Ekologiczne zabawki: Od dziecka w zgodzie z naturą

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 05-05-2013 r.

Kiedyś lalki Barbie i misie, dziś gry komputerowe i eleganckie i skomplikowane przedmioty do zabawy. Do przodu poszła nie tylko technika, ale również świadomość ekologiczna w dziedzinie zabawek. Nowe nie oznacza w tym wypadku – gorsze, a wręcz przeciwnie. Co roku, na rynku, pojawiają się tysiące nowych przedmiotów do zabawy dla dzieci. I coraz większą część z nich stanowią te ekologiczne.

Zabawki bezpieczne

Obecnie także polski rynek otwiera się na zabawki określane mianem ekologicznych. Rośnie popularność sklepów internetowych i portali, które poświęcone są wyłącznie tego typu towarom. Producenci i dystrybutorzy przywiązują coraz większą uwagę do przymiotnika: ekologiczny. Czy jednak, tak naprawdę, w ogóle istnieją ekozabawki? Otóż tak. To takie, które są bezpieczne dla dziecka oraz dla środowiska.

Bardzo ważną rolę odgrywa tu materiał, z jakiego są wykonane. Ekologiczne – znaczy podatne na recykling. Dlatego coraz więcej zabawek wykonanych jest z drewna organicznego czy bawełny organicznej. Wszystkie mają też jeden wspólny mianownik. Jest to: edukacja, bezpieczeństwo i zabawa. Jak podaje portal www.dziadziusiowo.pl, największą popularnością wśród ekozabawek cieszą się te drewniane, wykonane z drewna organicznego, np. puzzle, pociągi, czy koniki na biegunach.

Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo odróżnić zabawki standardowe od tych eko.

Te z bawełny organicznej to przede wszystkim przytulanki i maty edukacyjne. Mogą one towarzyszyć dziecku już od pierwszych chwil życia, gdyż są delikatne, miękkie, barwione naturalnymi, nietoksycznymi tuszami. Wśród produktów z bawełny organicznej dużą popularnością cieszą się także maty do kreatywnej zabawy Tapikid (posiadają one certyfikat GOTS – Global Organic Textil Standard i są produkowane w Indiach, w zakładzie działającym zgodnie z Zasadami Sprawiedliwego Handlu), które łączą aspekt ekologiczny z zabawą pobudzającą wyobraźnię dziecka.

Świadomy powrót do natury

Biorąc pod uwagę zabawki, które sprzedają się najczęściej, można zauważyć, że wracamy w pewnym stopniu do początków, zarówno w zakresie rodzaju jak i formy – czyli do drewnianych klocków czy też domków z papieru. Ekozabawki, np. przytulanki, powstają z przyjaznych dzieciom materiałów, głównie ze specjalnej bawełny pozbawionej substancji chemicznych oraz kontaktu z pestycydami i herbicydami, a barwionej w sposób naturalny.

Powinni o tych zaletach pamiętać dorośli, ponieważ za przedmioty, którymi bawią się dzieci – głównie odpowiedzialni są rodzice. Sprzedawcy i właściciele sklepów zgodnie stwierdzają, że świadomość matek i ojców zmienia się.

Ekologiczne zabawki nie muszą być drogie

Koszt jednej zabawki ekologicznej średnio mieści się w granicach od 20 do 300 złotych. Nie są więc one tak drogie, jak można by niekiedy przypuszczać. Dlatego warto zwrócić uwagę – na co wydajemy pieniądze. Ponieważ są to produkty, które szybko pójdą w zapomnienie, bo przecież dzieci dorastają. Dobrze byłoby od najmłodszych lat pokazać im, jak ważna w naszym życiu jest ekologia. Drogę do takiej nauki ułatwiają właśnie zabawki, które uwielbiają niemal wszystkie dzieci. Odpowiednie – mogą uczyć już od najmłodszych lat ekologicznego stylu życia. Dlatego też, nabywając produkt wytworzony z recyklingowanej tektury czy plastiku, możemy wpłynąć na świadomość ekologiczną naszych dzieci.

Ale przy zakupach trzeba być bardzo uważnym, ponieważ na rynku jest dużo produktów, które nie spełniają wymaganych kryteriów. Jak wynika z raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również nie wszystkie one są gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na oznakowanie. Jak wskazuje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA, w informatorze ,, Kryteria ekologiczne na oznakowanie EKO przeznaczone dla zabawek” – produkt oznaczony takim znakiem musi wskazywać, że spełnia wymagania urzędowe dla zabawek, takie jak m.in. unijna dyrektywa CE. Jest to podstawowy znak, który powinien znaleźć się na każdej zabawce.

Ponadto znakiem EKO oznaczone mogą być zabawki dla dzieci poniżej 14 lat, zrobione z jednego lub więcej surowców, takich jak: materiały drewnopochodne, metal, plastik i guma, tkaniny, materiały wypełniające. Pozostałe składniki mogą stanowić do 1 proc. wagi zabawki każdy, ale ogółem pozostałe surowce mogą stanowić maksymalnie do 2 proc. wagi.

Na etykietach zabawek może znaleźć również Certyfikat PEFC, wydawany przez organizację pozarządową, która walczy o zachowanie równowagi ekologicznej.

Jak podaje portal www.dzieckowiesz.jak.pl, możemy również spotkać się z oznakowaniami takimi jak: TUV Rheinland PROOF (oznacza zgodność zabawki z normami europejskimi, jest wydawany przez niezależne organizacje i laboratoria) oraz FSC – logo umieszczane na produktach z drewna pochodzącego w 100 proc. z lasów użytkowanych według określonych standardów. Symbol ten ma światowy zasięg.

Urszula Stokowska


Zobacz także: CSR wkracza na uczelnie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24500 )
Array ( [docId] => 24500 )