają tworzywa sztuczne. Pojawią się więc zapisy o zaśmiecaniu i innych skutkach nieodpowiedniego unieszkodliwiania odpadów powstałych ze wskazanych artykułów. Będzie to także odnosiło się do chusteczek nawilżanych, podpasek higienicznych, wyrobów tytoniowych z filtrami, kubków na napoje. 

Zobacz także: Duże zmiany dla wprowadzających produkty w opakowaniach 

Nowe regulacje europejskie są związane z niegasnącym problemem stale rosnącej ilości odpadów. Bardzo często trafiają one do mórz i oceanów. A aż 50% wszystkich odpadów znajdujących się w morzach pochodzi właśnie z tworzyw sztucznych z produktów jednorazowego użytku. 

Zobacz także: Czy można sprzedać DPR 

Nie trzeba z pewnością przekonywać jak negatywny wpływ na środowisko mają takie odpady. Z ich powodu cierpią populacje żółwi, wielorybów, ryby, skorupiaki i ptaki. Najczęściej zwierzęta giną zaplątane w odpady. Często także mylą je z pożywieniem - a to ma negatywne konsekwencje nie tylko dla nich, lecz także dla ludzi, bo tworzywa sztuczne trafiają finalnie do łańcucha pokarmowego człowieka.

Zobacz także: Czy czeka nas kolejna kara za brak wdrożenia europejskich przepisów?  

Źródło:

Założenia do projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

tworzywa sztuczne, opakowania plastikowe, odpady, opakowania jednorazowe, opakowania ze styropianu

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Morfologia odpadów komunalnych https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/morfologia-odpadow-komunalnych.html c9cc8e205f27dd1cc895f79c90941936 Fri, 09 Dec 2022 20:56:03 +0100 Experto24.pl W Jaśle działa jedyna w całej Polsce wyspecjalizowana pracownia, która będzie przeprowadzała badania morfologii odpadów komunalnych. Jest zorganizowana w pracowni Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej praca ma usprawnić działania inspektorów i przyczynić się do skuteczniejszej walki z przestępczością środowiskową, a co za tym idzie do skuteczniejszej ochrony środowiska. < Morfologia odpadów komunalnych

Morfologia odpadów komunalnych

Experto24.pl

W Jaśle działa jedyna w całej Polsce wyspecjalizowana pracownia, która będzie przeprowadzała badania morfologii odpadów komunalnych. Jest zorganizowana w pracowni Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jej praca ma usprawnić działania inspektorów i przyczynić się do skuteczniejszej walki z przestępczością środowiskową, a co za tym idzie do skuteczniejszej ochrony środowiska. 

Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ma 16 oddziałów w całej Polsce. Znajdują się one w miastach, które są stolicami województw. Oddziały mają na terenie całego województwa swoje pracownie. 

Pracownia, która będzie badać morfologię odpadów komunalnych znajduje się w Jaśle i jest jednostką podległą Oddziałowi w Rzeszowie. 

Ta nowoczesna pracownia ma specjalizować się w badaniu morfologii odpadów. Przedmiotem jej badań będą przede wszystkim odpady komunalne, czyli odpady bytowe powstające w gospodarstwach domowych i związane z nieprzemysłową działalnością człowieka. Jest to jedyna takie laboratorium GIOŚ w całek Polsce. 

Zobacz także: Od 1 stycznia 2023 r. nowe zasady gospodarowania odpadami budowlanymi 

Choć dotychczas GIOŚ nie dysponował takim laboratorium, to nie oznacza, że badania nie były wykonywane. Wręcz przeciwnie, tyle że wykonywały je zewnętrzne podmioty, a co za tym idzie było to związane z dodatkowymi kosztami. Nowa pracownia daje możliwość wykonywania badań dla próbek z całego kraju. 

Ważne: Morfologia odpadów pokazuje ile i jakich substancji zawiera badana próbka. Dzięki niej wiadomo ile jest w próbce np. metali, tworzyw sztucznych, szkła, papieru, odpadów roślinnych i zwierzęcych. Te wyniki są pierwszym sygnałem o ewentualnej nieprawidłowości. 

Zobacz także: Sprawozdanie o odpadach za 2022 rok − odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Dzięki badaniu można ustalić chociażby to, czy odpady zostały odpowiednio zaklasyfikowane przez wytwórcę (czy zawierają odpowiedni kod). Nieprawidłowe nadanie kodu odpadom może być przestępstwem i stanowić zagrożenie dla ochrony środowiska. 

Oznaczenie składu fizyko-chemicznego próbki jest niezwykle kosztowne, bo to wysokospecjalistyczne badanie. Dzięki morfologii odpadów można go uniknąć, bo pozwala ona stwierdzić niezgodność z przepisami i ewentualne zagrożenie dla środowiska. Może być również wstępem do dalszych badań składu chemicznego, już bardziej szczegółowych, które mają wykryć niebezpieczną substancję. 

Zobacz także: Klasyfikacja odpadów powstających w wyniku świadczenia usług 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

odpady komunalne, badania odpadów komunalnych, przestępstwa środowiskowe, morfologia odpadów komunalnych, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe europejskie przepisy o opakowaniach https://www.experto24.pl/ochrona-srodowiska/gospodarka-odpadami/nowe-europejskie-przepisy-o-opakowaniach.html b1d33e7d21436119ad55f5ce9ab0719c Sat, 03 Dec 2022 19:02:46 +0100 Experto24.pl Proponowana przez UE nowa regulacja ma zahamować rosnący nieustannie problem opakowań. W Europie każda osoba rocznie wytwarza niemal 180 kg śmieci z samych tylko opakowań. Jakie rozwiązanie proponuje EU?< Nowe europejskie przepisy o opakowaniach

Nowe europejskie przepisy o opakowaniach

Experto24.pl

Proponowana przez UE nowa regulacja ma zahamować rosnący nieustannie problem opakowań. W Europie każda osoba rocznie wytwarza niemal 180 kg śmieci z samych tylko opakowań. Jakie rozwiązanie proponuje EU?

W Europie 40% tworzyw sztucznych i 50% papieru jest wykorzystywane na produkcję opakowań. Nic więc dziwnego, że problem śmieci pochodzących z opakowań jest tak duży. Niestety ciągle ma tendencje wzrostową. Aby to zahamować Unia proponuje nowe przepisy, które z jednej strony będą uwzględniać potrzeby konsumentów - z drugiej, stworzą nowe możliwości biznesowe dla przemysłu. Regulacja ma doprowadzić do neutralności klimatycznej sektora opakowań w roku 2050. 

Proponowane rozwiązania to element Zielonego Ładu. Do 2030 proponowane jest zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych, wspieranie ponownego użycia, napełniania itp. a także doprowadzenia do tego, by wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu (obieg zamknięty). 

Zobacz także: Ewidencja odpadów w BDO na przełomie roku – przypominamy najważniejsze zasady 

Komisja zakłada cel, którym ma być ograniczenie o 15% na każdego mieszkańca państw członkowski ilości odpadów opakowaniowych do 2040 r. w porównaniu do roku 2018. W przeliczeniu - w całej UE skutkowałoby to zmniejszeniem ilości odpadów aż o 37% w porównaniu z ilością, która pojawiłaby się bez ingerencji w przepisy. Do tego celu będą wykorzystywane: recykling i ponowne użycie. 

Zobacz także: Jak założyć firmę recyklingową - 10 kroków  

Jeśli chodzi o ponowne użycie, a także ponowne napełniania - to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy będą musieli zadbać o to, by w och ofercie znalazły się produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Przepisy przewidują standaryzację formatów opakowań oraz zasady ich wyraźnego oznaczania jako opakowania wielokrotnego użytku. 

Unia Europejska przewiduje wprowadzenie zakazu stosowania niektórych opakowań. Zakaz ma dotyczyć m.in. opakowań jednorazowego użytku w restauracjach i kawiarniach, a także służących do pakowania owoców i warzyw. Na liście zakazanych opakowań znajdą się również miniaturowe butelki szamponów i inne tego typu, które można znaleźć np. w hotelach. 

Zobacz także: Kiedy energia ze spalania odpadów zalicza się do OZE 

Aby wprowadzić skuteczny recykling niezbędne jest ustalenie kryteriów projektowania opakowań, zasad systemu kaucji dla butelek plastikowych i puszek aluminiowych. 

Producenci będą musieli również stosować się do określonych zasad stosowania materiałów z recyklingu do produkcji opakowań. 

Zobacz także: Od 1 stycznia 2023 r. nowe zasady gospodarowania odpadami budowlanymi 

Komisja Europejska podaje, że wprowadzone rozwiązania mogą także przyczynić się do zmniejszenia gazów cieplarnianych o 23 mln ton. Może się to przełożyć również na mniejsze zużycie wody o ponad 1 mln m3. Nowe przepisy to także mniejsze koszty szkód w środowisku - szacowana oszczędność sięga niemalże 6,5 mld euro. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

opakowania, śmieci, obieg zamknięty, recykling, gospodarka odpadami, tworzywa sztuczne, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>