Wyrzucanie baterii

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 19-10-2012 r.

Prowadząc selektywną zbiórkę odpadów, szczególnie trzeba zadbać o właściwe postępowanie z tzw. elektrośmieciami, a zwłaszcza z bateriami i akumulatorami. Jest to niezwykle ważne dla ochrony środowiska. Jedna mała bateria jest w stanie zatruć 1 m3 ziemi i 400 litrów wody. Zawiera bowiem metale ciężkie: ołów, kadm, rtęć. Wyrzucenie baterii do śmieci komunalnych jest zatem surowo wzbronione. Jak zatem pozbyć się zużytych baterii i być „eko”?

Odpady niebezpieczne

Odpady niebezpieczne – do takich bowiem zaliczamy baterie, nie mogą zalegać na wysypisku śmieci. Korodując, uwalniają wiele niebezpiecznych substancji, zatruwających powietrze, wodę, ziemię i stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Wrzucenie do zwykłego śmietnika baterii czy akumulatora może skutkować nawet 500-złotową karą. Dlatego, zamiast pozbywać się problemu w najprostszy sposób, zastanów się, gdzie w Twoim mieście, wsi można oddać zużyte baterie.

Gdzie wyrzucać baterie

O ile z akumulatorami samochodowymi nie ma większego problemu – należy, kupując nowy, oddać stary, o tyle z „małymi” bateriami jest duży problem. Punktów zbiórki elektrośmieci jest niewiele i zazwyczaj mieszkańcy nie wiedzą, gdzie są rozmieszczone.

Warto zorientować się w najbliższej szkole, przedszkolu – wiele z placówek oświatowych przystąpiło bowiem do programów zbiórkowych. Pojemniki na zużyte baterie powinniśmy znaleźć także w studiach fotograficznych, sklepach AGD, RTV i supermarketach.

 

Można też czekać na ogłoszenie terminu zbiórki elektrośmieci i zanieść baterie w wyznaczonym czasie do właściwego punktu – wiąże się to jednak ze składowaniem niebezpiecznych odpadów w domu.

Bardzo często jednak o obecności pojemnika na baterie decyduje tylko zaradność zarządcy terenu. Wiele firm udostępnia kosze za darmo – trzeba tylko się o nie upomnieć. Jeśli na Twoim osiedlu nie ma takiego pojemnika – zwróć na to uwagę administratorowi.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29729 )
Array ( [docId] => 29729 )