Segreguj odpady z zyskiem

Data: 13-07-2016 r.

Wysegregowane z odpadów komunalnych butelki lub puszki po napojach albo czyste opakowania z papieru mogą być źródłem dochodu dla firmy, która je wytwarza. W jaki sposób się ich pozbyć i jeszcze na tym zyskać?

W poprzednim numerze opisaliśmy zalety segregowania odpadów komunalnych powstających w firmach. Okazało się, że przedsiębiorca może dzięki temu m.in. zaoszczędzić na kosztach wywozu takich odpadów. W tym artykule podpowiemy jak zarobić na takich odpadach.

Zmieszane odpady komunalne wytworzone w firmach odbierają firmy, które mają zawarte umowy z gminą na odbieranie odpadów z jej terenu. Jednak selektywnie zebrane odpady można oddać we własnym zakresie firmie, która ma zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów o określonych kodach (czyli np. w przypadku wysegregowanych odpadów postaci butelek będzie to kod 15 01 02 Opakowania z tworzyw sztucznych). Umowę na odbiór takich odpadów przedsiębiorca może zawrzeć z tą samą firmą, która odbiera od niego zmieszane odpady komunalne na podstawie umowy zawartej z gminą. Może też na własną rękę poszukać firmy z odpowiednimi uprawnieniami.

UWAGA! Na terenie firmy można selektywnie zbierać np. papier, szkło, plastik, ale również odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, tonery i tusze.

Jeżeli przedsiębiorca przekazuje zebrane selektywnie odpady uprawnionej firmie, musi wystawić Kartę Przekazania Odpadu (kartę wystawia podmiot przekazujący odpady). Obowiązku wystawiania KPO nie ma tylko wtedy, gdy segregowane odpady umieszczane są w zbiorczych pojemnikach, do których zbierane są też odpady od mieszkańców (np. na osiedlu, w przypadku biur), ale wtedy nie można ich już sprzedawać.

Segregując odpady, firma może zyskać na ich sprzedaży, a jednocześnie może oszczędzić na opłacie do gminy za oddawane zmieszane odpady komunalne (zmniejszy się ich ilość).

Dagmara Lubaszka,  specjalista ds. ochrony środowiska w firmie zajmującej się sporządzaniem dokumentacji z zakresu ochrony środowiska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39209 )
Array ( [docId] => 39209 )