Ekologiczny las: powrót do natury wspiera turystykę leśną

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 19-09-2013 r.

Dzięki trwającej już 17 lat, eksperymentalnej odbudowie naturalnego ekosystemu w mini kompleksie leśnym w Nadleśnictwie Mrągowo korzysta nie tylko natura, ale i zwolennicy ekoturystyki.

Nadleśnictwo Mrągowo charakteryzuje się dużą ilością – 218, znacznie rozrzuconych kompleksów leśnych. W jednym z nich, w leśnictwie Borówko, niedaleko miejscowości Borowe, znajduje się nietypowy 5-hektarowy, ogrodzony fragment lasu. Za wysoką siatką widać gąszcz drzew i krzewów.

Ekologiczny las przyciąga turystów

Kiedyś rosła tutaj sama sosna. W 1982 roku była gradacja brudnicy mniszki. Ścinano drzewa na płachty i liczono gąsienice. Na jednym drzewie było ich do 14 tys. Tymczasem już 400 wystarczy, by znacznie osłabić drzewostan. Po wycięciu chorych drzew, powstały puste miejsca – mówi leśniczy Janusz Święcki, do niedawna gospodarz tego terenu. – Wtedy razem z nadleśnictwem ustaliliśmy, aby na tym terenie zastosować metodę ognisko-kompleksową, ale nieco inaczej niż zwykle się to robi. To miał być eksperyment.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Od wielu lat, zwłaszcza w monokulturach sosnowych zalecana jest metoda ogniskowo-kompleksowa, zainicjowana przez Witolda Koehlera, leśnika, entomologa, hilopatologa, wieloletniego profesora SGGW. Jest to zabieg o charakterze profilaktycznym mający na celu zwiększenie odporności ekosystemów leśnych, poprzez zwiększanie ich różnorodności biologicznej. Osiąga się to zakładając 10-arowe remizy, składające się z licznych gatunków drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym. Dobór powinien zapewnić optymalne warunki rozwoju dla różnorodnych gatunków fauny. W tym celu należy tak przebudować istniejący drzewostan, aby przez dobór gatunków odpowiednich dla danego siedliska zwiększył się udział organizmów antagonistycznych względem szkodników sosny.

W 1995 roku rozpoczęto przygotowania. Zaorano glebę, by zobaczyć jakie gatunki można posadzić, wykopano doły pod oczka wodne. Zostały wyłożone gliną, na to położono folię, potem znowu glinę i darń. – Na wiosnę wprowadziliśmy sadzonki, drzewa i krzewy owocodajne i wszystko zostało ogrodzone, by chronić uprawy przed zwierzyną leśną – opowiada leśniczy Święcki.

Dlaczego jest to nietypowe? Na obszarze 5 ha powstało 9 gniazd – remiz, które zajmują powierzchnie ok. 3,5 ha. Pomiędzy rosnącymi tam sosnami, w zależności od wielkości gniazd, sadzono różne gatunki drzew i krzewów. To nietypowy jak na polskie warunki las, no powiedzmy lasek. Rosną w nim: lipy, buki i jodły – daleko poza zasięgiem swojego występowania. Ponadto jawory, klony, modrzewie, sosny, brzozy, jarzębiny, świerki, dęby i osiki. Te ostatnie to ukłon w stronę ptaków. W ich miękkim drzewie robią sobie dziuple. Powieszono także 60 budek lęgowych i zainstalowano karmnik.

Dla każdego miłośnika turystyki leśnej, to co lubi

W okresie od listopada do marca dokarmiamy ptaki. Dajemy im różne nasiona zmieszane z łojem, z myślą o sikorkach – tłumaczy leśniczy Święcki. – Trzy oczka wodne, do których w tym roku z powodu suszy dowozimy wodę, to dla nich naturalne poidła, ale także miejsce dla płazów i gadów. W ich pobliżu są stosy kamieni, w których mogą się schronić. Mamy żaby, ale pojawiły się też traszki.

Zaprenumeruj „Ekologię i Rynek”

Przy oczkach wodnych leżą także stosy gałęzi, które mogą być wykorzystywane jako lęgowiska dla ptaków, a także schronienie drobnych saków i owadów. Z myślą o ich przyciągnięciu posadzono tutaj krzewy spadzio-, nektaro- i owocodajne. Rosną tu: kruszyna, cis, berberys, śliwa ałycza, dzika róża, dereń, głóg, czarny bez, tarnina i ligustr. Pojawiają się też wiosną, ich nasiona przyniesione zostały przez ptaki, kosaćce, popularnie zwane irysami.

Oczywiście są tu także leśne jagody i grzyby. Także te rzadko występujące, jak np. szmaciak gałęziasty.

To magiczne, z uwagi na swoje bogactwo flory, miejsce istnieje już 17 lat i spełnia jeszcze jedną, dodatkową funkcję, promocyjną. W Polsce jest 25 leśnych kompleksów promocyjnych. Jednym, z nich są Lasy Mazurskie. Co promują? Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną. Ten właśnie wydzielony obszar służy takim celom. To edukacja praktyczna, przyjeżdżają tu wycieczki szkolne, i, można powiedzieć, namacalna. Harmonijnie funkcjonujący i samonaprawiający się ekosystem. Przyjeżdżają tu także fachowcy czyli leśnicy, również spoza Polski.

Powiedzenie leśników, że las sam sobie da rade, byle by mu za bardzo nie przeszkadzać, jak widać sprawdza się w praktyce.


Tagi: turystyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24487 )
Array ( [docId] => 24487 )