Czym jest upcykling

Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Robisz remont czy porządki i nagle okazuje się, że jesteś w posiadaniu mnóstwa rzeczy, z którymi nie wiadomo co zrobić, bo w zasadzie już się nie przydadzą, a wyrzucić trochę szkoda. A to właśnie one mogą zyskać zupełnie nowe życie.

Znany już jest nam dobrze recykling, czyli przetwarzanie wtórne odpadów. Ale upcykling brzmi już nieco bardziej tajemniczo. Upcykling to także przetwarzanie odpadów, ale w taki sposób, aby nadać im nowe funkcje, w wyniku czego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.

Upcykling ostatnio zawojował świat, a jego popularność stale rośnie. To kolejny ruch wykonany w kierunku ochrony środowiska. Pomaga nie tylko rozwiązywać problem gromadzenia odpadów, ale też zyskać ciekawe produkty, niebanalne i unikatowe.

Upcykling prawdziwym recyklingiem

Upcykling tak naprawdę pokazuje prawdziwą ideę recyklingu. Staje się wyzwaniem dla projektantów sztuki użytkowej, ekologów oraz wszystkich którym zależy na dobrym guście oraz ekologii.

Pomysłów jest właściwie nieskończenie wiele, bo każdy może wymyślić zupełnie inną, niekonwencjonalną funkcję na przykład zużytej plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Dla jednych może stać się wazonem a dla innych pudełkiem na herbatę. Wystarczy poruszyć wyobraźnię i wykazać trochę dobrej woli. Różne wnętrza zachwycają swoją niebanalnością i od razu nasuwa się myśl, że pewnie wymagało to dużych nakładów finansowych i pracy projektantów. Coraz częściej jednak spotykam się z tym, że to właśnie rzeczy z upcyklingu!

Rozejrzyj się wokoło

Wspaniały fotel okazuje się być znaleziony na śmietniku w drodze do pracy, a designerskie doniczki to owinięte filcem pojemniki na lody. Po wpisaniu w wyszukiwarkę terminu „upcykling” otrzymamy też wiele informacji o warsztatach. Możemy na nich zobaczyć różne formy wykorzystania niepotrzebnych produktów, ale też pobudzić kreatywność. Warto podzielić się tą ideą z przyjaciółmi i wspólnie coś stworzyć. To świetny sposób na spędzenie czasu, nowe hobby a przy tym zrobienie czegoś pożytecznego zarówno dla siebie, jak i dla środowiska.

Agata Czapla


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29754 )
Array ( [docId] => 29754 )