Wpływ ekoedukacji na nasze życie

Kategoria: Ochrona przyrody
Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Sprawy ekologii zalewają nasz z każdej strony. Bycie eko to nie tylko modny trend, to także coraz częściej szansa na świadome i zdrowe życie. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten rodzaj edukacji.

Ekoedukacja to ogół wiedzy, wzorów, postaw składających się na ekologiczne życie. Ekologiczne, czyli jakie? Świadome, bezpieczne, przyjazne środowisku. Składa się na nią wiele czynników.

To wiedza o sobie, swoim ciele, jego budowie i fizjologii. To świadomość chorób, jakie mogą wystąpić oraz znajomość metod profilaktyki. To sprawy związane z prawidłowo wytwarzaną i sprzedawaną żywnością i jej wpływem na organizm. To także odpowiednie traktowanie tematu uzależnień, z pełną konsekwencją następstw. Ale przede wszystkim to świadome podejście do otaczającego nas świata.

Koniec z konsumpcjonizmem natury

We współczesnych czasach zbyt często podchodzimy do wszystkiego konsumpcyjnie, tak też jest ze środowiskiem. A niestety to my, ludzie, przyczyniamy się do jego degradacji. Dlatego ekoedukacja jest tak ważna. Pozwala uchronić siebie i innych. Dzięki temu nasze wybory na zakupach mogą być lepsze. Jazda samochodem bardziej przyjazna środowisku, bo poparta wiedzą na temat szkodliwości spalin. Również nasze domy stają się dostosowane do otoczenia. Budujemy z lepszych materiałów, segregujemy śmieci, oszczędzamy prąd, wodę, gaz.

Najlepiej tę edukację rozpocząć na poziomie elementarnym, u najmłodszych. Dzieci powinny wyrastać w tym duchu, by z szacunkiem podchodzić do spraw ekologii i przyrody. To może przyczynić się do wielkich zmian nie tylko na poziomie lokalnym, ale i globalnym.

 

Ekoedukacja szansą dla społeczeństwa

Niezbędne jest obecnie zwiększenie efektywności edukacji ekologicznej, zarówno przez promowanie najskuteczniejszych jej form i najważniejszych treści, jak i powiększanie bazy materialnej, umożliwiającej praktyczną realizację programów.

Taki typ popularyzacji ekologii wymaga twórczego zaangażowania, by zagwarantować przygotowanie aktywnych i świadomych tej kwestii członków społeczeństwa obywatelskiego.

Agata Czapla


Zobacz także:

Czapla Agata

Tagi: sozologia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24496 )
Array ( [docId] => 24496 )